W pierwszej połowie 2017 roku wystawiono 344 „Niebieskie Karty”. Większość z nich, około 90 proc. wystawili policjanci, którzy byli wzywani przez ofiary przemocy. Pozostałe założyli pracownicy pomocy społecznej, placówek oświatowych i jednostek służby zdrowia.
Któregoś dnia mieszkańcy jednego z bydgoskich osiedli poinformowali funkcjonariuszy policji o tym, że młody mężczyzna katuje swoją partnerkę. Policjanci udali się na miejsce, uspokoili agresora, prokurator wydał zakaz zbliżania się do kobiety. Rozpoczęto postępowanie karne, ale po mniej więcej miesiącu, kiedy bydgoszczanka zorientowała się, że dostaje mniejszy zasiłek, bo jednej osoby nie ma, wycofała skargę. Nie chciała, żeby postępowanie toczyło się dalej. Pozwoliła na to, by mąż wrócił do domu.
Życie od nowa
W innej dzielnicy ofiarami przemocy były kobieta i jej malutkie dzieci.
- Przenieśliśmy tę rodzinę do hostelu - wyjaśnia Adam Dudziak, przewodniczący Zespołu Interdyscyplinarnego do spraw Przeciwdziałania Przemocy w Rodzinie MOPS w Bydgoszczy. - Tam kobieta mogła liczyć na pomoc pracowników socjalnych i psychologa. Miała czas na to, by ułożyć życie na nowo.
źródło: TVN Meteo Active/x-news
Przypomnijmy, że skrajnym przykładem przemocy domowej była tragedia, o której wielokrotnie informowaliśmy. W pewnym domu bardzo tragicznie zakończyła się małżeńska kłótnia; młody mężczyzna oblał swoją żonę rozpuszczalnikiem i podpalił. Kobieta zmarła.
Indywidualne podejście
Dane statystyczne zespołu pokazują, że liczba przypadków występowania przemocy w rodzinie utrzymuje się na mniej więcej stałym poziomie. W 2014 roku wystawiono 649 kart, w 2015 - 679 a w 2016 - 621.
- Wszystkie karty są weryfikowane - podkreśla Adam Dudziak. - Sprawdzamy, kto faktycznie jest ofiarą, a kto sprawcą przemocy. Najczęściej, agresorem jest mężczyzna.
Adam Dudziak dodaje, że coraz częściej stwierdza się stosowanie przemocy poprzez zaniedbanie. Dotyczy to osób starszych.
- Nierzadko młodzi zobowiązują się do opieki, biorą za nią pieniądze - mówi Adam Dudziak - i nie wywiązują się ze swoich obowiązków.
Przy Kujawsko-Pomorskim Urzędzie Wojewódzkim funkcjonuje Samodzielny Zespół ds. Przeciwdziałania Przemocy w Rodzinie, który także zajmuje się weryfikacją „Niebieskich Kart”, udzielaniem wsparcia ofiarom i kontrolą pracy gminnych zespołów.