Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Likwidacja skutków zatrzymania produkcji w upadłym Zachemie kosztowała miasto już ponad 10 milionów złotych!

Wojciech Mąka
Wojciech Mąka
Kilkadziesiąt milionów złotych - na tyle szacowane są koszty rekultywacji pozachemowskich terenów. Z miesiąca na miesiąc ta kwota rośnie.  Jak przyznał w rozmowie z „Expressem” Jarosław Czerwiński, prezes powstałej po Zachemie Infrastruktury Kapuściska, z
Kilkadziesiąt milionów złotych - na tyle szacowane są koszty rekultywacji pozachemowskich terenów. Z miesiąca na miesiąc ta kwota rośnie. Jak przyznał w rozmowie z „Expressem” Jarosław Czerwiński, prezes powstałej po Zachemie Infrastruktury Kapuściska, z Dariusz Bloch
Urząd Marszałkowski sprawdzi, czy Ciech - zamykając Zachem - nie złamał pozwolenia na działanie zakładu. Ratusz chce, żeby do kosztów likwidacji rdzewiejących instalacji chemicznych dorzucił się minister.

Zakłady Chemiczne Zachem działały na podstawie dwóch tzw. pozwoleń zintegrowanych. Jedno zostało wydane przez wojewodę w 2006 roku, drugie - przez marszałka województwa - w 2009. Pozwolenie to rodzaj wymaganej w Unii Europejskiej licencji na działanie firmy z branży chemicznej. Ustala normy oddziaływania na środowisko, opisuje instalacje, okres działania zakładu i oczywiście zawiera zgodę na jego funkcjonowanie. Zachem wstrzymał produkcję w kwietniu br. Od tego czasu wszystkie instalacje chemiczne stoją puste i niewykorzystane.
[break]

- Pozwolenie wydane przez marszałka zawierało zapis o tym, że nie przewiduje się likwidacji zakładu do czasu wygaśnięcia pozwolenia, czyli do 2019 roku - mówi „Expressowi” Grażyna Ciemniak, zastępca prezydenta miasta. - Zakład podlegał kontroli Urzędu Marszałkowskiego i w związku z zapisami pozwolenia teraz do marszałka należy ruch.

Jakie mogą być sankcje dla Ciechu - nie wiadomo. Komisja marszałkowska do zbadania tej sprawy została zwołana przez wicemarszałka Dariusza Kurzawę na najbliższy poniedziałek.
Ratusz zwraca uwagę, że nie wiadomo, czy Ciech przedstawił plan likwidacji instalacji i rekultywacji terenów po ciężkim przemyśle chemicznym organom, które wydawały pozwolenia. Nie wiadomo też, czy do urzędów trafiła informacja o zabezpieczeniu finansowym dla takiej operacji. - Do nas nic takiego nie trafiło - mówi Bartłomiej Michałek, rzecznik wojewody. Także tą sprawą w poniedziałek zajmie się komisja marszałkowska.

Koszty rekultywacji pozachemowskich terenów idą w dziesiątki milionów złotych, a koszty z miesiąca na miesiąc rosną. Wyłączone instalacje produkcyjne nie są w żaden sposób zabezpieczone. Jak przyznał w rozmowie z „Expressem” Jarosław Czerwiński, prezes powstałej po Zachemie Infrastruktury Kapuściska, za rok to, co kiedyś służyło do produkcji chemicznej w zakładzie, będzie się nadawało na złom. - Problem polega na tym, że chodzi o doprowadzenie tego terenu do standardów związanych z ochroną środowiska - podkreśla Grażyna Ciemniak.

Tymczasem, jak na razie, w dużej części za likwidację skutków zakończenia produkcji w Zachemie płaci budżet miasta. Lista jest długa. Miejskie Wodociągi i Kanalizacja wydały niemałe pieniądze, żeby zinwentaryzować rozsypującą się w niektórych częściach sieć wodno-kanalizacyjną.

Powiatowy Urząd Pracy starał się pomagać ponad stu zwolnionym zachemowcom. Spółka Wodna Kapuściska musiała zaciągnąć kredyt do wysokości 8 mln zł, co zdaniem ratusza, jest skutkiem zaprzestania płacenia przez dawny Zachem za ścieki.

Ponieważ zakończono produkcję, zniknęło też ciepło, które wykorzystywały znajdujące się w Bydgoskim Parku Przemysłowo-Technologicznym firmy. KPEC musiał więc uruchomić dwie dodatkowe kotłownie. W dodatku na koszt parku przemysłowego wykonano wyceny nieruchomości, których Infrastruktura Kapuściska chce się pozbyć, a BPPT - kupić. Wszystkie te działania pochłonęły ponad 10 milionów złotych z budżetu miasta!

Ratusz zaapelował niedawno do ministra Zdzisława Gawlika z Ministerstwa Skarbu Państwa o znalezienie dodatkowych pieniędzy na likwidacje skutków zatrzymania produkcji w Zachemie.

Maciej Powroźnik, rzecznik Grupy Chemicznej Ciech, nie zdążył wczoraj odpowiedzieć na nasze pytania. Do tematu wrócimy.

od 12 lat
Wideo

Wybory samorządowe 2024 - II tura

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera