Marszałek obsypał nagrodami

Marszałek obsypał nagrodami

kl, sier

Express Bydgoski

Aktualizacja:

Express Bydgoski

Marszałek obsypał nagrodami
Podczas wczorajszej uroczystej gali w toruńskim Dworze Artusa zaprezentowano laureatów jedenastej edycji Nagród Marszałka Województwa Kujawsko-Pomorskiego.
Marszałek obsypał nagrodami

Podczas wczorajszej uroczystej gali w toruńskim Dworze Artusa zaprezentowano laureatów jedenastej edycji Nagród Marszałka Województwa Kujawsko-Pomorskiego.


O te prestiżowe wyróżnienia ubiegały się wybitne postaci i zespoły reprezentujące kilkanaście dziedzin. Marszałek Piotr Całbecki przyznał też nagrodę specjalną za promowanie regionu na świecie.


Za Exploseum i za soczki


W tym roku kapituła nagrody złożona z reprezentantów świata nauki, gospodarki oraz samorządowców rozpatrywała 155 wniosków. Najwięcej zgłoszeń było z dziedziny „sport”, bo aż 29, najmniej (3) w kategorii „innowacyjne metody stosowane w zakresie rozwoju i promocji miast i obszarów wiejskich”. Oprócz nagród w poszczególnych kategoriach przyznano też sporo wyróżnień.


Tegorocznymi laureatami Nagród Marszałka Województwa Kujawsko-Pomorskiego w kategorii „gospodarka” zostali: Jacek Kurkus - prezes Belma Accessories Systems w Białych Błotach i Józef Mitura - prezes Banku Spółdzielczego w Brodnicy. W kategorii „fundusze unijne” nagrodę dostali Michał Pszczółkowski i Maciej Kułakowski oraz dr Michał F. Woźniak za stworzenie i prowadzenie Exploseum - Centrum Techniki Wojennej Dag Fabryk Bromberg, działającego w ramach Muzeum Okręgowego w Bydgoszczy.


W kategorii „rolnictwo i rozwój obszarów wiejskich” nagrodę dostał Maciej Jóźwicki - prezes firmy Marwit SA w Złejwsi Wielkiej produkującej świeże soki.


Nagrodzono też naukowców. Profesor dr hab. Bogusław Buszewski z UMK otrzymał nagrodę za całokształt dorobku badawczego i dydaktycznego. Doktor hab. inż. Jan Grajewski - prof. UKW, dr Magdalena Twarużek, mgr Anna Błajet-Kosicka i Robert Kosicki za osiągnięcia w badaniu wpływu mikotoksyn i grzybów pleśniowych na organizm człowieka i zwierząt.


Uczeń i mistrz z nagrodami


Nagrodę w kategorii „kultura” otrzymała prof. Katarzyna Popowa-Zydroń - pianistka, profesor Akademii Muzycznej w Bydgoszczy oraz jej uczeń Paweł Wakarecy, który został wyróżniony podczas ubiegłorocznego konkursu chopinowskiego.


W kategorii „zdrowie” nagrodę dostał - prof. dr hab. n. med. Arkadiusz Jawień - kierownik Katedry i Kliniki Chirurgii Ogólnej CM w Bydgoszczy za prowadzenie badań przesiewowych w kierunku tętniaka aorty brzusznej i dr n. med. Józef Mierzwiński - ordynator Oddziału Otolaryngologii Dziecięcej Wojewódzkiego Szpitala Dziecięcego w Bydgoszczy za realizację kujawsko-pomorskiego programu leczenia całkowitej głuchoty u dzieci.


W kategorii sport nagrodę dostali - sztangista Adrian Zieliński, - zawodnik LKS ,,Tarpan” Mrocza, i Maciej Mackiewicz - trener klubu AZS w Wyższej Szkole Gospodarki w Bydgoszczy.


Marek Sikorski - tyflopedagog w Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym nr 1 w Bydgoszczy otrzymał nagrodę w dziedzinie „edukacja”. Za działalność społeczną i zaangażowanie na rzecz drugiego człowieka nagrody dostali: Krzysztof Kranz - menedżer zespołu „Jokers” Bydgoskiej Drużyny Rugby na Wózkach oraz Ołena i Zbigniew Bożemscy - założyciele hospicjum dla dzieci ,,Nadzieja” w Toruniu. Aktualnie opieką hospicjum objętych jest 37 nieuleczalnie chorych dzieci i ich rodzin z całego województwa.


Dyrektor Caritas Diecezji Toruńskiej, ks. prał. Daniel Adamowicz otrzymał nagrodę w kategorii „budowa społeczeństwa obywatelskiego”.


Kilka nagród powędrowało do Grudziądza. Krzysztof Dąbrowski - prezes zarządu miejskich Wodociągów i Oczyszczalni sp. z o.o. w Grudziądzu dostał nagrodę w kategorii „innowacyjne metody stosowane w zakresie rozwoju miast”.


Żydowicz wyróżniony


Marek Tołkacz - prezes zarządu OPEC Grudziądz sp. z o.o. dostał nagrodę za ochronę środowiska, a we wspomnianej wcześniej kategorii „fundusze unijne” nagrodę otrzymał Robert Koźlikowski - prezes zarządu Grudziądzkie Poręczenia Kredytowe sp. z o.o. za podejmowanie działań na rzecz rozwoju przedsiębiorczości w regionie oraz tworzenie nowych miejsc pracy.


Nagrodę specjalną otrzymał Marek Żydowicz - twórca Camerimage, założyciel i prezydent Fundacji TUMULT w Toruniu.Czytaj treści premium w Expressie Bydgoskim Plus

Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze

Dodajesz komentarz jako: Gość

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

Liczba znaków do wpisania:

zaloguj się

Najnowsze wiadomości

Zobacz więcej

Najczęściej czytane

Wideo