Florystyka staje się coraz bardziej modna. Wiedzą o tym panie, które uczestniczą w zajęciach warsztatowych w ramach projektu „Nowe kwalifikacje na Kujawach i Pałukach”, organizowanych w Żninie.
<!** Image 2 align=right alt="Image 116631" sub="Przygotowanie bukietów ślubnych zajęło każdej z uczestniczek kursu ponad dwie godziny, ale wiązanki były niepowtarzalne
/ Fot. Jaśmina Malak">Zajęcia prowadzone są dla osób z terenów gmin wiejskich i miejsko-wiejskich, które bardzo długo pozostawały bez zatrudnienia. Organizacją projektu zajęła się Fundacja Ekspert - Kujawy w Inowrocławiu wraz ze Stowarzyszeniem Kobiet Wiejskich. W zajęciach biorą udział 63 osoby. Uczestniczki zajęć florystycznych najpierw spotykały się na szkoleniu z psychologiem, uczyły integracji i nabierały poczucia własnej wartości.
- Marzę o otworzeniu własnej kwiaciarni - zdradza pani Marzanna z Barcina. - Te zajęcia odkryły moje powołanie, mam pełno pomysłów, które teraz zaczynam realizować. Układam bukiety, przygotowuję dekoracje, poznaję sposoby tworzenia niepowtarzalnych kompozycji.
<!** reklama>Podczas dwumiesięcznego kursu siedem pań z powiatu żnińskiego poznaje techniki układania kwiatów, ogólne zasady kompozycji, sposoby utrzymania roślin. Szkolenie trwa 150 godzin i obejmuje szeroki zakres ćwiczeń, począwszy od tworzenia dekoracji świątecznych poprzez stroiki, bukiety komunijne i ślubne. - Do swoich prac wykorzystujemy różne materiały - mówi Anna Napierała, prowadząca szkolenie. - Uczestniczki przynoszą mech, gałązki, kolorowe piórka, resztki skorupek, które stają się naturalną ozdobą przygotowywanej kompozycji. Swoje umiejętności wykorzystały podczas świąt, kiedy zadbały o odpowiedni wystrój mieszkań, stołu wielkanocnego, przygotowały też dekoracje na groby najbliższych.
Na zajęciach w piątek panie przygotowywały bukiety ślubne. Ich pomysły były zaskakujące. Powstały dekoracje w kształcie torebki, bukiety ozdobione trawą, układy piętrowe i skromniutkie, lecz bardzo piękne wiązanki. Wykorzystywane były nawet pojedyncze płatki, zmieniające się w spływające z dekoracji girlandy.
- Podstawą do tworzenia bukietów ślubnych są dla nas gotowe projekty, zdjęcia z kolorowych czasopism, pomysły ściągnięte z Internetu - mówi pani Marzanna. - Florystyka cieszy się coraz większym zainteresowaniem, a popyt na piękne kwiatowe ozdoby będzie rósł wraz ze wzrostem zamożności społeczeństwa. Coraz częściej zajmują się tym osoby, które kochają rośliny i potrafią zamienić je w arcydzieła. Mam nadzieję, że spełnię moje marzenia.
W ramach projektu uczestniczki otrzymują zwrot kosztów dojazdu oraz dodatek szkoleniowy.