- Pojawiamy się nawet w miejscach, które nie są objęte programem zimowego utrzymania, a o interwencję tam proszą mieszkańcy. W żadnym mieście nie ma sytuacji, że wszystkie ulice i chodniki są zaplanowane do odśnieżania, bo nikogo na to nie stać - twierdzi Jacek Piotrowski z Zarządu Dróg Miejskich i Komunikacji Publicznej. - Gdy mieszkańcy zgłaszają problem, staramy się ułatwić im życie.
Na razie bydgoszczanie albo wykazują się cierpliwością i zrozumieniem dla trudnych warunków atmosferycznych, albo mają doskonałą koordynację ruchową, bo...
- Nie mieliśmy jeszcze żadnej skargi i żądania odszkodowania za uszczerbek na zdrowiu w związku z wypadkiem na chodniku - twierdzi Krzysztof Kosiedowski, rzecznik ZDMiKP.
W centrum miasta bezpieczeństwo pieszych zależy od obowiązkowości właścicieli i zarządców kamienic - to na nich w wielu przypadkach spoczywa obowiązek nie tylko odśnieżania chodnika, ale również zadbania o to, by oczyścić go z lodu, błota czy innych zanieczyszczeń.
Co ważne, odgarniany śnieg nie może trafiać na jezdnię - to z kolei wykroczenie, które karane jest mandatem w wysokości 1500 złotych, a w skrajnych wypadkach - gdy przez taki śnieg doszło do wypadku, sprawca można odpowiadać karnie.
Odpowie też właściciel nieruchomości (lub osoba zobowiązana do odśnieżania), gdy nie wywiąże się ze swoich zobowiązań, a ktoś na takim chodniku złamie nogę. Ofiara będzie mogła domagać się wtedy odszkodowania i z pewnością je uzyska.
ZDMiKP jest od tego typu zdarzeń ubezpieczony, prywatni właściciele - raczej nie.
Bez śniegu nie tylko chodniki
Właściciele nieruchomości nie tylko mają obowiązek odśnieżania chodników. Prawo budowlane mówi, że muszą zadbać również o odśnieżanie dachów strącanie sopli i nawisów śnieżnych
Gdzie trzeba odśnieżyć?
Jeśli są takie miejsca lub ulice w Waszej okolicy, które wymagają odśnieżenia, to dajcie znać. Opublikujemy listę miejsc, gdzie powinny pojawić się się pług, piasek lub sól.
Czekamy na Wasze sygnały w komentarzach pod artykułem oraz na www.facebook.com/ExpressBydgoski