W obradach uczestniczyli radni miejscy i powiatowi, którzy sprawowali urząd w latach 1990-2009. Sesji przypatrywali się mieszkańcy Nakła.
<!** Image 2 align=right alt="Image 123214" sub="Uczestnicy uroczystości po mszy świętej przemaszerowali na Rynek, gdzie złożyli kwiaty pod pomnikiem / Fot. Mateusz Boinski">Uroczystości rozpoczęła msza w kościele Świętego Stanisława. Tuż po niej uczestnicy przemaszerowali na Rynek, gdzie przedstawiciele miasta, powiatu, sołectw, służb mundurowych, komendy hufca Związku Harcerstwa Polskiego w Nakle, samorządów osiedlowych i Stacji Doświadczalnej Odmian w Chrząstowie złożyli kwiaty pod pomnikiem Wdzięczności Wojsku Polskiemu.
Przy okazji zapytaliśmy mieszkańców, co wiedzą na temat obchodzonej rocznicy. Okazało się, że nie każdy ma pojęcie o tym, że prawa miejskie w 1299 roku nadał Nakłu książę Kujaw, Władysław Łokietek.
- Wiem tylko, że prawa miejskie Nakłu nadano w 1299 roku, ale kto to zrobił, to już nie wiem. Coś mieliśmy o tym na lekcji historii, ale już tego nie pamiętam - mówi Michał, gimnazjalista z Nakła.
Niektórzy natomiast próbują połączyć rok 1299 z Bolesławem Krzywoustym.
<!** reklama>- Skoro to Krzywousty zdobywał Nakło, co zresztą mogliśmy kilka tygodni temu zobaczyć na festynie rycerskim nad Notecią, to pewnie on nadał te prawa - zastanawia się Agata z Nakła.
Z Rynku uczestnicy obchodów przemaszerowali pod pomnik w parku 700-lecia, gdzie również złożono kwiaty. Uroczysta sesja Rady Miasta odbyła się w nakielskim amfiteatrze. Wśród zaproszonych gości byli, między innymi, odznaczony medalem „Zasłużony dla Powiatu Nakielskiego” orędownik polsko-niemieckiego pojednania, pastor Gustav Becker, i Marek Surmacz - doradca prezydenta Lecha Kaczyńskiego do spraw bezpieczeństwa. Obrady rozpoczęto od przybliżenia historii Nakła. Andrzej Jedynak, przewodniczący Rady Miasta, opisał losy mieszkańców grodu od pierwszych wzmianek w kronikach Galla Anonima, poprzez nadanie praw miejskich, aż po czasy współczesne. Politycy podsumowali też minione 19 lat od czasu upadku komunizmu w Polsce.
- Dobrze, że burmistrzowie chwalili się swoimi osiągnięciami. Mimo to, wiele rzeczy pozostaje do zrobienia. Dawniej - jak przypomnieli mówcy - w Nakle tętniło życie, większość przedsiębiorców była stąd. Dziś mali producenci i sklepikarze są wypychani z rynku - żalił się Antoni Majewski z Nakła.
Na współczesne problemy wskazuje też pan Krzysztof.
- Dziś nikogo już nie obchodzi to, co działo się tu kilkadziesiąt lat temu. To źle, bo patrząc na historię można wielu rzeczy nauczyć się i nie popełniać błędów poprzedników. Jednak młodzi ludzie, którzy będą w przyszłości decydować o losach tego miasta, nie znają jego historii.
Uroczystości rocznicowe uświetnił tort urodzinowy oraz występ chóru „Nadzieja”.
Ważne daty
- 1109 - Bolesław Krzywousty zdobywa gród i włącza go do państwa Piastów.
- 1299 - Władysław Łokietek nadaje Nakłu prawa miejskie.
- 1851 - budowa dworca kolejowego.
- 1881 - powstaje nakielska cukrownia.
- 1945 - wyzwolenie spod okupacji hitlerowskiej.