https://expressbydgoski.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Lewica w Bydgoszczy ma program dla mam i nie tylko. Więcej żłobków, badania prenatalne i renta wdowia

Maciej Czerniak
Lewica przedstawiła w Bydgoszczy program "Mamy plan dla mam"
Lewica przedstawiła w Bydgoszczy program "Mamy plan dla mam" Maciej Czerniak
"Mamy plan dla mam" to hasło dla propozycji rozwiązań Lewicy mającej ułatwić start młodym rodzicom, unowocześnić edukację, ale i zadbać o seniorów, postulując wsparcie w formie renty wdowiej, czyli dodatku w wysokości 50 proc. po zmarłym współmałżonku.

- Państwo powinno angażować się w życie rodziny, powinno wspierać partnerów posiadających dzieci, rodziców, którzy takiego wsparcia oczekują - mówił Krzysztof Gawkowski, poseł Nowej Lewicy na konferencji prasowej przed Kujawsko-Pomorskim Urzędem Wojewódzkim w Bydgoszczy. - Powinno dostrzegać problemy w obszarach takich, jak wykluczenie kobiet, powinno udzielać wsparcia samotnym ojcom, dzieciom, które pozostają bez opieki i seniorów, bo oni też są często babciami i dziadkami.

To Cię może też zainteresować

W briefingu posłowi towarzyszyli Ewa Sypniewska, kierująca jego biurem poselskim oraz Michał Wysocki, współprzewodniczący rady Nowej Lewicy w Bydgoszczy. Program nosi nazwę "Mamy plan dla mam" i, jak zapewnia parlamentarzysta, jego rozwiązania są już złożone w Sejmie w formie proponowanych nowelizacji ustaw.

- Walczymy o to, żeby było więcej żłobków i przedszkoli - mówił Gawkowski. - By w każdej gminie dostępny był żłobek, który pozwala na to, by mama łatwiej mogła wrócić do pracy, bo to najczęściej mamy wykorzystują okres pierwszych dwóch lat życia dziecka i jeżeli chcą wrócić do pracy, to powinny mieć możliwość, by dziecko znalazło miejsce w żłobku. Mówimy ostro i wyraźnie, że trzeba lepszego wsparcia kobiet, które w miejscu pracy powinny mieć równe wynagrodzenia z mężczyznami - za tę samą pracę, na tych samych stanowiskach.

Osobną sprawą, o której mówił poseł Nowej Lewicy, był problem niedostatecznego dostępu do oddziałów porodowych w szpitalach.

- Porodówki często są degradowane, zamykane, a to przecież początek życia dziecka; to odpowiedzialna opieka zdrowotna dla mamy, która rodzi dziecko. To rodzenie w godnych warunkach. A teraz często rodzice muszą szukać miejsca w szpitalu kilkadziesiąt kilometrów od miejsca swojego zamieszkania. To jest rzecz nienormalna w XXI wieku.

Zwracał uwagę na różne potrzeby uczniów, z uwagi na ich wiek. - Potrzebny jest program edukacyjny, który wspiera dziecko w wieku 7 lat i 17 lat - zaznaczał Gawkowski. - Młodzi ludzie to dzisiaj szansa na budowanie odpowiedzialnego państwa. Sam jestem tatą trójki dzieciaków. Mam synka i dwie córeczki. Córka ma dwa lata, syn siedem, a najstarsza córka ma 13 lat. Oni mają różne oczekiwania. Dla najmłodszej najważniejszy jest żłobek, starszy syn potrzebuje poczucia bezpieczeństwa, a najstarsza córka oczekuje, by edukacja była nowoczesna, by pozwalała się wykształcić, wybrać studia takie, o jakie będzie walczyła. Edukacja tak, indoktrynacja - nie. Chcemy szkoły, która będzie współtworzona przez ucznia, rodzica, nauczyciela. W której nikt nie będzie wykluczony, a nauczyciele będą godnie zarabiali, by ten zawód nauczyciela był przyjazny.

Najdroższa renta wdowia

Renta wdowia, która zakłada wsparcie w wysokości 50 proc. po zmarłym mężu, czy żonie, z kolei - jak mówił parlamentarzysta - byłaby szansą na to, by "partner, partnerka, kiedy traci swoją drugą połówkę, a rachunki zostają takie same, miała godne życie, a nie zamartwiała się, jak związać koniec z końcem.

- Każda z tych propozycji jest wyliczona i jest też złożona ustawa w Sejmie. Najdroższa z nich propozycji dotyczy środków, które miały zostać przeznaczone na rentę wdowią - zaznacza Gawkowski. - Tu mówimy o kilkunastu miliardach złotych rocznie. ulica. Pozostałe rozwiązania mają charakter systemowy.

To znaczy, żłobki powinniśmy budować, ale więcej. jeżeli mówimy o sprawach dotyczących opieki okołoporodowej, to po prostu trzeba ją wzmacniać, by była dostępna. Tu mówimy o kwocie około 3-4 mld zł i o badaniach prenatalnych. Bo chodzi o to, by te badania były dostępne nie tylko dla kobiet powyżej 35 roku życia, ale by były dostępne, kiedy kobieta jest w ciąży, bez względu, czy ona ma 18 lat, 25, czy 33 lata. To jest przecież standard europejski, by kobieta mogła badać się i sprawdzać.

- Całość postępowania w tej procedurze dotyczącej zniesienia pewnych elementów, jak klauzula sumienia, nic nie kosztuje. Tak, jak środki antykoncepcyjne dostępne dla wszystkich bez recepty. Chcemy uzupełnić system - dodaje poseł.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Ostatnia droga Franciszka. Papież spoczął w ukochanej bazylice

Komentarze 1

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

P
POLAK
Każdy może tworzyć programy, ale nie każdy je spełnia. Nigdy nie było, nie ma i nie będzie jednak sprawiedliwości. Z jakiej racji daje się przywileje nierobom, patologii i innej natury naciągaczom na socjal. Nie chcesz pracować, to [wulgaryzm], a nie wyciągaj rękę po nasze. Pomoc należy się ludziom nie mogącym sobie poradzić ze względu na wiek, chorobę, kalectwo lub inne ułomności. Tymczasem karmieni są cwaniacy i pieprzenie o 500 staje się już nudne. Nie było 500 i były głodne dzieci. Jest 500 i jest coraz więcej głodnych dzieci i ubóstwa ! Kto kłamie ? Odpowiedź wskazuje tylko jednego sprawcę. Ten cholerny prezesik niewielkiego wzrostu aspirujący do miana polskiego Napoleona. On sprawił, że się nienawidzimy, on uczynił ten kraj zakłamanym, on odpycha ludzi od Kościoła (nie tylko księża, ale zakłamani, klęczący na mszach hipokryci. Rzygam, jak widzę te mendy przystępujące do komunii).
Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na expressbydgoski.pl Express Bydgoski