Spis treści
Smaki Kujaw i Pomorza SEZON 4 ODC. 31

Kradzież leśnego poszycia, zostawianie śmieci... Prawie każdy rozumie, że za takie przewinienia może zostać srogo ukarany. Czasami jednak nie trzeba mieć złych intencji, by narazić się na odpowiedzialność za łamanie obowiązującego w lesie prawa.
Spis "przewinień", za które Straż Leśna może nas ukarać, wymieniono w Art. 29 i 30 "Ustawy o lasach". Odpowiednie przepisy znajdziemy również w Kodeksie karnym i Kodeksie wykroczeń. Oto niektóre z nich.
Auto w lesie? Tylko na parkingu. Psa zabierz na smyczy
Wybierasz się na grzyby lub spacer z psem? Pamiętaj, by był na smyczy. Zgodnie z przepisami puszczanie w lesie psa luzem (poza czynnościami związanymi z polowaniem) - podlega karze grzywny (do 500 zł) albo karze nagany.
Jedziesz na grzyby, ale szukasz miejsca głębiej, gdzie nikt jeszcze nie zbierał? Pamiętaj, że wjazd pojazdem silnikowym, zaprzęgowym lub motorowerem przez osoby nie będące do tego uprawnione albo bez zgody właściciela lub posiadacza lasu, w miejscu, w którym jest to niedozwolone podlega karze grzywny (do 500 zł). Pozostawianie takich pojazdów w lesie w miejscu do tego nieprzeznaczonym również będzie wiązało się z 500-zł mandatem.
Warto dodać, że część leśnych dróg jest udostępniona dla ruchu (informują o tym odpowiednie znaki), ale nadal nie można przy nich zostawiać aut. Musisz poszukać np. parkingu leśnego.
Polecamy
To kupisz od wojska w Bydgoszczy. Wielka wyprzedaż sprzętu A...
Widzisz taki las - tu wejść nie wolno
O tym powinni wiedzieć wszyscy, ale przypomnijmy... Zanieczyszczanie gleby lub wody albo wyrzucanie do lasu kamieni, śmieci, złomu, padliny lub innych nieczystości, albo zaśmiecanie lasu w inny sposób - podlega karze grzywny (do 500 zł) albo karze nagany.
Stałym zakazem wstępu objęte są lasy stanowiące np. uprawy leśne do wysokości 4 m (nie jest potrzebne żadne oznakowanie). Zabronione jest też hałasowanie oraz używanie sygnałów dźwiękowych, z wyjątkiem przypadków wymagających wszczęcia alarmu.
Ponadto w lesie zabronione jest:
- zbieranie płodów runa leśnego w oznakowanych miejscach zabronionych (np. w rezerwatach przyrody)
- niszczenie grzybów oraz grzybni
- rozkopywanie gruntu
- rozgarnianie i zbieranie ściółki
- niszczenie lub uszkadzanie drzew, krzewów lub innych roślin
- niszczenie legowisk, nor i mrowisk
Ogień w lesie - takie są przepisy
W lasach oraz na terenach śródleśnych, jak również w odległości do 100 m od granicy lasu, zabrania się działań i czynności mogących wywołać niebezpieczeństwo, a w szczególności:
- rozniecania ognia poza miejscami wyznaczonymi do tego celu przez właściciela lasu lub nadleśniczego;
- korzystania z otwartego płomienia
Dokonywanie czynności, które mogą spowodować pożar, jego rozprzestrzenianie się, utrudnienie prowadzenia działania ratowniczego lub ewakuacji - podlega karze aresztu, grzywny (do 500 zł) albo karze nagany.