Niestety, w Bydgoszczy z roku na rok przybywa dzieci, które nie mogą się wychowywać w rodzinach biologicznych. Szansą dla nich na ciepły dom są właśnie rodziny zastępcze.
- Każde dziecko potrzebuje miejsca, w którym będzie czuło się dobrze, będzie zaopiekowane, kochane i bezpieczne - mówi Marta Frankowska, rzeczniczka Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Bydgoszczy. - Dlatego tak ważne jest, aby dzieciom pozbawionym możliwości wychowywania się w rodzinie naturalnej, zapewnić perspektywę dorastania w rodzinie zastępczej lub rodzinnym domu dziecka. Są to formy pieczy zastępczej najbardziej zbliżone do środowiska naturalnego.
Mało rodzin zastępczych w Bydgoszczy, a potrzeby rosną
Obecnie w Bydgoszczy funkcjonują 292 rodziny zastępcze, w których przebywa łącznie 376 dzieci.
- Zawodowych rodzin zastępczych, sprawujących opiekę nad dziećmi niespokrewnionymi, jest w Bydgoszczy tylko 21. To kropla w morzu potrzeb - informuje Marta Frankowska.
Jak podkreśla rzeczniczka MOPS, w ostatnich latach w Bydgoszczy obserwujemy dramatyczny czas stagnacji rodzinnych form pieczy zastępczej.
- Od czasu pandemii, rocznie przybywa nam tylko jedna lub dwie zawodowe rodziny zastępcze - mówi Marta Frankowska. - W 2023 roku, mimo szeroko zakrojonej kampanii promującej rodzicielstwo zastępcze, niestety nie udało nam się - jak dotąd - pozyskać kandydatów na zawodowych rodziców zastępczych.
MOPS zaprasza na happening „Mamy wakaty dla mamy i taty!"
Dlatego MOPS stawia na popularyzowanie wizerunku rodzin zastępczych w przestrzeni społecznej i 31 sierpnia organizuje drugą już edycję wydarzenia „Mamy wakaty dla mamy i taty!".
Happening rozpocznie się o godz. 14. Rodziny zastępcze, pracownicy Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej oraz sympatycy rodzicielstwa wyruszą z Placu Praw Kobiet i razem w kolorowym korowodzie przemaszerują ulicami miasta na Wyspę Młyńską. Tam organizatorzy zaplanowali wiele atrakcji, w tym animacje, gry i zabawy.
- Dodatkowo na Wyspie Młyńskiej utworzony zostanie Punkt Konsultacyjno-Informacyjny, obsługiwany przez specjalistów Działu Rodzinnej Pieczy Zastępczej MOPS, w którym będzie można dowiedzieć się więcej na temat rodzicielstwa zastępczego - mówi Marta Frankowska.
Dodajmy, że Dział Rodzinnej Pieczy Zastępczej Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Bydgoszczy prowadzi stały nabór kandydatów na rodziny zastępcze i rodzinne domy dziecka.
- Kadra naszej jednostki wspiera potencjalnych kandydatów na każdym etapie postępowania, służąc wiedzą i pomocą - podkreśla Marta Frankowska. - Warto zaznaczyć, że zawodowa rodzina zastępcza za swoją pracę otrzymuje wynagrodzenie, a okres pełnienia powyższej funkcji wliczany jest do tzw. ogólnego stażu pracy.
Rodziny zastępcze, których poszukuje MOPS, powinny zapewnić dziecku stabilizację, optymalne warunki rozwoju i wychowania, bezpieczeństwo i spokój.
- Opiekun zastępczy może zamienić zgromadzony przez dziecko bagaż trudnych doświadczeń w potężną siłę dążenia do osiągania sukcesów w dorosłym życiu - podsumowuje Marta Frankowska.
Informacje na temat procedur i wymagań formalnych wobec kandydatów do sprawowania zawodowej i niezawodowej pieczy zastępczej można też znaleźć na stronie internetowej MOPS w Bydgoszczy. Warto też śledzić wydarzenia na Facebooku „Skrzydła Pieczy".
