Elżbieta Kowalska jest nauczycielką języka angielskiego w SP nr 35 w Bydgoszczy. W zawodzie pracuje ponad 30 lat. Ma zatem ogromne doświadczenie.
Po egzaminie anglistka porozmawiała z uczniami, ale też przejrzała arkusz, który opublikowała Centralna Komisja Egzaminacyjna.
- Uczniowie z sali wyszli zadowoleni. Mówili, że wszystkie zadania były łatwe - informuje Elżbieta Kowalska. - Najbardziej zaskoczyła ich forma wypowiedzi pisemnej. Wszyscy spodziewali się e-maila, a pojawił się wpis na stronę internetową, chociaż sam temat pracy im się spodobał.
W sumie w arkuszu znalazło się 14 zadań.
- Przejrzałam arkusz egzaminacyjny i pojawiły się w nim wszystkie zapowiadane typy zadań, np. słuchanie, zadania na komunikację, rozumienie tekstów czytanych, zadania z gramatyki czy forma wypowiedzi pisemnej - mówi Elżbieta Kowalska. - Poza tym polecenia główne, tak jak zawsze, podane były w języku polskim.
Sam temat wypracowania zdaniem anglistki nie powinien zaskoczyć uczniów.
- Był przyjazny, bo dotyczył szkoły i Dnia Sportu. To temat bliski uczniom - mówi Elżbieta Kowalska. - Zgadzam się jednak z nimi, że zaskoczeniem mogła być forma wypowiedzi pisemnej, czyli wpis na stronę internetową. Odkąd pamiętam na egzaminach zewnętrznych zawsze był e-mail, ale te formy są do siebie zbliżone, zasady pisania podobne, różnią się drobiazgami, np. w e-mailu powinno się pożegnać. To, że pojawił się wpis, a nie e-mail mogło niektórych uczniów wprowadzić w zakłopotanie. Trudniejsze mogło być też zadanie 13 otwarte z gramatyki z lukami do uzupełnienia, bo zwykle właśnie gramatyka sprawia uczniom kłopot.
Temat wypowiedzi pisemnej na egzaminie ósmoklasisty z języka angielskiego
Twoja klasa nakręciła film o Dniu Sportu, który odbył się w Waszej szkole. Przygotuj wpis na stronę internetową Twojej szkoły, w którym:
- Wyjaśnisz, dlaczego postanowiliście nakręcić ten film
- Przedstawisz problem, który pojawił się podczas filmowania
- Zachęcisz do obejrzenia filmu i do wyrażenia opinii o nim
W województwie kujawsko-pomorskim trzydniowy egzamin ósmoklasisty zdawało łącznie ponad 11 tys. uczniów, w samej Bydgoszczy w podstawówkach prowadzonych przez ratusz 1697 osób.
Przypomnijmy, że egzamin ósmoklasisty jest egzaminem obowiązkowym. Trzeba do niego przystąpić, by ukończyć szkołę (nie ma progu zdawalności). Uczeń, który z przyczyn losowych lub zdrowotnych nie przystąpi do egzaminu w terminie głównym, czyli w maju, przystępuje do niego w czerwcu w terminie dodatkowym. W tym roku ten termin wyznaczono na 10-12 czerwca.
Wyniki egzaminu ósmoklasisty znane będą 3 lipca.
