MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Marszałek honorów niegodny

Krzysztof Błażejewski
Krzysztof Błażejewski
Mimo licznych zapowiedzi, jak dotąd nie wpłynął do Sejmu głośny już teraz projekt ustawy o usunięciu symboli komunizmu z życia publicznego w RP autorstwa klubu PiS.

Mimo licznych zapowiedzi, jak dotąd nie wpłynął do Sejmu głośny już teraz projekt ustawy o usunięciu symboli komunizmu z życia publicznego w RP autorstwa klubu PiS.

<!** Image 3 align=right alt="Image 53583" sub="Czy marszałka Rolę-Żymierskiego obejmie proces dekomunizacji?">Wszystko jednak na to wskazuje, że stanie się to jeszcze przed wakacjami. Latem może się więc rozpocząć w Polsce „wielkie sprzątanie” po czasach Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej.

Liczne kontrowersje

Według zapowiedzi, prezentowanych, między innymi, przez szefa klubu parlamentarnego Prawa i Sprawiedliwości, Marka Kuchcińskiego, projekt zakłada zmianę gloryfikujących komunizm nazw miejscowości, ulic, placów czy instytucji publicznych. Parlamentarzyści w swych zamiarach idą jeszcze dalej. Ich propozycja przewiduje też, między innymi, unieważnienie orderów, odznaczeń i tytułów honorowych, przyznanych przez władze komunistyczne za zasługi na rzecz komunizmu.

Zmiana nazw ulic czy placów będzie spoczywać w gestii samorządów, które - w przypadku zaniechania zmian - dyscyplinowaliby wojewodowie, którzy są przedstawicielami rządu w regionach.

<!** reklama left>O ulicach i placach, które w Kujawsko-Pomorskiem kwalifikują się do zmiany albo przynajmniej do zastanowienia się nad nią - pisaliśmy już obszernie na naszych łamach. Nie da się ukryć, że ustawa o „przymusowym” odkomunizowaniu wywoływać będzie liczne kontrowersje. Są bowiem postaci, których nie sposób jednoznacznie ocenić, jak i takie, których nazwiska nie budzą dziś większych emocji.

W przypadku braku zgody wśród samorządowców - do akcji wkraczać ma wojewoda. I to rozwiązanie zdaje się przysparzać najwięcej potencjalnych kłopotów. Ciekawi jesteśmy, jak urzędnikom uda się zostać w tej sprawie niekwestionowanymi autorytetami?

Jedno wszak wydaje się pewne. Honorowym obywatelem zarówno Bydgoszczy, jak i Torunia jest nadal bardzo negatywnie dziś oceniany marszałek Polski Michał Rola-Żymierski. Do ustawowego „odstrzału” pasuje jak ulał.

O godności honorowego obywatela dla marszałka w miastach naszego regionu mało kto dotąd pamiętał. Nie wiedziała o tym np. wiceprzewodnicząca Rady Miasta Bydgoszczy, Ewa Starosta (PiS): - Rzeczywiście Rola-Żymierski ma honorowe obywatelstwo? Gdy ustawa wejdzie w życie, powołamy specjalną komisję, która zajmie się jej wykonaniem. Uważam, że Rola-Żymierski nie powinien być honorowym obywatelem naszego miasta i myślę, że ten tytuł zostanie mu odebrany.

Włocławek nie ma kłopotu

Tego problemu nie mają już radni Włocławka. 5 czerwca 2006 roku, po półrocznej dyskusji, rada przyjęła uchwałę treści: „Pozbawia się tytułu Honorowego Obywatela Miasta Włocławek Michała Roli-Żymierskiego, wobec stwierdzenia, że wyróżniony dopuścił się czynu, wskutek którego stał się nadania niegodny”.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!