Wniosek wraz z załącznikami liczy aż 2696 stron. Zawiera, m.in., program i harmonogram studiów, opis sposobu organizacji procesu kształcenia, wykaz nauczycieli akademickich wraz z ich dorobkiem dydaktyczno-naukowym oraz opis infrastruktury niezbędnej do kształcenia na kierunku lekarskim. W czwartek (17 sierpnia) dokumentacja została przekazana do Ministerstwa Edukacji i Nauki.
Docelowo, na potrzeby Wydziału Medycznego PBŚ, Miasto Bydgoszcz przekaże uczelni Wielospecjalistyczny Szpital Miejski. Jak już informowaliśmy, Politechnika Bydgoska zawarła także umowy o współpracy z kilkunastoma szpitalami i placówkami medycznymi. Studenci będą uczyć się i praktykować, m.in., w Szpitalu MSWiA w Bydgoszczy, 10. Wojskowym Szpitalu Klinicznym z Polikliniką, Wojewódzkim Szpitalu dla Nerwowo i Psychicznie Chorych w Świeciu, Centrum Onkologii w Bydgoszczy, Regionalnym Szpitalu Specjalistycznym w Grudziądzu oraz Wojewódzkim Szpitalu Obserwacyjno-Zakaźnym w Bydgoszczy (z tym szpitalem zawarto umowę 31 lipca br.).
Kadra dydaktyczna już jest znana. Chęć współpracy na Wydziale Medycznym zadeklarowało ponad 150 nauczycieli akademickich, w tym ponad 120 medyków. Wśród nich jest 8 profesorów, 12 doktorów habilitowanych i 91 doktorów.
- Jako uczelnia na przestrzeni lat zawsze odpowiadaliśmy na potrzeby Bydgoszczy i regionu. Tak jest również w przypadku medycyny - mówi prof. Marek Adamski, rektor Politechniki Bydgoskiej. - W ciągu ostatnich kilku miesięcy zrobiliśmy coś, co dla wielu wydawało się na pierwszy rzut oka niemożliwe. To był okres ciężkiej i intensywnej pracy związanej, m.in., z zabezpieczeniem bazy klinicznej, kompletowaniem kadry medycznej, pozyskaniem środków finansowych, przygotowaniem koncepcji budowy prosektorium i centrum symulacji medycznych czy opracowaniem dokumentacji.
W grudniu 2023 roku uczelnia planuje powołanie Wydziału Medycznego. Zgodnie z założeniami, kształcenie na kierunku lekarskim ma rozpocząć w październiku 2024 roku grupa 60 studentów.
- Spotykam się czasami z opinią, że inżynierowie będą kształcić lekarzy - mówi prof. Marek Adamski, rektor PBŚ. - Tymczasem złożony wniosek udowadnia, że tworząc kierunek lekarski opieramy się przede wszystkim na doświadczonej kadrze medyków, o czym świadczą takie nazwiska profesorów jak Marek Harat, Aleksander Araszkiewicz czy Katarzyna Pawlak-Osińska. Stawiamy także na zaplecze infrastrukturalne związane z różnymi dziedzinami medycyny, gwarantujące szeroki dostęp do infrastruktury medycznej, nowoczesnego sprzętu i aparatury badawczej oraz zróżnicowanych grup pacjentów.
