Zobacz wideo: Ukrainki posprzątały ogród zoologiczny w Bydgoszczy.

W środę (4 maja) w całym kraju zaczęła się matura 2022. Na poziomie podstawowym z języka polskiego uczniowie otrzymali osobny arkusz z testem i osobny na wypracowanie. Był jeden temat wypracowania do wyboru z trzech: dwa tematy miały formę rozprawki, a trzeci to tradycyjnie analiza interpretacyjna wiersza. Na rozwiązanie zadań i napisanie pracy maturzyści mieli 170 minut.
W III LO w Bydgoszczy, gdzie maturę zdaje 124 uczniów, do egzaminu dojrzałości przystąpili też Zuzanna Rączka i Mateusz Jasiak, których zmagania śledzimy na maturze. Po wyjściu z sali na gorąco podzielili się z nami swoimi wrażeniami z egzaminu.
- Nie ukrywam trochę się denerwowałem - mówi Mateusz Jasiak. - Noc poprzedzającą maturę nie zaliczam do najlepszych, bo spałem bardzo czujnie. Test na języku polskim był łatwiejszy niż na próbnej maturze. Pojawił się w nim też tekst z „Lalki”. Na wypracowaniu wybrałem temat rozprawki: „Czym dla człowieka może być tradycja? Rozważ problem i uzasadnij swoje zdanie, odwołując się do podanego fragmentu „Pana Tadeusza”, całego utworu Adama Mickiewicza oraz innego tekstu kultury”. „Pan Tadeusz” mnie ucieszył. Odwołałem się tu także do „Tanga” Sławomira Mrożka, bo był to ostatni utwór, który omawialiśmy i tam też przewijał się motyw tradycji. W sumie matura z polskiego nie była dla mnie trudna.
Zuzanna Rączka także wybrała rozprawkę i... „Pana Tadeusza”.
- Gdy przeczytałam tematy wypracowania, to w pierwszej chwili żaden mnie nie ucieszył. Lekturę „Pan Tadeusz” Adama Mickiewicza bardzo dobrze znam, ale bardziej niż motyw tradycji, pasowałby mi motyw przemiany lub motyw miłości. Wybrałam ten temat, bo jednak był mi bliższy niż pozostałe. Odniosłam się do całego utworu, a z innych tekstów kultury wybrałam „Ferdydurke” Witolda Gombrowicza. Sam test był łatwy, zwłaszcza, że jednym z tekstów do rozpoznania była „Lalka”.