Kto w Bydgoszczy uprawia kardamon i figi? Kto hoduje dereń?

Ewa Czarnowska-Woźniak
Ewa Czarnowska-Woźniak
Kardamon malabarski (Elettaria cardamomum (L.) Maton) z myślęcińskiego "botanika" IHAR
Kardamon malabarski (Elettaria cardamomum (L.) Maton) z myślęcińskiego "botanika" IHAR Fot. Nadesłane / Jarosław Mikietyński
Po zachwycających prezentacjach hodowli egzotycznych owoców z Ogrodu Botanicznego IHAR w Bydgoszczy, dziś czas na kolejne cuda: kardamon i figi. I swojski, dobrze znany choćby z nalewek, dereń.

Przedstawialiśmy już Państwu efekt prac botaników z bydgoskiego IHAR. W myślęcińskim Ogrodzie Botanicznym pod dachem pięknie kwitły i owocowały cytryny, pomarańcze (te gorzkie, niestety) i banany różnych odmian. To jednak nie koniec "zbiorów". Specjaliści mogą pochwalić się też figą pospolitą (figowcem pospolitym (Ficus carica) i kardamonem.

- Kardamon malabarski (Elettaria cardamomum (L.) Maton) to roślina zielna, jej nasiona są jedną z najdroższych przypraw (tuż po szafranie). W starożytnym Egipcie był używany jako dodatek do perfum. W lecznictwie stosowany bywa do pobudzania apetytu - tłumaczy Jarosław Mikietyński, kierownik Ogrodu Botanicznego Krajowego Centrum Roślinnych Zasobów Genowych Instytutu Hodowli i Aklimatyzacji Roślin Państwowego Instytutu Badawczego w Bydgoszczy.

Zapytaliśmy, jakie są szanse wyhodowania sobie tych wspaniałości w domowych warunkach.

To Cię może zainteresować

- Uprawa roślin z siewu w warunkach domowych nie zawsze się udaje. W zależności od gatunku, nasiona roślin przed wysiewem, szczególnie tych, które posiadają grubą warstwę zewnętrzną (np. łupinę), należy poddać skaryfikacji. Zabieg ten polega na mechanicznym lub termicznym uszkodzeniu skorupy zewnętrznej - wyjaśnia Jarosław Mikietyński. - Aby nasiono było zdolne do wytworzenia nowej rośliny, musi dojść do zapylenia, którego, jak wiadomo z botaniki, są różne rodzaje. Problem, niestety, polega na tym, że rośliny wychodowane z siewu, szczególnie te ozdobne, są mniej odporne i nie zawsze przekazują cechy genetyczne rośliny matecznej. Pamiętać też należy o terminie siewu, zależnym od gatunku rośliny.
Znacznie powszechniejsza z pewnością jest z kolei wiedza na temat sposobów użytkowania derenia jadalnego (dereń właściwy, Cornus mas L.), który już zakwitł w "botaniku". - Kwitnie przed rozwojem liści. Owoce są jadalne, nadające się na przetwory, np. marmoladę czy nalewkę (dereniówka) - mówi specjalista. - A z drewna wyrabiane były... koła zębate.

Zobacz wideo: Duże zmiany w strefie płatnego parkowania w Bydgoszczy

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na expressbydgoski.pl Express Bydgoski
Dodaj ogłoszenie