https://expressbydgoski.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Matura startuje 4 maja. Bydgoscy maturzyści odliczają już dni, a nawet godziny do egzaminu dojrzałości [zdjęcia]

Małgorzata Pieczyńska
Paulina Maciejewska i Jan Wąsicki to maturzyści z VII LO w Bydgoszczy. Oboje zdają egzamin dojrzałości w nowej Formule 2023.
Paulina Maciejewska i Jan Wąsicki to maturzyści z VII LO w Bydgoszczy. Oboje zdają egzamin dojrzałości w nowej Formule 2023. Dariusz Bloch
Motyw miłości, cierpienia albo przemiana bohatera - o takich tematach na egzaminie maturalnym z języka polskiego na poziomie podstawowym marzą Paulina Maciejewska i Jan Wąsicki, maturzyści z VII LO w Bydgoszczy.

To właśnie ich zmagania na tegorocznej maturze śledzić będziemy ze szczególną uwagą. Paulina w bydgoskiej "Siódemce" uczęszczała do klasy o profilu matematyczno-fizyczno-informatycznym, Jan - do klasy o profilu humanistycznym. Oboje - tak jak wszyscy absolwenci ośmioletniej podstawówki i czteroletniego liceum - zdają maturę w nowej Formule 2023. Na kilkadziesiąt godzin przed rozpoczęciem maratonu egzaminacyjnego nie kryli, że im bliżej do pierwszego egzaminu, tym emocje coraz większe.

Paulina na maturze, oprócz podstawy i egzaminów ustnych, zdaje też rozszerzenia z języka angielskiego, matematyki i informatyki.

- Stresuję się bardzo. Wciąż mam poczucie, że za mało wiem - mówi Paulina. - Dla mnie najtrudniejszy ze wszystkich egzaminów będzie język polski na poziomie podstawowym, bo jestem umysłem ścisłym. Nasz rocznik w ogóle może czuć się poszkodowany. Przez cztery lata nauki w liceum sporo czasu uczyliśmy się zdalnie, a to nam nie pomogło. Na dodatek niektóre zmiany z języka polskiego wprowadzono późno. W przypadku ustnego egzaminu z języka polskiego początkowo w puli zadań jawnych było ponad 200 zadań, które ostatecznie całkiem niedawno zmniejszono do 110. Tymczasem niektóre moje koleżanki i koledzy przerobili wszystkie pytania. Trochę mają poczucie, że stracili czas.

Do samej matury szlifują wiedzę, by zdać jak najlepiej

Podobne odczucia ma Jan Wąsicki, który oprócz obowiązkowej podstawy i egzaminów ustnych pisze rozszerzenia z języka polskiego i historii.

- Bez sensu z tymi ustnymi, uczniowie, którzy zdawali maturę w latach 2020-2022 ich nie mieli, tymczasem to nasz rocznik był na zdalnym najdłużej, a je ma - mówi maturzysta. - Stres przed maturą jest, ale motywujący. We wtorek (2 maja) przejrzę sobie jeszcze notatki z języka polskiego. Dzień przed maturą robię sobie już luz, bo i tak to już nic nie da.

Paulina i Jan choć są dobrymi uczniami, to oboje uczęszczali na korepetycje, by jak najlepiej przygotować się do matury.

- Miałam je z matematyki i informatyki - mówi Paulina. - Zależy mi, żeby z tych przedmiotów uzyskać dobre wyniki, bo po maturze zamierzam studiować informatykę na Politechnice Poznańskiej lub Politechnice Gdańskiej.

Jan od początku liceum brał korepetycje z matematyki.

- W czwartej klasie nawet dwa razy w tygodniu, mimo to właśnie egzaminu z tego przedmiotu obawiam się najbardziej. Jestem przecież humanistą - mówi maturzysta. - Wyzwaniem będzie też historia z uwagi na obszerny materiał. A poza tym chcę uzyskać jak najlepszy wynik, bo chciałbym studiować historię na UMK w Toruniu.

Jakie tematy marzą się im na pierwszym egzaminie, czyli podstawie z języka polskiego?

- Na wypracowaniu najbardziej pasowałby mi temat patriotyczny o ojczyźnie, albo nieszczęśliwa miłość lub przemiana bohatera - mówi Jan. Z kolei Paulina dodaje: - Gdyby pojawił się motyw miłości lub cierpienia, byłabym zadowolona.

Dwie formuły na maturze i powrót egzaminów ustnych

W województwie kujawsko-pomorskim do matury przystąpi 15 tys. 348 osób, w samej Bydgoszczy 3798 osób ( w tym 2 obywateli Ukrainy, którzy zdają maturę w Formule 2023). Matura rozpocznie się w czwartek (4 maja) i w 2023 r. przeprowadzana jest w dwóch formułach. Po raz pierwszy w nowej Formule 2023 zdają ją licealiści - absolwenci ośmioletniej szkoły podstawowej i czteroletniego liceum. Uczniowie 4-letniego technikum oraz branżowej szkoły II stopnia, którzy ukończyli szkołę w roku szkolnym 2022/2023, do matury przystąpią jeszcze w starej Formule 2015.

Obowiązkowo na poziomie podstawowym uczniowie napiszą egzaminy z języka polskiego, matematyki oraz języka obcego nowożytnego - tu młodzież najczęściej wybiera język angielski. Aby uzyskać świadectwo maturalne, w części pisemnej maturzysta musi też obowiązkowo przystąpić do jednego przedmiotu na poziomie rozszerzonym (dla tego przedmiotu nie jest określony próg zdawalności), maksymalnie uczeń może wybrać 5 rozszerzeń. Po przerwie wracają też obowiązkowe egzaminy ustne z języka polskiego i języka obcego nowożytnego.

W czwartek (4 maja) uczniowie o godz. 9 piszą podstawę z języka polskiego. W Formule 2023 egzamin (język polski w użyciu i test historycznoliteracki oraz wypracowanie) potrwa 240 minut, w Formule 2015 - 170 minut (test i wypracowanie).

Maturzyści, trzymamy kciuki!

Zobacz wideo: Kujawsko-pomorski kurator oświaty o maturze w 2023 roku

od 16 lat
Wideo

Komentarze 1

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

M
Maturzysta
Co roku to samo. Wiele hałasu o nic. Idziesz, zdajesz i wychodzisz. Nawet minuty się nie przygotowywałem, poszedłem tak jak zawsze do szkoły, tyle, że w garniturze i bez problemu zdałem. Teraz niedoukom proponują jakieś procenty, zwolnienia z ustnych itp. Niedługo wystarczy się zapisać. Rosną niedojdy, co widać chociażby w teleturniejach. Wszędzie się pchają, a wiedza na poziomie dna. Ci okaleczeni ludzie mają nami kiedyś rządzić ! O tempora, o mores !
Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na expressbydgoski.pl Express Bydgoski