https://expressbydgoski.pl
reklama
Pasek artykułowy - wybory

Masterplan, czyli rewolucja w bydgoskiej kulturze?

(jar)
Dokument pełen ogólników czy projekt całkowitej reorganizacji bydgoskiej kultury? Powstała właśnie „Obywatelska strategia rozwoju kultury do roku 2020”.

Dokument pełen ogólników czy projekt całkowitej reorganizacji bydgoskiej kultury? Powstała właśnie „Obywatelska strategia rozwoju kultury do roku 2020”.

Przecieki z „Masterplanu dla kultury Bydgoszczy” ukazały się na portalu Bydgoszcz24.pl. Magdalena Zdończyk, dyrektor Biura Kultury Bydgoskiej w Urzędzie Miasta, stwierdziła że całości nie może udostępnić, bo jest on w fazie konsultacji.
Ostatecznie udało nam się dotrzeć do superstrzeżonego projektu. Zaczyna się od „wizji”, w której czytamy między innymi: „Chcemy Bydgoszczy, w której mieszkańcy aktywnie uczestniczą w życiu kulturalnym i współdecydują o kierunkach rozwoju miasta. Jesteśmy przecież kulturalni!”.
W „diagnozie” za problem kluczowy uznano „rozmyta tożsamość i niejasny wizerunek miasta”. Dalsze kilkadziesiąt stron poświęcono sposobom przełamania tego stanu rzeczy. Z ciekawostek masterplanu należy wymienić Bydgoską Radę Sztuki, która corocznie zapraszałaby do Bydgoszczy czterech artystów „sztuki wspólnotowej”. Mówi się też o dotacjach dla wybranych bydgoskich festiwali w ramach Miejskiej Polityki Festiwalowej.
Sporo miejsca poświęca się w masterplanie edukacji artystycznej. Miałaby ją zapewnić Szkoła Sztuki „organizowana w ramach Funduszu Sztuki”. Dokument nie wyjaśnia, kto miałby ten fundusz tworzyć i z jakich zasobów. Zdarzają się lapsusy, gdy mowa np. o tym, że „w pięknych wizjach Bydgoszczan pojawia się pomysł odbudowy Teatru Wielkiego”. Niekiedy autorzy projektu popuszczają wodze fantazji, np. gdy piszą oczyszczeniu miasta z „obiektów burzących estetykę miasta - budki, kioski, ale też parkingi, a nawet samochody gdyby wolno było marzyć”.
Masterplan zakłada powoływanie „koordynatorów” lub „operatorów”, czyli osób odpowiedzialnych za realizację programów. W domyśle - opłacanych przez miasto.
Paweł Łysak, dyrektor Teatru Polskiego i jeden z inicjatorów Obywatelskiej Rady Kultury określa dokument jako projekt, który powinien zostać uzupełniony o propozycje zainteresowanych stron. - Istotą masterplanu jest zasada pełnej transparentności w podejmowaniu decyzji, także finansowych. Przypomnę, że ludzie pracowali nad tym dokumentem dwa lata społecznie. Nie można zakładać, że pracę związaną na przykład z oceną wniosków o dotacje będą wykonywać nieodpłatnie - mówi.
W połowie stycznia 2013 roku w Teatrze Polskim odbędzie się spotkanie wszystkich zainteresowanych złożeniem uwag do masterplanu. O tym, czy dokument wejdzie w życie, zdecyduje Rada Miasta

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Biznes

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na expressbydgoski.pl Express Bydgoski