Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kurator Marek Gralik: W regionie nie przystępuje do matury żaden Ukrainiec

Grażyna Rakowicz
- W regionie nie przystępuje do matury żaden Ukrainiec, w kraju – zaledwie czterdziestu. Myślę, że tu dużą przeszkodą jest brak znajomości języka polskiego i ranga egzaminu, który trzeba po prostu zdać - taki jest wymóg - mówi Marek Gralik.
- W regionie nie przystępuje do matury żaden Ukrainiec, w kraju – zaledwie czterdziestu. Myślę, że tu dużą przeszkodą jest brak znajomości języka polskiego i ranga egzaminu, który trzeba po prostu zdać - taki jest wymóg - mówi Marek Gralik. Arkadiusz Wojtasiewicz
W regionie nie przystępuje do matury żaden Ukrainiec, w kraju - zaledwie czterdziestu – mówi Marek Gralik, Kujawsko-Pomorski Kurator Oświaty w Bydgoszczy.

Ile osób w tym roku zdaje maturę w naszym regionie?
Deklaracje złożyło 18 014 osób, w tym 15 058 – to zdający maturę po raz pierwszy. Najwięcej maturzystów jest w Bydgoszczy - bo 4 622. Natomiast, najmniej w powiecie grudziądzkim - jedynie 19.

Po 24 lutym, po agresji Rosji na Ukrainę znalazło się w Polsce blisko 3 mln uchodźców z tego kraju. Ilu z nich, będzie zdawało maturę w Kujawsko-Pomorskiem?
W regionie nie przystępuje do matury żaden Ukrainiec, w kraju – zaledwie czterdziestu. Myślę, że tu dużą przeszkodą jest brak znajomości języka polskiego i ranga egzaminu, który trzeba po prostu zdać - taki jest wymóg. Dla porównania, do egzaminu ósmoklasisty zgłosiło się u nas 350 Ukraińców, w kraju - 7 146, bo tu, żeby móc ubiegać się o przyjęcie do szkoły ponadpodstawowej trzeba po prostu przystąpić do egzaminu ósmoklasisty i mieć świadectwo ukończenia szkoły podstawowej – tu liczy się sam fakt. Dodam tylko, że absolwenci z Ukrainy zdają maturę na tych samych zasadach co polscy uczniowie, z tym, że do ich potrzeb edukacyjnych i możliwości psychofizycznych dostosowuje się warunki i formy przeprowadzania egzaminu. Polega to m.in. na tym, że polecenia zadań tłumaczone są na język ukraiński, zdający mogą korzystać z polsko-ukraińskiego i ukraińsko-polskiego słownika, zarówno w wersji papierowej, jak i elektronicznej.

Pandemia spowodowała duże zmiany w edukacji, nauka zdalna nie dla wszystkich była łatwa. Odnosząc się do tej sytuacji, jak maturzyści zostali przygotowani do tego egzaminu dojrzałości?
W porównaniu do 2021 roku - w tym roku, maturzyści spędzili więcej czasu na nauczaniu stacjonarnym, a to – według mnie oznacza, że ich nauka była bardziej efektywna. Natomiast ta w trybie zdalnym, która też ich nie ominęła, była jednak w mniejszym zakresie – i po poprzednich doświadczeniach, była znacznie lepsza jakościowo. Zatem, uczniowie mieli lepsze warunki do przygotowania się do matury niż ich starsi o rok koledzy. A jak zostały one wykorzystane? - dowiemy się 5 lipca, kiedy będą wyniki. Oczywiście - za wszystkich trzymam teraz mocno kciuki, i wierzę, że tegoroczna matura wypadnie znacznie lepiej, od tej w 2021 roku.

Są nowości, w tegorocznych maturach?
Jeśli chodzi o formę i zakres wymagań, to matura w tym roku będzie podobna do tej ubiegłorocznej. Aby zdać egzamin, absolwent musi przystąpić do jego części pisemnej, na poziomie podstawowym z języka polskiego, matematyki oraz wybranego języka obcego nowożytnego. I, z każdego z tych przedmiotów musi otrzymać co najmniej 30 proc. punktów, z możliwych do uzyskania. Ma też obowiązek przystąpić do egzaminu, z jednego przedmiotu dodatkowego - na poziomie rozszerzonym, jednak tu nie obowiązuje próg zaliczenia. Przypomnę, że rok wcześniej przedmiot dodatkowy nie był wymagany. W tym roku nowością są ułatwienia dla absolwentów czteroletniego technikum z lat 2006–2022 oraz dla absolwentów branżowej szkoły II stopnia, którzy ukończyli taką - I stopnia jako absolwenci gimnazjum, z 2022 roku. Nie mają oni obowiązku przystąpienia do egzaminu z jednego przedmiotu dodatkowego - na poziomie rozszerzonym, jeżeli spełnili wszystkie warunki niezbędne do uzyskania dyplomu, potwierdzającego kwalifikacje zawodowe. Albo dyplomu - w zawodzie nauczanym, na poziomie technika. Nadal też nie mają obowiązku przystąpienia do części ustnej egzaminu, z języka polskiego i języka obcego. Mogą go zdawać wyłącznie osoby, którym wynik z tej części egzaminu jest potrzebny w postępowaniu rekrutacyjnym, do szkoły wyższej za granicą.

To jakich wyników pan się spodziewa w tym roku, bo w minionym zdawalność w naszym województwie oraz w Zachodniopomorskiem była najniższa w kraju - wyniosła 70,1 proc. przy średniej krajowej 74,5 proc?
Faktycznie ta zdawalność u nas była w kraju najniższa. Ale mam bardzo dużą nadzieję, że zarówno zdawalność, jak i wyniki tegorocznej matury będą lepsze - bo po pierwsze dlatego, że teraz czas nauki stacjonarnej był znacznie dłuższy, niż rok temu. Po drugie, w trybie zdalnym - nauczyciele i uczniowie zostali już lepiej przygotowani do nauczania. I po trzecie, w tych szkołach - w których zdawalność wypada znacznie poniżej oczekiwań, wdrożono programy poprawy efektywności nauczania. Co istotne, w tym roku ostatni absolwenci gimnazjum opuszczają mury trzyletniego liceum ogólnokształcącego. Za rok - to samo spotka ostatnich absolwentów gimnazjum, uczących się w czteroletnim technikum. Tego typu matura - formuła 2022, będzie kontynuowana w latach następnych tylko dla tegorocznych absolwentów, którzy będą chcieli przystąpić do niej ponownie, bo nie zdali matury w tym roku lub chcą poprawić wynik z danego przedmiotu. Natomiast przyszłoroczna matura będzie trudniejsza od tegorocznej, bo obowiązkowe staną się egzaminy ustne z języka polskiego i języka obcego.

A w jakim reżimie sanitarnym będą się odbywały matury 2022?
Wzorem lat 2020 – 2021, w tym roku szkolnym nie będą obowiązywały odrębne wytyczne dotyczące organizowania i przeprowadzania egzaminów. W związku z tym, podczas matury, uczniowie i nauczyciele nie muszą mieć założonych maseczek. Natomiast zaleca się wietrzenie sal w ramach utrzymania higieny otoczenia uczniów, a także częste mycie rąk, ochronę podczas kichania i kaszlu oraz unikanie dotykania oczu, nosa i ust.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Krokusy w Tatrach. W tym roku bardzo szybko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Kurator Marek Gralik: W regionie nie przystępuje do matury żaden Ukrainiec - Gazeta Pomorska