MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Matura 2024. Zakończył się egzamin z języka angielskiego na poziomie rozszerzonym

Małgorzata Pieczyńska
Małgorzata Pieczyńska
Patrycja Białkowska (pierwsza z lewej), maturzystka z IV LO w Bydgoszczy, podzieliła się z nami wrażeniami z egzaminu z języka angielskiego na poziomie rozszerzonym. - To był trudniejszy egzamin niż na podstawie - mówi.
Patrycja Białkowska (pierwsza z lewej), maturzystka z IV LO w Bydgoszczy, podzieliła się z nami wrażeniami z egzaminu z języka angielskiego na poziomie rozszerzonym. - To był trudniejszy egzamin niż na podstawie - mówi. Tomasz Czachorowski
Trwają matury pisemne na poziomie rozszerzonym. W poniedziałek (13 maja) uczniowie zdawali język angielski. To jedno z rozszerzeń, które najchętniej wybierali maturzyści na egzaminie dojrzałości. Jakie tematy pojawiły się na egzaminie?

Egzamin w Formule 2023 rozpoczął się o godz. 9 i trwał 150 minut. W IV LO w Bydgoszczy, gdzie maturę zdają Patrycja Białkowska i Arkadiusz Drozd - uczniowie, który zmagania śledzimy ze szczególną uwagą na maturze - do rozszerzenia z języka angielskiego w tej formule ogółem na 150 zdających przystąpiło 134 osoby, czyli zdecydowana większość.

Wśród nich była właśnie Patrycja Białkowska. Tuż po wyjściu z sali tak na gorąco oceniła stopień trudności tego egzaminu.

- Na rozszerzeniu było zdecydowanie trudniej niż na podstawie, ale tego można było się spodziewać - mówi Patrycja. - Nie wiem, dlaczego, ale z każdym egzaminem stresuję się bardziej. Tak było też dzisiaj. Nawet nie mogę przypomnieć sobie tematów, które się pojawiły na egzaminie. Proszę dać mi chwilę.

Gdy maturzystka trochę ochłonęła, opowiedziała nam, z czym przyszło się zmierzyć maturzystom.

- Trochę więcej czasu poświęciłam na zadania z rozumienia tekstów pisanych. Bardzo koncentrowałam się tym, by dobrze zrozumieć ich treść - mówi Patrycja. - Wypowiedź pisemna to były dwa tematy do wyboru, w tym rozprawka o wadach i zaletach pracy wolontariackiej przez młodych ludzi podczas wakacji. Drugi temat - artykuł - dotyczył relacji z zawodów rowerowych. Należało też napisać, dlaczego młodzież powinna brać udział w rywalizacji sportowej.

Patrycja zdecydowała się na artykuł.

- Dla mnie ta forma była po prostu prostsza - przyznaje maturzystka. - Napisałam o zawodach rowerowych, które odbyły się w Bydgoszczy, liczbie osób w nich uczestniczących, poinformowałam też, w jakim miejscu usytuowane były start i meta oraz, że trzy osoby z najlepszym czasem swoją nagrodę przekazały na szczytny cel - dla szpitala. W artykule podkreśliłam, że start w zawodach sportowych pozwala utrzymać dobrą kondycję zarówno fizyczną i psychiczną oraz umożliwia nawiązanie nowych kontaktów z rówieśnikami. Poza tym każda wygrana dodaje młodym ludziom pewności siebie, a z porażki trzeba wyciągać wnioski. Przegrana uczy bowiem, jak radzić sobie ze złością i stresem.

Ze swojej pracy Patrycja jest zadowolona, ale mówi wprost: - Dobrze, że mam to już a sobą.

W poniedziałek (13 maja) w sesji popołudniowej o godz. 14 planowany jest egzamin z filozofii (rozszerzenie).

Matura pisemna potrwa do 24 maja. Poza egzaminami na poziomie rozszerzonym, uczniowie zdają też egzaminy ustne z języka polskiego i języka obcego nowożytnego - tu także młodzież najczęściej zdaje język angielski.

Patrycja Białkowska i Arkadiusz Drozd do ustnego polskiego przystąpią we wtorek (14 maja). - To jeden z trudniejszych egzaminów, jaki nas czeka - mówią zgodnie maturzyści.

Wyniki matury przeprowadzonej w terminie głównym w maju i dodatkowym (w czerwcu) znane będą 9 lipca.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Premier Izraela stanie przed Trybunałem w Hadze? Jest wniosek o areszt

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera