Lepszy start dla studentów na rynku pracy

Lepszy start dla studentów na rynku pracy

Małgorzata Pieczyńska

Aktualizacja:

Express Bydgoski

Dla studentów bydgoskich uczelni Targi Pracy OFFerty są  dobrą  okazją do nawiązania kontaktu z pracodawcami

Dla studentów bydgoskich uczelni Targi Pracy OFFerty są dobrą okazją do nawiązania kontaktu z pracodawcami ©Dariusz Bloch /archiwum

Szkolenia i warsztaty w ramach projektów unijnych, studenckie strefy biznesowe, koła naukowe przedsiębiorczości i staże u pracodawców - tak bydgoskie uczelnie wspierają swoich absolwentów. Wszystko po to, by ułatwić im start na rynku pracy.
Dla studentów bydgoskich uczelni Targi Pracy OFFerty są  dobrą  okazją do nawiązania kontaktu z pracodawcami

Dla studentów bydgoskich uczelni Targi Pracy OFFerty są dobrą okazją do nawiązania kontaktu z pracodawcami ©Dariusz Bloch /archiwum

Uniwersytet Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy właśnie realizuje projekt „Wykwalifikowani, aktywni, komunikatywni absolwenci UKW”. Do końca 2018 roku przeszkolonych zostanie 360 studentów dwóch ostatnich semestrów kierunków technicznych i pedagogicznych.

- Ważnym elementem tego projektu jest interdyscyplinarność i praktyczna współpraca studentów tych dwóch kierunków - mówi Małgorzata Banaszak, kierownik Biura Funduszy Europejskich i Współpracy z Regionem UKW.
- Tworzą oni zespoły projektowe, które wspólnie opracowują projekt w odpowiedzi na zapotrzebowanie pracodawców. Efekt tej pracy przedstawią potem na spotkaniach „Wymiany dobrych praktyk”. Dzięki temu będą mogli nie tylko nawiązać współpracę z pracodawcami, ale i uczyć się nawzajem od siebie.

Idą studentom na rękę


Na realizację projektu uczelnia pozyskała środki unijne. W sumie prawie 2,9 mln zł. W ramach szkoleń studenci dowiedzą się, m.in, jak planować swoją karierę zawodową, jak napisać biznesplan. Otrzymają też wskazówki, jak należy przygotować się do rozmowy kwalifikacyjnej.

Nauczą się występować publicznie, ale też poznają zasady prowadzenia własnej działalności gospodarczej. - Będą nie tylko zajęcia teoretyczne, również warsztaty - zapewnia Małgorzata Banaszak. - W sumie w ramach projektu zorganizowanych zostanie 17 szkoleń, każde po 24 godziny. Wszystkie zakończą się egzaminem, a ich uczestnicy otrzymają certyfikat.

Wielu studentów naszej uczelni, będąc jeszcze na ostatnim semestrze studiów, podejmuje pracę. - dr Franciszek Bromberek

Na wsparcie swojej uczelni mogą liczyć też żacy Uniwersytetu Technologiczno-Przyrodniczego. - Nasi studenci raczej nie mają problemu ze znalezieniem zatrudnienia - mówi dr Franciszek Bromberek, rzecznik UTP. - Wielu z nich, jeszcze będąc na ostatnim semestrze studiów, podejmuje pracę. Najwięcej, bo 30-40 proc. takich osób jest na wydziałach technicznych.

Idziemy im na rękę, by mogli pogodzić naukę z pracą. My również realizujemy projekty unijne. Właśnie kończy się jeden z nich „Szarżuj na staż”, który umożliwia studentom odbycie stażu i nawiązanie współpracy z pracodawcami, co często owocuje potem propozycją pracy. Nasi studenci, zwłaszcza wzornictwa i architektury wnętrz, biorą też udział w konkursach, które ogłaszają pracodawcy.

Dzięki temu najlepsi zostają zauważeni. Poza tym organizujemy liczne spotkania z pracodawcami. Pozwalają one lepiej poznać dane firmy oraz nowinki technologiczne. Niektóre z firm zlecają też prace badawcze, a do współpracy zapraszają naszych studentów. Prężnie działa u nas też Biuro Karier, które organizuje targi pracy i umożliwia naszym studentom jak najlepsze przygotowanie do rozmów z pracodawcami.

W wyborze drogi rozwoju zawodowego, podnoszeniu kwalifikacji oraz poszukiwaniu pracy pomagają także studentom uczelnie niepubliczne.

- Ze wsparcia naszego Biura Karier korzystać mogą bezpłatnie maturzyści, studenci i absolwenci, którzy chcą uzyskać poradę zawodową i informację o rynku pracy - mówi Sabina Stankiewicz, rzeczniczka Wyższej Szkoły Gospodarki w Bydgoszczy. - Ale także pracodawcy poszukujący kandydatów na praktyki, staże oraz wolne miejsca pracy.

Cyklicznie organizujemy wydarzenia takie, jak np. „Akademia Planowania Kariery” czy „Bliskie spotkania z Biznesem”, co także pomaga potem studentom w znalezieniu pracy. Należymy też do Porozumienia Bydgoskich Biur Karier i współorganizujemy Targi Pracy OFFerty.

Jedenasta edycja tej imprezy odbędzie się 17 listopada w hali „Łuczniczka”. Poza tym utworzyliśmy wortal E-absolwent, gdzie można znaleźć informacje o ofertach pracy, stażach i praktykach. Stworzyliśmy również Studencką Strefę Biznesową, Studenckie Koło Naukowe Przedsiębiorczości i Innowacyjności Start Up, czy Club Cash Flow.

Nasi studenci w trakcie studiów mogą podjąć pracę na stażu lub w ramach praktyk u branżowych partnerów uczelni. A mamy ich ponad 350 w kraju i prawie 60 zagranicą. Mogą znaleźć też zatrudnienie u pracodawców współpracujących z nami w ramach studiów zamawianych, gdzie kształcimy studentów pod konkretną rynkową potrzebę.

Kształcenie modułowe


W Kujawsko-Pomorskiej Szkole Wyższej też aktywnie działa Biuro Karier, a studenci mogą liczyć na pomoc w podnoszeniu kwalifikacji i znalezieniu pracy. - Oferujemy nie tylko porady, warsztaty z pisania CV i listu motywacyjnego, spotkania z pracodawcami czy udział w targach.

Uczelnia proponuje także swoim żakom kształcenie modułowe - mówi Dorota Habel, kierownik Działu Promocji i Informacji KPSW. - Osoba taka może wybrać dowolny moduł w ramach całej oferty edukacyjnej ze wszystkich kierunków studiów i rozwinąć swoje kompetencje o dodatkową wiedzę i umiejętności.

Czytaj treści premium w Expressie Bydgoskim Plus

Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

Komentarze

Dodajesz komentarz jako: Gość

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

Liczba znaków do wpisania:

zaloguj się

Najnowsze wiadomości

Zobacz więcej

Najczęściej czytane

Wideo