Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Matura 2020 z matematyki. Jak poszło uczniom na egzaminie? "Matma nie była taka straszna"

Małgorzata Pieczyńska
Małgorzata Pieczyńska
Mikołaj Cyganek z II LO w Bydgoszczy ocenił egzamin z matematyki jako dość łatwy.
Mikołaj Cyganek z II LO w Bydgoszczy ocenił egzamin z matematyki jako dość łatwy. Arkadiusz Wojtasiewicz
Maseczki, dezynfekcja rąk i dystans społeczny - za maturzystami drugi dzień matury w reżimie sanitarnym. We wtorek (9 czerwca) uczniowie "na warsztat" wzięli zadania z matematyki. W ich opinii poszło całkiem dobrze.

W tym roku z uwagi na pandemię koronawirusa matura zaczęła się nie 4 maja, lecz 8 czerwca. Egzamin z matematyki na poziomie podstawowym był kolejnym po języku polskim, do którego przystąpili maturzyści. Niektórzy uczniowie jeszcze przed godz. 9 nie kryli, że trochę się denerwują. Dlaczego? Bo królowa nauk to od kilku lat przedmiot, stwarzający najwięcej problemów uczniom na egzaminie dojrzałości.

O "Weselu" już zapomnieli

W II LO w Bydgoszczy, gdzie egzamin pisało 130 osób, maturę zdawali też Maciej Kobusiński i Mikołaj Cyganek, którym towarzyszymy w tym roku na egzaminie dojrzałości.

- Wyszedłem pierwszy z sali i rozwiązałem wszystkie 34 zadania, w tym było 25 zamkniętych i 9 otwartych. Po maturze z języka polskiego nie spałem dobrze, chyba trochę przeżywałem to "Wesele" Wyspiańskiego, czyli rozprawkę - śmieje się Maciek. - Na egzaminie z matematyki nic mnie nie zaskoczyło, chociaż stres chyba dał mi się trochę we znaki. W zadaniu z potęgami, mimo że było w sumie łatwe, nic mi do głowy nie przychodziło, jak je rozwiązać. Odłożyłem je, potem wróciłem do niego i poszło. Były też dwa zadania otwarte na dowodzenie. Jedno dotyczące wykazywania nierówności zrobiłem szybko, ale w to dotyczące podobieństwa trójkątów musiałem dobrze się wczytać. Oczywiście zrobiłem je i w sumie jestem zadowolony.

W dobrym nastroju był też Mikołaj Cyganek. - Zapomniałem już o egzaminie z polskiego i zmobilizowałem się na matematykę - mówi. - Wszystko poszło zgodnie z oczekiwaniami. Arkuszy o podobnym stopniu trudności podczas powtórek rozwiązywałem wiele, więc uważam, że egzamin nie był trudny.

Na rozwiązanie zadań uczniowie mieli 170 min. - Trochę więcej czasu zabrało mi rozwiązanie trzech zadań otwartych - mówi Mikołaj. - W jednym należało obliczyć iloraz ciągu, drugie dotyczyło geometrii analitycznej. Należało obliczyć pole kwadratu na podstawie współrzędnych punktu i równania prostej. Z kolei w trzecim - obliczyć objętość ostrosłupa w oparciu o funkcję trygonometryczną. Ostatecznie rozwiązałem wszystkie zadania i czuję, że poszło mi dobrze.

Zdaniem Magdaleny Kwaśniewskiej, nauczycielki matematyki z III LO, gdzie maturę zdaje 130 uczniów, arkusz był przyjazny uczniom.

- Wychodzili z sal zadowoleni - mówi. - Oczywiście zawsze młodzieży sprawiają największy kłopot zadania na dowodzenie, ale to z geometrii było rzeczywiście trudniejsze niż nierówność. Jako łatwe wskazywali natomiast zadania otwarte dotyczące nierówności kwadratowej, równania wielomianowego w postaci iloczynowej czy z rachunku prawdopodobieństwa. To mnie jednak nie dziwi, bo takich zadań na lekcjach w szkole rozwiązuje się bardzo dużo, więc uczniowie mają je przećwiczone do perfekcji. Potwierdzam też, że ten arkusz był porównywalny do tych z poprzednich lat.

Czas na język angielski

Jak informuje Marek Gralik, kujawsko-pomorski kurator oświaty, wynik średni egzaminu z matematyki w ostatnich czterech latach był niższy niż z języka polskiego i języka angielskiego.

- W ostatnich czterech latach wynik średni w kraju wyniósł z języka polskiego - 55,5 proc., z angielskiego - 71,75 proc., a z matematyki - 55 proc. - mówi Marek Gralik. - W tym czasie w przypadku naszego województwa wynik średni egzaminu maturalnego z matematyki był niższy tylko niż z języka angielskiego (język polski - 54,5 proc., język angielski - 69,75 proc., matematyka - 55 proc. W 2017 r. wynik średni matury z matematyki był na poziomie średniej krajowej, a w pozostałych latach niższy: 2016 r. i 2019 r. - o 1 proc., a w 2018 r. o 2 proc.

W Bydgoszczy maturę po raz pierwszy (w nowej formule) zdaje 3583 uczniów, w tym w szkołach prowadzonych przez ratusz 3216 tegorocznych maturzystów (1687 w liceach i 1529 w technikach), w całym województwie 14 tys. 133 osoby. W środę (10 czerwca) czeka ich język angielski na poziomie podstawowym. Maciek i Mikołaj zdają jeszcze tego dnia o godz. 14 rozszerzenie z tego przedmiotu.

- Angielskiego się nie boję. Teraz więcej uwagi poświęcę biologii, bo to będzie najtrudniejszy egzamin - mówi Maciek. - Ja też kieruję teraz wszystkie siły na biologię, którą zdajemy 16 czerwca - dodaje Mikołaj.

Matura potrwa do 29 czerwca.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Powrót reprezentacji z Walii. Okęcie i kibice

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera