LKS Rogowo istnieje już 60 lat...

LKS Rogowo istnieje już 60 lat...

Henryk Krajewski

Express Bydgoski

Aktualizacja:

Express Bydgoski

LKS Rogowo istnieje już 60 lat...
W ubiegłą sobotę odbyły się w Rogowie uroczystości związane z 60-leciem powołania LKS. Do Rogowa przyjechało wielu sympatyków z całego kraju, a nawet z USA.
LKS Rogowo istnieje już 60 lat...

W ubiegłą sobotę odbyły się w Rogowie uroczystości związane z 60-leciem powołania LKS. Do Rogowa przyjechało wielu sympatyków z całego kraju, a nawet z USA.


Wiosną 1947 roku grupa działaczy zwołała w Rogowie zebranie, którego celem było powołanie do życia Wiejskiego Klubu Sportowego.


Początki były niezwykle trudne.

Powstały sekcje piłki nożnej, siatkówki, lekkiej atletyki, a w roku 1950 sekcja hokeja na trawie, która sprawiła, że Rogowo było coraz bardziej znane w Polsce i wielu krajach Europy. Sukcesy w tej dyscyplinie sportu przyszły niezwykle szybko.


Od roku 1972 przez siedemnaście lat LKS Rogowo występował w I lidze. Drużyna spadała z ligi jedenaście razy i tyle razy awansowała już w następnym roku. Po raz ostatni opuściła I ligę w sezonie 2002/2003. Awansowała po roku i gra w niej do dnia dzisiejszego.


Mistrzowie Polski


W latach 1979 i 1981 LKS Rogowo był trzeci w I lidze, w latach 1982 i 1983 został wicemistrzem Polski za Pocztowcem Poznań. W roku 1982 LKS Rogowo wywalczył także Puchar Polski. Sukcesy notowano także w kategorii juniorów. LKS Rogowo w latach 1975, 1979 był mistrzem Polski, w latach 1965, 1970, 2006 zdobywał tytuł wicemistrzowski. Sukcesy odnosili także juniorzy młodsi.


Z Rogowa wywodzi się wielu reprezentantów Polski. Wśród nich są m.in. Zbigniew Rachwalski, Zbigniew Lachowicz, Zbigniew Juszczak, Mirosław Kluczyński, Andrzej Mikina, Mirosław Wypijewski, Włodzimierz Stanisławski, Mirosław Juszczak, Jerzy Dereziński.


A także olimpijczycy: W. Stanisławski, Z. Rachwalski, A. Mikina, Z. Juszczak i Danuta Stanisławska - Dembna.


Ofiarni działacze


Pierwszym prezesem klubu był nieodżałowany Klemens Maciaszczyk. Tę funkcję pełnił aż 20 lat (zmarł przedwcześnie). Po nim klubem „rządzili”: Zbigniew Kuras 25 lat, Waldemar Majtczak 2 lata, Grzegorz Smytry 1 rok, Jan Superczyński 4 lata, Tadeusz Kluczyński 2 lata oraz Piotr Wilkoński od lutego 2001 roku do chwili obecnej.


Najstarszym działaczem jest Alojzy Kaczmarek, „chodząca” historia klubu, inicjator powołania do życia klubu oldboyów.


Baza i sprzęt


Mimo licznych trudności praca w tym klubie nabiera rumieńców. W hokeja gra wielu chłopców. Trzeba ich ubrać, zatrudnić trenerów i instruktorów.


Głównym sponsorem klubu jest Urząd Gminy, pomaga też Starostwo. W tym roku wygospodarowano fundusze na dokumentację dot. wybudowania sztucznej nawierzchni trawiastej.


Taka płyta może być wykonana już w następnym sezonie. Stadion jest kameralny, ma odpowiednie zaplecze socjalne. Dodajmy, że klub działa na zasadach czysto amatorskich.


Wyróżnienia zasłużonych


Wyróżnienia im. Sobiesława Paczkowskiego nadane przez PZHT w Poznaniu otrzymali Zbigniew Kuras i Henryk Czerniejewski.


Złote odznaki PZHT: Barbara Maciaszczyk, Piotr Wilkoński, Marian Koperski, Stefan Fedejko, Józef Sosnowski, srebrne. Paweł Koperski, Bogdan Kozłowski, Ryszard Szczerzek, Tadeusz Nowak Leszek Urban, brązową. Robert Wódczak.


Uroczystości 60-lecia


Po rozegraniu meczu ligowego wszyscy udali się do miejscowego kościoła, gdzie odbyła się okolicznościowa msza święta, poświęcenie nowego sztandaru. Potem cały korowód przeszedł na stadion, gdzie odbyły się uroczystości jubileuszowe. Wszyscy obejrzeli wystawę pucharów, statuetek. Oglądano planszę, z której wynikało, że „laskarze” z Rogowa uczestniczyli w rozgrywkach aż w 60 krajach świata, na wszystkich kontynentach. Odbył się także występ zespołu VOX, a młodsi mieszkańcy mieli do dyspozycji karuzele i zjeżdżalnie.

Czytaj treści premium w Expressie Bydgoskim Plus

Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze

Dodajesz komentarz jako: Gość

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

Liczba znaków do wpisania:

zaloguj się

Najnowsze wiadomości

Zobacz więcej

Najczęściej czytane

Wideo