Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Matura z matematyki w Formule 2023. Co było na egzaminie? Głos mają uczniowie

Małgorzata Pieczyńska
Małgorzata Pieczyńska
Przed wejściem do sali Paulinie Maciejewskiej i Janowi Wąsickiemu, maturzystom z VII LO w Bydgoszczy, humory dopisywały.
Przed wejściem do sali Paulinie Maciejewskiej i Janowi Wąsickiemu, maturzystom z VII LO w Bydgoszczy, humory dopisywały. Arkadiusz Wojtasiewicz
Zakończył się egzamin maturalny z matematyki. W poniedziałek (8 maja) uczniowie, którzy przystąpili do niego w nowej Formule 2023 na rozwiązanie zadań mieli 180 minut, w starej Formule 2015 - 170 minut. Po wyjściu z sali maturzyści z VII LO w Bydgoszczy podzieli się z nami wrażeniami.

Po języku polskim i języku angielskim na poziomie podstawowym w trzecim dniu matur (8 maja) przyszedł czas na królową nauk - matematykę.

W całym województwie kujawsko-pomorskim łącznie do matury z matematyki (podstawa) zgłoszonych zostało 14 tys. 403 uczniów. W Formule 2023 - zdawało ten egzamin 7006 tegorocznych maturzystów, 3 osoby przystąpiły do niego po raz kolejny, ale pierwszy raz w tej formule oraz 4 obywateli Ukrainy. W Formule 2015 (technika i szkoła branżowa II stopnia) - matematykę pisało 6280 osób (tegoroczni maturzyści) i 1110 osób (kolejny raz).

Matematyka wcale nie taka straszna - mówią maturzyści

Matematyka to przedmiot, którego zazwyczaj uczniowie obawiają się najbardziej. W VII LO w Bydgoszczy w nowej Formule 2023 ten przedmiot obowiązkowy na podstawie zdawali Paulina Maciejewska i Jan Wąsicki, których zmagania na maturze śledzimy ze szczególną uwagą w tym roku.

Jeszcze przed wejściem do sali Jan mówił nam: - Dla mnie to będzie najtrudniejszy egzamin, bo jestem humanistą. Zachowuję jednak spokój. Uczęszczałem na korepetycje z matematyki, by jak najlepiej się przygotować i jestem dobrej myśli.

Stresu przed tym egzaminem nie czuła Paulina, która w VII LO uczęszczała do klasy o profilu matematyczno-fizyczno-informatycznym: - To przedmiot, który lubię. Nie boję się matmy.

Jak po skończonym egzaminie nasi maturzyści oceniają stopień jego trudności?

- Dla mnie to był bardzo przyjemny egzamin. Nawet humaniści, z którymi rozmawiałam przyznali, że matematyka była dość łatwa - mówi Paulina. - Rozwiązałam wszystkie zadania i z sali wyszłam przed czasem. Liczę nawet na wynik 100 procent. Na egzaminie nie pojawiło się nic, co by mnie zaskoczyło. Były, m.in., zadania z funkcji kwadratowej, funkcji liniowej, logarytmy. Jednym z trudniejszych, ale nie dla mnie, było zadanie na dowód, w którym należało udowodnić, że liczba jest podzielna przez 8. Było też zadanie z ciągu arytmetycznego dotyczące rat. Podano całą kwotę do spłaty oraz informację, że każda kolejna rata będzie o 30 zł niższa i musieliśmy obliczyć kwotę pierwszej najwyższej raty. Jednak z tym zadaniem nie miałam problemu.

Z sali zadowolony wyszedł też Jan Wąsicki.

- Chociaż nie jestem fanem matematyki, to dla mnie ten egzamin był przystępny. Na pewno wynik będzie przyzwoity - mówi maturzysta. - Najtrudniejsze było, rzeczywiście, zadanie na dowód, ale dałem radę. W zadaniu z ratami dopiero na koniec zorientowałem się, że chodzi o ciąg arytmetyczny, żeby je dokończyć zabrakło mi czasu. Ale za to zrobiłem zadanie z ostrosłupem za 4 pkt., w którym trzeba było obliczyć objętość i pole całkowite tej bryły. No i przyznam, że w dwóch zadaniach strzelałem, ale może będzie tu jakiś punkt.

Teraz czas na egzaminy na poziomie rozszerzonym i egzaminy ustne

Egzamin z matematyki był ostatnim z obowiązkowych na poziomie podstawowym. Od wtorku (9 maja) czas na rozszerzenia. W części pisemnej maturzyści mają obowiązek przystąpić do jednego przedmiotu dodatkowego na poziomie rozszerzonym (dla tego przedmiotu nie jest określony próg zdawalności), maksymalnie uczeń może wybrać 5 rozszerzeń. Po przerwie wracają także na tegorocznej maturze ustne egzaminy z języka polskiego i języka obcego nowożytnego.

Matury pisemne potrwają do 23 maja (zarówno w Formule 2023, jak i Formule 2015). Egzaminy ustne z języka polskiego i języka obcego nowożytnego odbędą się od 10 do 23 maja (z wyjątkiem 14 i 21 maja).

Zobacz wideo: Kujawsko-pomorski kurator oświaty o maturze w 2023 roku

od 16 lat

Zobacz odpowiedzi maturalne z polskiego, angielskiego i matematyki w poniższych linkach.

Matura 2023 - język polski ODPOWIEDZI. Terminy i zasady egzaminu maturalnego z języka polskiego.
Matura 2023 - język angielski ODPOWIEDZI. Terminy i zasady egzaminu maturalnego z języka angielskiego.
Matura 2023 - matematyka ODPOWIEDZI. Terminy i zasady egzaminu maturalnego z języka polskiego.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo