- Ideą tego konkursu jest promowanie oryginalności wśród uczniów w wieku od 6 do 20 lat, a więc ze szkół podstawowych, gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych, ale również wśród ich nauczycieli - mówi Maciej Krużewski, prezes Kujawsko-Pomorskiej Agencji Innowacji w Toruniu. - Chodzi o to, by każdy uczeń, który chciałby wymyślić coś, co mogłoby zmienić świat, miał taką szansę.
A to, co może narodzić się w głowach młodych ludzi, jest naprawdę niesamowite. Najlepiej obrazują to konkursowe prace, które wpłynęły w zeszłym roku. Jednym z hitów była... maszynka do wiązania butów, czyli pomysł na urządzenie, które mogłoby znacznie ułatwić życie nie tylko dzieciom, ale także ludziom starszym i chorym.
Czytaj też: Poszukiwania Kamila i Remka. Co ze śledztwem?
- Wrażenie na nas wszystkich zrobił też długopis zmywalny z wykrywaczem błędów - dodaje Maciej Krużewski. - Od razu widać, że trzecioklasista Piotr Wereszczyński naprawdę swój projekt dobrze przemyślał. Jest kamera, są diody, specjalny tusz, a nawet bezprzewodowa łączność ze smartfonem. Idea jest taka: gdy ktoś napisze na przykład gura, od razu zapali się czerwona dioda, wskazująca na błąd ortograficzny. Trzeba skorzystać ze specjalnej gumki, błąd poprawić, a wtedy zapali się dioda zielona. Pomysł wydaje się fantastyczny, ale nieraz już coś, co wydawało się fantastyczne, po jakimś czasie stawało się normalnie użytkowanym przedmiotem.
Czy tak może stać się też z innymi, równie ciekawymi młodzieżowymi projektami, jak na przykład hełm do kontaktu z obcymi, robot do malowania, kototłumacz, maszynka do spełniania marzeń biednych ludzi czy odkurzacz sprzątający świat?
W ubiegłym roku komisja konkursowa oceniała dwieście prac, organizatorzy liczą, że drugi konkurs cieszyć się będzie jeszcze większym zainteresowaniem dzieci i młodzieży z całego województwa.
Zobacz też
Nowa linia tramwajowa w centrum. Dogrywka konsultacji [WIZUALIZACJE]
Upust swojej wyobraźni młodzi ludzie mają dać w pracach, obrazujących temat konkursu „Mój innowacyjny wynalazek”, które - w zależności od kategorii - można przygotowywać dowolną techniką plastyczną lub techniczną albo po prostu dostarczyć model przestrzenny innowacyjnego wynalazku wraz z opisem.
Komisja konkursowa oceniać będzie przede wszystkim trafność doboru tematu pracy, walory artystyczne (m.in. kompozycję, kolorystykę i technikę wykonania), a także oryginalność, potencjał rynkowy i innowacyjność. Oczywiście autorzy najlepszych prac (nadesłać lub dostarczyć osobiście trzeba je do 31 maja 2017 r.) otrzymają nagrody.