Dziś o godz. 17 w Operze Nova w Bydgoszczy otwarciem i prezentacją idei Forum Wolnego Słowa rozpoczną się obchody 28. rocznicy Bydgoskiego Marca 1981 roku.
Żadna z kilkunastu imprez, które potrwają do piątku, 20 marca, nie nawiązuje do chłopskiego strajku okupacyjnego, który w tym samym czasie miał miejsce w Bydgoszczy w budynku Wojewódzkiego Komitetu ZSL przy ul. Dworcowej 87.
- Mamy o to żal do głównego organizatora obchodów, senatora Rulewskiego - mówi Antoni Kuś z Rojewa, uczestnik tamtego strajku. - To przecież od chłopów wszystko się 28 lat temu zaczęło. Nie chcę umniejszać roli Rulewskiego i innych przywódców „Solidarności”, ale jest mi zwyczajnie przykro. Tym bardziej, że rolnicy są tak specyficzną grupą, która zawsze dostaje lanie. I tym razem, po raz kolejny, czujemy się zapomniani i pomijani. Ale i tak wyciągamy rękę. 22 marca organizujemy obchody rocznicowe naszego strajku. Zapraszamy tam wszystkich, łącznie z działaczami ówczesnej „Solidarności”. Chcemy, by nikogo nie zabrakło.
<!** reklama>- Nikt Rulewskiemu zasług nie ujmuje, ale przykro, kiedy chłopi są przy takich uroczystościach pomijani. Ja ich żal rozumiem - przyznaje poseł Prawa i Sprawiedliwości, Wojciech Mojzesowicz.
Senator Jan Rulewski nie zgadza się z tym stanowiskiem.
- Zarzuty te są nieprawdziwe i niesprawiedliwe – mówi. - Wszystkie imprezy rocznicowe mają charakter otwarty i są na nie zapraszani również przedstawiciele środowisk chłopskich, wysłaliśmy ponad 100 takich zaproszeń. Do „Solidarności” Rolników Indywidualnych nie mogliśmy dotrzeć, bo ich po prostu nie ma. W ramach Forum Wolnego Słowa będzie wyrażone uznanie również dla osób zasłużonych z całego województwa, ale dziś zapomnianych. Ponadto po raz pierwszy ruch chłopski ma swoją stronę internetową, na której znajdują się, m.in., filmy z tamtego okresu. To od samych chłopów zależy, czy potrafią swoją rolę odpowiednio zaprezentować. Liczę, że zabiorą głos w dyskusjach na forum. Bo my chcemy odejść od pojęć: chłopi, robotnicy, inteligencja. Wolna Polska jest przecież wspólnym dziełem.
Solidarność chłopska
- Chłopi walkę o prawo zrzeszenia się w samorządowych związkach zawodowych rozpoczęli wkrótce po podpisaniu porozumień sierpniowych. Na początku 1981 roku nastąpiło nasilenie protestów rolniczej „Solidarności”. 29 stycznia 1981 roku w Bydgoszczy odbył się zjazd Krajowej Rady Porozumiewawczej NSZZ „Solidarność Chłopska”. 8 lutego natomiast Komitet Założycielski NSZZ „Solidarność Chłopska”, przy współudziale bydgoskiego MKZ, zorganizował w Bydgoszczy ogólnopolski zlot rolników.
- Ogólnokrajowy zjazd, na którym powołano Niezależny Samorządny Związek Zawodowy „Solidarność” Rolników Indywidualnych, odbył się 8-9 marca 1981 roku w Poznaniu.
- Na sesji WRN, która odbyła się 19 marca 1981 r. miała zostać, m.in., przedstawiona sytuacja rolników indywidualnych.