Kilkadziesiąt mieszkanek Nakła w „Dniu Zdrowia Matki” skorzystało z zaproszenia na profilaktyczne badania. Z roku na rok poddaje się im coraz więcej pań, choć ciągle za mało.
Na badania zaprosili nakielanki Wojewódzki Ośrodek Promocji Zdrowia, Fundacja Salus Homini, przewodniczący Rady Miejskiej Nakła i burmistrz gminy. W cytomammobusie 42 panie wykonały cytologię, a 28 mammografię.
- Od dziesięciu lat robię badania. Przed pójściem na nie czuję strach, ale wiem, że muszę. Mama koleżanki mojej córki zgłosiła się na badanie, kiedy na leczenie było za późno - mówi pani Krystyna.
Na Rynku, gdzie zaparkował cytomammobus, i w pobliżu młode wolontariuszki zachęcały do badania.
- Namawiałam znajome do przyjścia na badanie i cieszę się, że zaproszenie do niektórych dotarło - mówi Gabriela Gałązka, wolontariuszka fundacji.<!** reklama>
Wiele pań, niestety, ignorowało je. - Mam inne problemy na głowie - wyjaśnia pani po czterdziestce.
- Zainteresowanie badaniami profilaktycznymi mogłoby być większe, jest jednak coraz lepiej. Bardzo dobrze widać to w powiecie nakielskim. W ubiegłym roku na badania mammograficzne zgłosiło się niewiele ponad 30 procent kobiet, które powinny się jemu poddać. Teraz z naszego zaproszenia korzysta tutaj 53,11 procent pań, najwięcej w województwie - mówi doktor Tomasz Mierzwa, dyrektor Wojewódzkiego Ośrodka Promocji Zdrowia.
O ile mammografii poddaje się coraz więcej pań, o tyle z badaniami cytologicznymi w regionie jest znacznie gorzej.
- W powiecie nakielskim potrzebę wykonania takich badań czuje ledwie 14,5 procent pań, a średnia dla całego województwa wynosi 25 procent. A to przecież także nie jest wynik, który może zadowalać. W niektórych krajach takim badaniom poddaje się 70, a nawet 90 procent kobiet - dodaje doktor.
Od 11 lat wyjazdy na badania profilaktyczne do Bydgoszczy organizuje w Nakle Mieczysława Palicka.
- Decyduje się na nie coraz mniej pań, co chyba nie wynika z lekceważenia ich, a raczej może być związane z większą ich dostępnością na miejscu. Dokładnych danych nie znam, ale namawiam do badań, znam bowiem kilka pań, które dzięki przeprowadzeniu ich w odpowiednim czasie podjęły skuteczne leczenie - mówi Mieczysława Palicka, która na kolejne badanie 12 czerwca zamówiła mniejszy autobus niż planowała.
Warto wiedzieć:
- Program profilaktyczny raka szyjki macicy w Nakle prowadzą: Nowy Szpital w Nakle i Szubinie przy ul. Mickiewicza 7, NZOZ „Medicus” przy ul. Szkolnej 4.