Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Łatwiej niż w zeszłym roku napisać maturalną rozprawkę, trudniej zdać test

Ewa Czarnowska-Woźniak
Ewa Czarnowska-Woźniak
Matura w Collegium SalesjanumMatura w Collegium Salesjanum
Matura w Collegium SalesjanumMatura w Collegium Salesjanum Tomasz Czachorowski
5168 uczniów w Bydgoszczy przystąpiło wczoraj do egzaminów dojrzałości. Licealiści zdawali je według nowej formuły. Jak im poszło?

Wpływ wolnej woli na los człowieka na podstawie „Lalki” Bolesława Prusa i interpretacja wiersza „Ta jedna sztuka” amerykańskiej poetki Elizabeth Bishop - to tematy zadań otwartych, które wczoraj na maturze z języka polskiego na poziomie podstawowym mieli do wyboru absolwenci liceów ogólnokształcących. Przypomnijmy, że są oni pierwszym rocznikiem licealistów, którzy zdają egzamin dojrzałości w nowej formule. Absolwenci techników podchodzą do matury jeszcze na starych zasadach - oni mogli pisać o wykorzystaniu władzy absolutnej na podstawie opowiadania Prusa lub porównać wizerunek matki z trzeciej części „Dziadów” Mickiewicza z „Zielem na kraterze” Wańkowicza.
[break]
„Lalka” powitana została przez większość licealistów z wielką satysfakcją, ponieważ ten temat jako najbardziej pożądany pojawiał się na przedmaturalnej giełdzie. Angelika Tomczyk z Liceum Ogólnokształcącego Towarzystwa Salezjańskiego w Bydgoszczy opowiada z radością, że kiedy zobaczyła ten temat, nawet nie spojrzała na drugi zestaw.
Bydgoskim maturzystom, podobnie jak ich kolegom w całym kraju, najwięcej kłopotu sprawiło z kolei jedno z pytań zamkniętych, w którym trzeba było rozpoznać fragment... „Pana Tadeusza”. - Nie doczytałam tej części dzieła przed egzaminem - przyznaje Julia Kaźmierkiewicz z LOTS. - Jak większość piszących zresztą. Bardzo zadowolona jestem za to z możliwości interpretacji wiersza. Wybrałam ten temat, ponieważ interpretować poezję można na wiele sposobów, liryka jest mi zaś bardzo bliska - mówi Julia, która jest jedną z maturzystek, której „Express” będzie towarzyszył do końca egzaminów. Jej szkolna koleżanka Angelika - choć po namyśle rozpoznała cytat z „Pana Tadeusza” - uważa, że właśnie to było najtrudniejsze pytanie z całej matury. Sporo trudności sprawiło też jej i koleżankom napisanie streszczenia artykułu prof. Bralczyka w taki sposób, by zamknęło się ono w 40-60 słowach.
Obie dziewczyny uważają, że tegoroczny egzamin wydaje się łatwiejszy od ubiegłorocznego. Czy nauczyciele podzielają ten pogląd? - Sformułowanie tematów nie mogło zaskoczyć - wyjaśnia Jarosław Acalski, polonista i wicedyrektor I LO w Bydgoszczy. - Nowa podstawa programowa zakłada, że na egzaminie na pewno pojawią się do wyboru rozprawka problemowa (zawsze odnosząca się tylko do absolutnego kanonu lektur, których na krótkiej, obowiązującej teraz liście jest dosłownie kilka) oraz interpretacja tekstu poetyckiego.
Mniejszą popularnością tej drugiej opcji nauczyciel też nie jest zaskoczony: - Ani czasy teraz poetyckie, ani młodzież rozpoetyzowana... Maturzyści byli nieco zaskoczeni poziomem testu. Przesunięto bowiem akcenty. W poprzednich latach więcej odpowiedzi można było odtworzyć z przytoczonych w arkuszu informacji, ale trudniejsze było z kolei wypracowanie, wymagające rzetelniejszej analizy i interpretacji. Teraz łatwiej zdobyć punkty na rozprawce - mówi Jarosław Acalski.
„Nasze” maturzystki z LOTS nie spały przed pierwszym egzaminem najlepiej. Dziś może będzie lepiej. Mają już pewne doświadczenie oraz nadzieję, że już tak trudny egzamin z matematyki jak w zeszłym roku im się nie trafi.

Jaki egzamin?

Nowa formuła matury, która obowiązuje od tego roku w liceach ogólnokształcących, przewiduje, m.in., zdawanie jednego dodatkowego egzaminu obowiązkowo na poziomie rozszerzonym oraz losowanie zakodowanego pytania na egzaminie ustnym z polskiego w miejsce krytykowanej powszechnie prezentacji.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!