https://expressbydgoski.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Krócej poczekamy na wyjazd do sanatorium. Sprawdzamy, gdzie nie ma kolejek

Grażyna Rakowicz
Na leczenie uzdrowiskowe i szpitalne w uzdrowisku - poczekamy krócej, bo kilka miesięcy. Na leczenie sanatoryjne dzieci z opiekunem i to szpitalne – kolejek już nie ma.

Tu kolejki krótsze, tam ich nie ma
Od początku roku, w naszym regionie z leczenia uzdrowiskowego skorzystało blisko 11 700 pacjentów. W każdym województwie, czas oczekiwania na leczenie uzdrowiskowe jest inny.

- W porównaniu do lat ubiegłych, aż trzykrotnie skróciliśmy czas oczekiwania na leczenie uzdrowiskowe. Teraz, to zaledwie 7 do 8 miesięcy – informuje Magdalena Runge, kierownik Działu Leczenia Uzdrowiskowego w Kujawsko-Pomorskim Oddziale Wojewódzkim NFZ. - Z kolei, na leczenie szpitalne w uzdrowisku czas oczekiwania wynosi 6 miesięcy. Na sanatoryjne leczenie dzieci, od 3 do 7 roku życia z opiekunem i szpitalne, dzieci od 7 do 18 roku życia kolejek już nie ma – podkreśla kierownik.

Każdy może śledzić na bieżąco swoje miejsce w kolejce, w wyszukiwarce internetowej. Dostępna jest ona pod adresem: https://skierowania.nfz.gov.pl/ Wystarczy wpisać swój numer skierowania.

Magdalena Runge przypomina: - W przypadku osób dorosłych, zalecane jest korzystanie z sanatoryjnego leczenia uzdrowiskowego i rehabilitacji w sanatorium uzdrowiskowym, nie częściej niż raz na 18 miesięcy. A kolejne skierowanie, można złożyć po upływie 12 miesięcy, od zakończenia poprzedniego leczenia uzdrowiskowego.

Osoby, które chcą skorzystać z leczenia uzdrowiskowego, mogą zaczerpnąć informacji w Dziale Lecznictwa Uzdrowiskowego K–P OW NFZ, o możliwości realizacji leczenia z tzw. „zwrotów” – są to niewykorzystane, przez świadczeniobiorców skierowania i odesłane przed terminem realizacji. Wystarczy zadzwonić pod jeden z podanych numerów: (052) 325 29 25, 325 29 34 lub pod bezpłatnym numerem TIP 800-190-590.

Zabiegi bezpłatne, a za co pacjent zapłaci?
Leczenie uzdrowiskowe to kontynuacja leczenia szpitalnego lub ambulatoryjnego. Jego zadaniem jest rehabilitacja, leczenie chorób przewlekłych i profilaktyka. Skierowanie na nie wystawia lekarz rodzinny lub specjalista, biorąc pod uwagę: aktualny stan zdrowia pacjenta, wskazania lub przeciwwskazania, wpływ leczenia uzdrowiskowego na stan zdrowia pacjenta.

Skierowanie elektroniczne, tuż po jego wystawieniu wpływa automatycznie do danego oddziału NFZ. A gdy Fundusz je otrzyma, to:

  • ozpatrzy je lekarz balneolog czyli specjalista od leczenia uzdrowiskowego, zatrudniony w oddziale wojewódzkim
  • pacjent otrzyma informację - poprzez IKP i pocztą - jaki numer ma skierowanie, jak zostało rozpatrzone i o przewidywanym czasie oczekiwania
  • gdy konieczne będzie uzupełnienie skierowania, zostanie ono odesłane do lekarza lub przychodni, który je wystawił o czym pacjent zostanie poinformowany
  • w przypadku odrzucenia skierowania, np. z powodu przeciwwskazań do leczenia uzdrowiskowego, będzie ono odesłane do świadczeniodawcy, który je wystawił (pacjent zostanie o tym poinformowany).

Wszystkie zabiegi, wynikające ze schorzenia wpisanego w skierowanie do sanatorium i zlecone przez lekarza w uzdrowisku, są bezpłatne. - Pacjent ponosi częściową odpłatność związaną z kosztami zakwaterowania i wyżywienia, co zależy od sezonu i tak wyższe opłaty są od 1 maja do 30 września. Niższe, od 1 października do 30 kwietnia – poinformowano w NFZ. Odpłatność ta wynika z rozporządzenia ministra zdrowia i jest jednakowa we wszystkich sanatoriach w całym kraju, mających umowę z Funduszem.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Zdrowie

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na expressbydgoski.pl Express Bydgoski