Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Matura z języka polskiego na poziomie podstawowym w Formule 2023 - komentarz polonistki

Małgorzata Pieczyńska
Małgorzata Pieczyńska
W tym roku absolwenci ośmioletniej podstawówki i czteroletniego liceum zdają maturę w nowej Formule 2023. Na zdjęciu maturzyści z VII LO w Bydgoszczy.
W tym roku absolwenci ośmioletniej podstawówki i czteroletniego liceum zdają maturę w nowej Formule 2023. Na zdjęciu maturzyści z VII LO w Bydgoszczy. Arkadiusz Wojtasiewicz
W czwartek (4 maja) wystartowała tegoroczna matura. Po raz pierwszy w nowej Formule 2023 zdają ją licealiści. O ocenę stopnia trudności zadań z języka polskiego na poziomie podstawowym poprosiliśmy naszego eksperta - Arletę Szatkowską, polonistkę z III LO w Bydgoszczy i zarazem egzaminatorkę OKE w Gdańsku.

Jak już informowaliśmy, egzamin z podstawy z języka polskiego w nowej formule trwał 240 minut. Maturzyści otrzymali dwa arkusze. Pierwszy obejmował język polski w użyciu i test historycznoliteracki. Drugi arkusz - wypracowanie (były dwa tematy).

W III LO w Bydgoszczy, gdzie języka polskiego uczy Arleta Szatkowska, maturę z tego przedmiotu pisało 150 tegorocznych maturzystów. Najpierw nauczycielka porozmawiała z uczniami.

- Pierwsi z nich opuścili salę nawet pół godziny przed czasem - mówi polonistka. - Jeden z uczniów przyznał nawet, że arkusze na maturze były łatwiejsze niż te na egzaminie próbnym. Uznał, że oba tematy wypracowania, czyli „Człowiek - istota pełna sprzeczności” oraz „Co sprawia, że człowiek staje się dla drugiego człowieka bohaterem?” były przyjazne. Ta wypowiedź powtarzała się wśród maturzystów, chociaż niektórzy stwierdzili, że woleliby temat o przemianie bohatera. Większość młodzieży z naszego liceum wybrała na wypracowaniu temat pierwszy dotyczący sprzeczności.

Nauczycielka przejrzała też arkusze egzaminacyjne w Formule 2023 i potwierdza, że zadania były przyjazne uczniom.

- Pojawiło się wiele fragmentów tekstów, ale jeśli ktoś posiadał umiejętność ich analizy, to nawet w sytuacji, gdy utwór nie został odpowiednio opanowany, to uczeń powinien sobie poradzić. Oczywiście, były zadania, w których należało wykazać się wiedzą, np. „Dziady część III” czy „Kordian”. Dotyczyło to także pytań z pozytywizmu czy Młodej Polski, gdzie przedstawiono wybrane założenia tych dwóch epok literackich. Z kolei zadanie z „Przedwiośnia” wymagało znajomości treści utworu, bo należało wybrać jeden z tytułów części powieści Żeromskiego i wyjaśnić sens wybranego tytułu na podstawie znajomości tej powieści. Tu wiedza była konieczna.

Zdaniem Arlety Szatkowskiej tematy wypracowań dawały uczniom duże możliwości.

- Mam nadzieję, że w pierwszym temacie uczniowie nie ograniczyli tylko do ukazania sprzeczności. Chodziło bowiem o to, aby pokazać, że człowiek jest zdolny do poświęceń, ale też do haniebnych czynów. W drugim temacie wypracowania „Co sprawia, że człowiek staje się dla drugiego człowieka bohaterem?” można było temat ująć prosto, ale liczę, że większość uczniów sięgnęła po głębszą interpretację.

Aby zdać egzamin pisemny z języka polskiego na poziomie podstawowym, trzeba uzyskać 30 procent.

Zobacz odpowiedzi maturalne z polskiego:

Matura 2023 - język polski ODPOWIEDZI. Terminy i zasady egzaminu maturalnego z języka polskiego.

W kolejnych dniach czas na angielski i matematykę. Tu warto zaglądać:

Matura 2023 - język angielski ODPOWIEDZI. Terminy i zasady egzaminu maturalnego z języka angielskiego.
Matura 2023 - matematyka ODPOWIEDZI. Terminy i zasady egzaminu maturalnego z języka polskiego.

Zobacz wideo: Kujawsko-pomorski kurator oświaty o maturze w 2023 roku

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo