- Mamy do czynienia niewątpliwie z jednym z największych kryzysów w ostatnich dziesięcioleciach – stwierdził w piątek premier Mateusz Morawiecki na konferencji prasowej.
Dodał jednak, że ostatnie prognozy Komisji Europejskiej pokazują, że „z tego kryzysu Polska ma szansę wyjść lepiej niż większość krajów Unii Europejskiej”.
- Wspólna polityka finansowa i dobra polityka gospodarcza może być, wraz z właściwym zachowaniem po stronie społeczeństwa, najlepszą odpowiedzią na pandemię tu i teraz. Od tego będzie zależało nie tylko nasze zdrowie i życie, ale też stan gospodarki – tłumaczył szef rządu.
Morawiecki zapewniał, że „spadek gospodarczy” będzie dwa razy płytszy niż średnia Unii Europejskiej. - Wiemy doskonale, że to ważne jako podstawa odbicia gospodarczego na przyszły rok. Niestety dzisiaj musimy dokonywać kolejnych obostrzeń, żeby zatrzymać ekspansję koronawirusa – mówił. - Polska obroniła swoją pozycję jako kraju z jednym z najniższych wyników pod kątem bezrobocia. Broniliśmy gospodarkę w najlepszym możliwym procencie w porównaniu do PKB w porównaniu do innych krajów Europy – dodał.
Pomoc dla zamkniętych branż
- Pomożemy branżom, które najbardziej ucierpiały przez hamulec bezpieczeństwa. Ostatnie dane Eurostatu pokazywały, że sprzedaż detaliczna zwiększała się. Po tym dynamicznym odbiciu w trzecim kwartale, znajdujemy się teraz znowu w trudnej sytuacji – mówił premier.
Mateusz Morawiecki, podkreślił, że dla niego kluczowa jest ochrona miejsc pracy. - Obroniliśmy pięć mln miejsc pracy w ostatnich miesiącach. Tarcza Antykryzysowa i Tarcza Finansowa to łącznie około 150 mld zł, a na walkę z COVID-19 od początku pandemii wydaliśmy ponad 300 mld zł – mówił.
Szef rządu zapewnił, że przedstawi rozwiązania, które „w kolejnym rozdziale walki z koronawirusem mają pomóc w dopasowaniu różnych przedsiębiorstw i biznesów do tych trudnych okoliczności”. - To pomoże Polakom ochronić miejsca pracy – stwierdził.
10 działań antykryzysowych dla firm
Premier przedstawił 10 punktów, które mają pomóc rodzimej gospodarce. Wśród nich wymienił:
1. Subwencje w ramach Tarczy Finansowej Polskiego Funduszu Rozwoju w wysokości do 70 proc. niepokrytych przychodami kosztów stałych pod warunkiem spadku przychodów o 30 proc. względem tego samego okresu 2019 r.
2. Dofinansowanie kosztów stałych dla małych i średnich przedsiębiorstw (MŚP) z branż najbardziej dotkniętych restrykcjami.
3. Wydłużenie Tarczy Finansowej dla dużych firm co najmniej do marca-kwietnia 2021.
4. Pożyczki długoterminowe z gwarancją - kontynuacja gwarancji de minimis dla MŚP oraz gwarancji płynnościowych dla dużych firm.
5. Kontynuację dopłat do miejsc pracy z Funduszu Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych w postaci postojowego i obniżonego wymiaru czasu pracy.
6. Przedłużenie wypłaty postojowego dla branż objętych restrykcjami – przedłużenie postojowego.
7. Zwolnienia ze składek na ZUS dla branż dotkniętych restrykcjami – zwolnienie ze składek ZUS.
8. Dofinansowanie zmiany zakresu działalności w ramach dotacji na biznes.
9. Polityka drugiej szansy.
10. Dofinansowanie leasingu.
