Przypomnijmy, miejski tabor tramwajowy wzbogaci się o 18 nowych składów. Będą wyjeżdżać na ulice Bydgoszczy między październikiem br. a wrześniem 2018 r. Podobnie jak dwanaście już jeżdżących do Fordonu wozów, tak i najnowsze mają mieć swoich patronów.
W związku z tym ratusz zaprosił naszych Czytelników i Internautów do zgłaszania propozycji nowych patronów. Między 19. a 30. czerwca prowadzone będzie głosowanie (na Facebooku) na listę wybranych przez UMB kandydatów. Plebiscyt zostanie połączony z konkursem wiedzy o proponowanych postaciach. Wyniki poznamy na początku lipca.
- Zakładam, że będą to nazwiska osób nieżyjących, istotnie zapisanych w historii miasta - mówi prezydent Rafał Bruski. Wybierzemy patronów tylko dla 17 nowych pojazdów. Jeden, na wniosek zespołu szkół Braille’a „awansem” zostanie nazwany imieniem Oskara Pichta - „Ojca niewidomych”.
Blogger Food Festival już w sobotę na Wyspie Młyńskiej
Jak już informowaliśmy, „Express” w pierwszym dniu akcji zaproponował na początek listy Andrzeja Szwalbego, Honorowego Obywatela Bydgoszczy, któremu zawdzięczamy - m.in. - inicjatywę budowy Opery Nova czy Filharmonii Pomorskiej.
Nasi Czytelnicy przysyłali swoje propozycje na www.expressbydgoski.pl.: - Proponuję jako patrona nowego tramwaju Ks.bp. Jana Nowaka. Uważam, że swoją pracą w Bydgoszczy i dla Bydgoszczy oraz jej mieszkańców zasłużył się dla miasta. Organizował Tygodnie Kultury Chrześcijańskiej, współtworzył Prymasowski Instytut Kultury Chrześcijańskiej, opiekował sie nowo powstałymi Parafiami, współtworzył szkołę katolicką, dzięki dalekowzroczności tworzył w Bydgoszczy struktury i miejsca dla przyszłej diecezji w Bydgoszczy - pisze jeden z bydgoszczan. - Moja propozycja do nazwania jednego z tramwajów to rotmistrz Tadeusz Ośko - proponuje inny. - Człowiek związany z Bydgoszczą, a na motywach jego działań powstał film Kazimierza Kutza pt. „Pułkownik Kwiatkowski”.
ZOBACZ
Bydgoski budżet obywatelski. Co zgłosili mieszkańcy?
- Mój kandydat na patrona bydgoskiego tramwaju to Jerzy Wróblewski (ur. 7 sierpnia 1941 r. w Inowrocławiu, zm. 10 sierpnia 1991 r. w Bydgoszczy) - proponuje jeden z Czytelników. - Znany polski rysownik i autor komiksów, debiutował już w 1959 r . w bydgoskiej popołudniówce „Dziennik Wieczorny”, publikując sensacyjne opowieści rysunkowe. W 1969 r. ukazał się pierwszy z kultowych komiksów „Kapitan Żbik”. Miejscem pracy Jerzego Wróblewskiego był mały pokoik w mieszkaniu w wieżowcu przy ul. Kard. Stefana Wyszyńskiego 11. Zmarł mając zaledwie 50 lat.
Przeczytaj też: Komfort pasażerów zbyt wiele kosztuje
- Zgłaszam mojego kandydata: Andrzej Brończyk. Legendarny bramkarz Zawiszy Bydgoszcz. Symbol piłki nożnej w Bydgoszczy i regionie. Popularny Kinia musi zostać po raz kolejny upamiętniony - apeluje internauta. - Przemysław Boruta i Tomasz Kowalewski, obaj panowie to byli dyrektorzy Miejskiego Przedsiębiorstwa Komunikacyjnego w Bydgoszczy. Kowalewski uruchamiał bydgoskie tramwaje po okresie niemieckiej okupacji, z kolei dyr. Boruta był głównym twórcą jedynego w Bydgoszczy tramwaju przegubowego - proponuje współautor monografii „Bydgoskie tramwaje”.
Kolejne propozycje to, m.in. Mieczysław Garsztka, pochodzący z Bydgoszczy bohaterski pilot czy dziennikarz, poeta i satyryk Jeremi Przybora, również związany z Bydgoszczy. Niektórych pomysłów nie możemy przekazać ratuszowi ze względów formalnych: Pola Negri ma już „swój” tramwaj, a Geralt z Rivii (Wiedźmin) nie jest, niestety, postacią realną.
WIDEO: Chcą upamiętnić Żołnierzy Wyklętych. W Bydgoszczy ma powstać pomnik.
