MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Matura 2024. Egzamin ustny z języka polskiego. Uczniowie obawiali się go najbardziej

Małgorzata Pieczyńska
Małgorzata Pieczyńska
Arkadiusz Drozd i Patrycja Białkowska to maturzyści z IV LO w Bydgoszczy. Oboje we wtorek (14 maja) przystąpili do egzaminu ustnego z języka polskiego.
Arkadiusz Drozd i Patrycja Białkowska to maturzyści z IV LO w Bydgoszczy. Oboje we wtorek (14 maja) przystąpili do egzaminu ustnego z języka polskiego. Tomasz Czachorowski
Tegoroczna matura rozkręca się na dobre. Uczniowie zdają nie tylko pisemne egzaminy na poziomie rozszerzonym, ale też egzaminy ustne. We wtorek (14 maja) do egzaminu ustnego z języka polskiego w Formule 2023 przystąpili uczniowie z IV LO w Bydgoszczy.

W tym gronie byli też Patrycja Białkowska i Arkadiusz Drozd z bydgoskiej "Czwórki", którym w tym roku towarzyszymy na egzaminie dojrzałości. Oboje - jeszcze przed tym egzaminem - przyznali nam, że właśnie ustny język polski będzie dla nich jednym z najtrudniejszych egzaminów na maturze.

Jak wyglądał taki egzamin? Część ustna egzaminu maturalnego z języka polskiego w Formule 2023 jest przeprowadzana z wykorzystaniem zestawów zadań. Każdy zestaw składa się z dwóch zadań.

Zadanie 1 - jest jednym z zadań z puli zadań jawnych (jest ich 110). Zawiera zagadnienie sprawdzające znajomość treści i problematyki lektury obowiązkowej. Z kolei zadanie 2 - jest zadaniem, którego treść nie jest jawna. Zadanie zawiera tekst literacki lub jego fragment albo inny tekst kultury, w tym materiał ikonograficzny lub jego fragment.

Właśnie zadań niejawnych najbardziej obawiali się uczniowie, w tym Patrycja i Arek. Jak "nasi" maturzyści sobie poradzili na egzaminie? Opowiedzieli nam o tym tuż po wyjściu z sali.

- Na egzamin wchodziłem jako drugi. Stresowałem się, ale udało się. Zdałem i uzyskałem wynik 80 proc. - mówi Arek Drozd. - Wylosowałem zestaw, w którym było pytanie jawne z Iliady Homera. To mnie nie ucieszyło, bo starożytności nie chciałem. Pytanie dotyczyło cierpienia i heroizmu jako dwóch postaw zmagań człowieka z losem. Bardziej pasowało mi drugie pytanie z puli zadań niejawnych. Brzmiało: Czy muzyka jest ważna w życiu człowieka? Do tego był obraz współczesny, na którym przedstawione zostały unoszące się w powietrzu instrumenty i człowiek idący przez pole. Z tym pytaniem dobrze sobie poradziłem. W sumie jestem zadowolony.

Patrycja Białkowska także stresowała się przed tym egzaminem.

- Z czterech osób, które zdawały w pierwszej godzinie ten egzamin, wylosowałam chyba najtrudniejszy zestaw - mówi Patrycja. - Z jawnych pytań trafiło mi się opowiadanie "Miejsce" Andrzeja Stasiuka. A konkretnie, chodziło o ważne miejsce w życiu człowieka. Z niejawnych zadań miałam pytanie dotyczące tego, jak literatura ukazuje człowieka we współczesnej cywilizacji. Do tego był obraz pt. "Plecy". Przedstawiał osoby siedzące tyłem z opuszczonymi głowami. To nie był łatwy egzamin, ale poradziłam sobie. Najważniejsze, że zdałam i mam to już za sobą.

Aby zdać egzamin ustny z języka polskiego, trzeba uzyskać 30 proc. Wynik tego egzaminu uczniowie poznają jeszcze tego samego dnia.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Premier Izraela stanie przed Trybunałem w Hadze? Jest wniosek o areszt

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera