Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Licealista z Torunia oskarżony o gwałcenie siostry! Rusza proces 17-letniego Cezarego W.

Małgorzata Oberlan
Małgorzata Oberlan
Wideo
emisja bez ograniczeń wiekowych
17-letni licealista z Torunia wielokrotnie zgwałcił swoją siostrę - ustaliła prokuratura. Proces w tej sprawie ruszy w styczniu. Oskarżony Cezary W. przyznał się do winy na etapie śledztwa.

Toruński licealista gwałcił siostrę

To niezwykle drastyczna sprawa. Bolesna zarówno dla skrzywdzonej dziewczynki, jak i całej rodziny z Torunia. Oskarżony o wielokrotne zgwałcenie swojej małoletniej siostry 17-latek stanąć ma przed Sądem Okręgowym w Toruniu po raz pierwszy 23 stycznia. Na ten dzień wyznaczono start jego procesu.

Czy Cezary W. odpowiadać będzie przed sądem z wolnej stopy, czy też będzie doprowadzany na salę przez policję z aresztu? To się jeszcze waży. Do 8 grudnia ubiegłego roku ten licealista był tymczasowo aresztowany. Tego dnia jednak sąd uchylił mu areszt.

Polecamy

- Decyzję tę zaskarżyliśmy - przekazuje "Nowościom" prokurator Marcin Licznerski, szef Prokuratury Rejonowej Toruń Centrum Zachód.

Sąd toruński wysłał zażalenie wraz z aktami sprawy do Sądu Apelacyjnego w Gdańsku, władnego rozstrzygnąć kwestię aresztu.

"Wielokrotnie zmuszał do obcowania płciowego, wykorzystując przewagę fizyczną"

Cezary W. z Torunia ma lat 17. W momencie aresztowania był uczniem liceum. O co oskarżyła go po przeprowadzeniu śledztwa prokuratura?

Jak ustalili śledczy, brat przez ponad pół roku gwałcił swoją małoletnią siostrę. Koszmar trwał od 8 maja 2022 roku do grudnia 2022 roku. W tym czasie chłopak kilkanaście razy doprowadził dziewczynkę do obcowania płciowego, a także poddawania się tak zwanym innym czynnościom seksualnym.

Polecamy

Siostra się broniła. Jak ustaliła jednak prokuratura, brat używał przemocy - wykorzystywał przewagę fizyczną, używał siły, nie reagował na protesty.

Prokurator rejonowy w Toruniu: "Przyznał się do zarzucanego mu czynu"

- Przesłuchany w charakterze podejrzanego Cezary W. przyznał się do zarzucanego mu czynu. Złożył też wyjaśnienia, które z uwagi na charakter sprawy nie mogą być ujawnione na tym etapie; być może sąd wyłączy jawność rozprawy - przekazuje prokurator rejonowy Marcin Licznerski.

Jak wspomnieliśmy, na etapie śledztwa podejrzany był tymczasowo aresztowany. Sąd jednak uchylił tymczasowe aresztowanie w dniu 8 grudnia 2023 roku. W zamian zastosował inne środki, nazywane wolnościowymi.

Polecamy

- Sąd zastosował dozór policji połączony z zakazem opuszczania miejsca pobytu i kontaktowania się z pokrzywdzoną oraz zbliżania się do niej, a także zakaz opuszczania kraju - wylicza prokurator Licznerski.

To postanowienie sądu zostało zaskarżone przez Prokuraturę Rejonową Toruń Centrum-Zachód zażaleniem.

Więcej informacji z Torunia i okolic przeczytasz >>>TUTAJ<<<<

Polecamy: Dzieje się w Toruniu. Najlepsze zdjęcia fotoreporterów >>> TUTAJ <<<

Za zbrodnię licealista z Torunia sądzony jest jak dorosły. Jaka kara mu grozi?

17-letni Cezary W. oskarżony został o popełnienie przestępstw, które mają charakter zbrodni. To czyny obłożone karą minimalną w wysokości 3 lat pozbawienia wolności. Dlatego siedemnastolatek odpowiada od razu przed Sądem Okręgowym w Toruniu i traktowany jest jak dorosły mimo niepełnoletności.

Polecamy

Jaka kara grozi Cezaremu D.? Za zgwałcenie osoby małoletniej, która jest rodzeństwem czy bliskim krewnym grozi od 3 do 20 lat więzienia (art. 197 par. 3 pkt. 3 Kodeksu karnego)

Proces młodego torunianina ruszyć ma 23 stycznia br. w Sądzie Okręgowym w Toruniu, o godzinie 8.45. Poprowadzi go sędzia Piotr Gensikowski. Należy się spodziewać, że z uwagi na interes pokrzywdzonej dziewczynki oraz drastyczność materii jawność procesu zostanie od razu wyłączona.

Wyrok w tej sprawie jednak, jak każdy, będzie jawny. Sąd może tylko wyłączyć tylko jawność na czas wygłaszania (ustnego) motywów jego uzasadnienia.

Polecamy

Do tematu na łamach "Nowości" będziemy jeszcze wracali.

Czytaj więcej artykułów tego autora >>> TUTAJ <<<<

WAŻNE. Przemoc seksualna w rodzinie. Co mówią badania?

  • Ponad 1/3 napaści seksualnych na dzieciach dokonywana jest przez nieletnich — 93 procent sprawców to bracia wykorzystujący młodsze siostry.
  • Przemoc seksualna nie jest w żadnym stopniu powiązana z ciekawością typową dla nastoletniego wieku. Do tego typu przemocy zaliczają się wymuszone pieszczoty, zachowania mające wywołać podniecenie (niekoniecznie na nagiej skórze), dobieranie się lub zmuszanie do oglądania filmów pornograficznych.
  • W zdecydowanej większości przypadków ofiary nikomu nie mówią o swoich przeżyciach; kiedy dorastają i zaczynają bronić się przed napaścią, oprawcy grożą im wyjawieniem prawdy lub zemstą za wydanie ich. Zdarza się, że rodzice nie wierzą dziecku i zamiast je wesprze reagują histerycznie na usłyszane zarzuty; nie chcą wierzyć w to, co ma miejsce, udają że problem nie istnieje. Tym samym - wspierają oprawcę .(Źródło: Psychology Today, Sibling Maltreatment: The Forgotten Abuse (Journal of Counseling & Development. Za: Orion.fm).

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Licealista z Torunia oskarżony o gwałcenie siostry! Rusza proces 17-letniego Cezarego W. - Nowości Dziennik Toruński