W sobotę, 8 sierpnia, w niektórych powiatach w Polsce powrócił obowiązek noszenia maseczek. Wynika on z wyznaczenia przez Ministerstwo Zdrowia 19 powiatów oznaczonych kolorem żółtym i czerwonym. Obowiązkowe maseczki w przestrzeni publicznej wróciły w miejscach oznaczonych tzw. strefą czerwoną, w tym w powiecie ostrzeszowskim w Wielkopolsce.
Więcej:
Jak zaznaczają lekarze, wraz z przywróceniem wymogu dotyczącego noszenia maseczek wróciły kwestie wystawiania zaświadczeń o przeciwwskazaniach do tego obowiązku. Coraz więcej osób zgłasza się po takie pisma. Jednak lekarze z Porozumienia Pracodawców Ochrony Zdrowia podkreślają, że konieczność noszenia maseczek powinna wynikać ze stanu zdrowia pacjenta.
- Nie wystawiamy takich zaświadczeń, gdyż jeżeli osoba jest zdolna wyjść z domu, to nie ma przeciwwskazań do maseczki
– informuje Bożena Janicka, prezes Porozumienia Pracodawców Ochrony Zdrowia.
Przedstawiciele związku zwracają uwagę, że obowiązek zakrywania nosa i ust w przestrzeni publicznej wszedł w życie wraz z ogłoszeniem stanu epidemii, a resort zdrowia jasno wyznaczył osoby, które mogą być z niego zwolnione. Jednak, jak wynika z relacji lekarzy, wówczas wiele osób z chorobami takimi jak np. astma zaczęło zgłaszać się po zaświadczenia o przeciwwskazaniu do noszenia maseczek.
- Wiele osób błędnie odczytało przepisy, z których jasno wynika, że tylko małe dzieci (do 4. roku życia), osoby niepełnosprawne, nie potrafiące same o siebie zadbać oraz cierpiące na duszności, którym maska uniemożliwiałaby oddychanie, są zwolnione z obowiązku zakrywania ust i nosa – mówił jeszcze na początku epidemii Bożena Janicka.
Zobacz również: Koronawirus. Norwegia wprowadza 14-dniową kwarantannę dla podróżnych z Polski
- Pozostałe, a szczególnie pacjenci z astmą, chorobami płuc, czy też z chorobami serca powinny wyjątkowo chronić drogi oddechowe, gdyż są najbardziej narażone na ciężkie powikłania związane z zakażeniem koronawirusem
- dodawała.
Sprawdź też:
Teraz, gdy liczba zakażeń gwałtownie wzrasta, a obowiązek noszenia maseczek ponownie wszedł w życie w niektórych powiatach, lekarze PPOZ przypominają swój stosunek do kwestii wystawiania zaświadczeń o przeciwwskazaniach do noszenia maseczek.
- Nasze stanowisko w tej sprawie od kwietnia br. nie uległo zmianie. Zgodnie z zapisem w Rozporządzeniu Ministra Zdrowia, przeciwwskazania wynikają ze stanu zdrowia pacjenta, a nie z zaświadczenia. Dlatego ponownie informujemy, iż nie wystawiamy zaświadczeń o przeciwwskazaniach do noszenia maseczek – mówią lekarze PPOZ.
Zobacz też:
10 miejsc, w których możesz złapać koronawirusa. Bardzo uważ...
Sprawdź też:
"Maska pod nosem to lekceważenie zdrowia innych" - zobacz wideo:
