Marszałek powiedział, że o 25 proc. została zwiększona liczba pociągo-kilometrów (ta liczba będzie wynosiła 5 277 000, a w obecnym rozkładzie jest to około 4 miliony pociągi-kilometrów).
„Od 12 grudnia będzie więcej połączeń”
- Od 12 grudnia tego roku do 12 grudnia roku przyszłego chcemy zakupić tych usług na poziomie 5 mln 250 tys. pociągo-kilometrów - mówił marszałek. - Dzięki temu przywrócimy nieużytkowaną od jakiegoś czasu linię między Toruniem, a Sierpcem, co nastąpi 1 lutego 2022 roku . Musieliśmy uzgodnić te usługi z naszymi przewoźnikami nie na podstawie przetargu, a powierzenia. Cieszę się , że to się udało - dodał Całbecki. - Jesteśmy zadowoleni z umów Polregio i Arrivy. Gwarantują nam, jako organizatorowi pełną kontrolę nad tym, jak będą realizowane przewozy w naszym województwie. A z drugiej strony, zapewniają zbilansowanie kosztów związanych z realizowaniem tych usług przez przewoźników.
Jak będą jeździć u nas pociągi?
Odpowiada Aneta Jędrzejewska, przewodnicząca zespołu negocjacyjnego i członek Zarządu Województwa Kujawsko - Pomorskiego:
- Na pewno możemy się chwalić przywróconą linią Toruń - Sierpc, tam wiele lat pociągi nie jeździły. To linia 27, na tej trasie pojawią się trzy pary pociągów. Ale mamy wzrost na wszystkich trasach i spalinowych, i elektrycznych. Z Bydgoszczy do Torunia wzrasta liczba par pociągów elektrycznych z 16 do 24. Kolejna trasa to Toruń-Inowrocław, tutaj będzie nie, jak dotąd, pięć par pociągów, a 24 pary i trasa Toruń-Włocławek - liczba wzrasta z 8 do 14 par. Mamy też duży skok na trasie z Bydgoszczy przez Wierzchucin, tu jest wzrost par pociągów z 10 do 14 (spalinowe). Rozkład jazdy 2021/2022 zaspokoi potrzeby mieszkańców regionu.
To na rok, ale przetarg wyłoni przewoźników na dłużej
Marszałek Piotr Całbecki podsumował: - Mam nadzieję, że ostatecznie w trybie przetargowym wyłonimy przewoźników na dłużej.
Jak będą szczegółowo wyglądały przewozy w regionie od 12 grudnia? Przygotowujemy szerszy materiał na ten temat dla Państwa, który opublikujemy wkrótce.
