Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kujawsko-Pomorskie. Mnóstwo wyjazdów straży pożarnej do usuwania gniazd os w regionie. Wiele niezasadnych

Agnieszka Romanowicz
Agnieszka Romanowicz
Strażacy usuwają gniazda owadów głównie w budynkach użyteczności publicznej, gdzie przebywają grupy dzieci i osoby z problemami w poruszaniu się.
Strażacy usuwają gniazda owadów głównie w budynkach użyteczności publicznej, gdzie przebywają grupy dzieci i osoby z problemami w poruszaniu się. Tomasz Hołod
Tylko w sierpniu kujawsko-pomorscy strażacy wyjeżdżali 1421 razy, żeby usunąć gniazda os i szerszeni. - Tę liczbę wygenerowały wezwania często nieuzasadnione – uczulają strażacy i apelują o rozsądek.

Spis treści

- W bieżącym roku znacznie wzrosła liczba interwencji związanych z usuwaniem rojów i gniazd pszczół, os i szerszeni – informują toruńscy strażacy. - Tylko przez ostatni tydzień (od 12 sierpnia) strażacy z Torunia i powiatu toruńskiego interweniowali w tym zakresie 92 razy. Straż pożarna, w przypadku zasadności interwencji, nigdy jej nie odmówi. Jednak tak duży wzrost zgłoszeń, niestety, nie zawsze podyktowany jest ich zasadnością.

W skali całego województwa liczby te są jeszcze większe:

- 1421 w ciągu ostatnich dwóch tygodni sierpnia, a jak jeszcze dodać do tego lipiec… – mówi bryg. Małgorzata Jarocka-Krzemkowska, rzecznik prasowy Komendy Wojewódzkiej Państwowej Straży Pożarnej w Toruniu. - Niestety, te liczby generują ludzie, których wezwania są dla nas często nieuzasadnione.

Interweniują w razie zagrożenia życia

Strażaków obowiązują „Zasady postępowania podczas interwencji prowadzonych w związku ze zgłoszeniem wystąpienia zagrożeń od rojów lub gniazd owadów błonkoskrzydłych”, które w lipcu 2009 roku wdrożył Komendant Główny Państwowej Straży Pożarnej.
Zgodnie z nimi strażacy usuną gniazdo w razie bezpośredniego zagrożenia dla życia i zdrowia ludzi, zwłaszcza grup dzieci i osób o ograniczonej zdolności poruszania się.

- Jeśli okaże się, że nie jest to miejsce stwarzające bezpośrednie zagrożenie dla zdrowia i życia, strażacy zabezpieczą je, pouczą, żeby nie podchodzić, nie drażnić i cały obiekt przekażą właścicielowi, żeby sam uporał się z tymi osami – informuje Małgorzata Jarocka-Krzemkowska.

Poważne osłabienie sił ratowniczo-gaśniczych

Przyczyną, dla której zasady postępowania z owadami musiały zostać wdrożone, było nadużywanie przez mieszkańców pomocy strażaków, grożące osłabieniem ich sił.

- W okresie czerwiec – wrzesień roku 2008, na terenie kraju odnotowano ok. 70 tys. zdarzeń związanych z usuwaniem owadów lub ich gniazd, co stanowi 30 procent ogółu interwencji jednostek ochrony przeciw pożarowej w tym okresie – uzasadniał decyzję Komendant Główny PSP. - Podczas tych interwencji zaangażowanych było około 290 tys. strażaków PSP i OSP, dysponujących 75 tys. pojazdów. Liczby te pokazują, że zaangażowanie w usuwanie rojów lub gniazd może stanowić poważne osłabienie sił Krajowego Systemu Ratowniczo-Gaśniczego i - co należy podkreślić - dotyczy ono okresu letniego, charakteryzującego się wzmożoną liczbą interwencji.

Wystarczy odpowiednia administracja

Strażacy bazują na art. 61 ustawy o prawie budowlanym, zgodnie z którym zapewnienie bezpiecznego użytkowania obiektu to zadanie właściciela.

- Odesłanie do tej ustawy jest tym bardziej zasadne, że zdarzenia związane z wystąpieniem owadów błonkoskrzydłych z natury rzeczy nie są zazwyczaj zdarzeniami nagłymi i odpowiednio prowadzona administracja obiektu skuteczne uniemożliwiłaby zagnieżdżenie się w nim owadów – uzupełnia komendant.

Strażacy radzą, jak zniechęcić owady do zakładania kolonii: - Należy wiosną przeglądać szopy, poddasza, altanki i usuwać z nich zaczątki gniazd. Wszystkie otwory w budynku, którymi owady mogą się przedostać do środka, warto zabezpieczyć siatkami ochronnymi.

od 7 lat
Wideo

Konto Amazon zagrożone? Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Kujawsko-Pomorskie. Mnóstwo wyjazdów straży pożarnej do usuwania gniazd os w regionie. Wiele niezasadnych - Gazeta Pomorska