Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Mają pracę, bo zintegrowali się

Renata Napierkowska
Sprzątanie biur i mieszkań, opieka nad osobami starszymi, catering oraz pielęgnowanie grobów - to usługi, jakie chcą świadczyć założycielki spółdzielni socjalnej, która powstała dzięki wsparciu kilku organizacji.

Sprzątanie biur i mieszkań, opieka nad osobami starszymi, catering oraz pielęgnowanie grobów - to usługi, jakie chcą świadczyć założycielki spółdzielni socjalnej, która powstała dzięki wsparciu kilku organizacji.<!** Image 2 align=none alt="Image 206574" sub="Panie, które zawiązały spółdzielnię socjalną, spotykają się w Centrum Integracji Społecznej / fot. Renata Napierkowska">

- Warunkiem utworzenia spółdzielni jest zawiązanie się pięcioosobowej grupy długotrwale bezrobotnych. Dzięki wsparciu ze strony Powiatowego Urzędu Pracy, osoby, które ją tworzą, dostają dotację na rozpoczęcie działalności. Bez pomocy samorządu taka rzecz się jednak nie uda - twierdzi Jolanta Woźnica, prezes Fundacji Ekspert-Kujawy w Inowrocławiu, która wspiera podobne inicjatywy.

Przy Centrum Integracji Społecznej w Łojewie zawiązała się jedna z pierwszych w powiecie inowrocławskim spółdzielni socjalnych. Tworzy ją sześć kobiet. Z pomocą przedsiębiorczym paniom pospieszył również wójt gminy Inowrocław Tadeusz Kacprzak, jego zastępca Marek Karólewski, Powiatowy Urząd Pracy oraz Centrum Integracji Społecznej w Łojewie.

- Praca dla mężczyzn jest. Nie pracuje tylko ten, który nie chce. Sytuacja kobiet jest jednak o wiele trudniejsza, bo dla nich brakuje ofert - przyznaje zastępca dyrektora w Powiatowym Urzędzie Pracy, Danuta Kwiatkowska.

Spółdzielnia socjalna, na czele której stanęła Marta Majer z Inowrocławia, jest pierwszą, która powstała przy udziale inowrocławskiego pośredniaka. Oprócz dotacji z Powiatowego Urzędu Pracy, pieniądze na rozwój działalności pochodzą z Europejskiego Funduszu Społecznego.

- Niedawno skończyłam studia i zaczęłam rozglądać się za pracą. Gdy dowiedziałam się, że jest taki projekt, postanowiłam spróbować. Nasza spółdzielnia jest wielobranżowa. Oferujemy kilka rodzajów usług jak sprzątanie mieszkań, biur, budynków po remontach i budowach, catering, opiekę nad osobami starszymi oraz porządkowanie grobów - wylicza prezes Inowrocławskiej Spółdzielni Socjalnej, Marta Majer. <!** Image 3 align=none alt="Image 206575" sub="W budynku po zlikwidowanej Szkole Podstawowej im. Stanisława Przybyszewskiego w Łojewie ma swoją siedzibę Centrum Integracji Społecznej / fot. Renata Napierkowska">

Za pieniądze z otrzymanej dotacji kobiety kupiły specjalistyczny sprzęt do sprzątania i przygotowywania posiłków. Wójt gminy Inowrocław zaoferował im pomieszczenia nie tylko na siedzibę, ale również z kuchnią i zapleczem, by mogły rozwinąć działalność związaną z przygotowywaniem posiłków. Kobiety już prowadzą rozmowy z przedszkolami. Mają też pierwsze zamówienia na obsługę kulinarną przyjęć komunijnych i są pełne zapału do pracy.

- Wcześniej zajmowałam się różnymi dorywczymi pracami, wyjeżdżałam za granicę. O projekcie dowiedziałam się w Urzędzie Gminy Inowrocław i postanowiłam się bliżej temu przyjrzeć - wspomina Elżbieta Olejniczak z Łojewa, która w spółdzielni pełni funkcję wieceprezesa.

Wsparcia nowej spółdzielni udzieliło też Centrum Integracji Społecznej, które powstało w budynku po szkole w Łojewie. <!** reklama>

- Na początku same będziemy przyjmować i wykonywać zlecenia. Jeśli jednak będzie ich więcej, zatrudnimy kolejne osoby. Jeśli ktoś chciałby się z nami skontaktować lub nawiązać współpracę, to może to zrobić, wchodząc na stronę internetową: spsinowroclaw.pl - dodaje Marta Majer.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!