https://expressbydgoski.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Książę, który kilka imion nosił

Przemysław Krzyżanowski
Księciu Mestwinowi przyszło żyć w niespokojnych czasach i równie burzliwe układały się jego losy. Dziś jego imię nosi ulica starego miasta w Świeciu.

Księciu Mestwinowi przyszło żyć w niespokojnych czasach i równie burzliwe układały się jego losy. Dziś jego imię nosi ulica starego miasta w Świeciu.

<!** Image 2 align=right alt="Image 102792" sub="Mestwin doczekał się ulicy nazwanej jego imieniem. / Fot. Marek Wojciekiewicz
">29 listopada 1264 r. Mestwin w dokumencie potwierdzającym jego panowanie, przekazał zachodniopomorskiemu księciu Barnimowi I, księstwo świeckie. W ten sposób dążył do zespolenia całego Pomorza w jednym ręku, na wypadek swojej bezpotomnej śmierci. Sam gród świecki był Mestwinowi bardzo bliski i stał się w pewnym okresie stolicą całej dzielnicy pomorskiej.

W „zastawie” u Krzyżaków

Mestwin, to zniemczona forma imienia Mściwój, które dla znacznej części ludności zamieszkującej ówczesne Pomorze, była bardzo trudna do wymówienia. Zapewne ta zniemczona forma pojawiła się po 1243 r., kiedy to młody Mściwój stał się zastawem i gwarancją zawartego pokoju pomiędzy Krzyżakami a jego ojcem księciem Świętopełkiem. Przebywał wówczas na terenie Austrii, w komandorii Wiener Neustad. Wśród innych zapisów imienia tego księcia znajdziemy wersję Mszczuj, Mistuwy, Mistiwio, Mistui, a także Misciwius, Mistiwoy, Msciwguis i Msciuogius.

<!** reklama>Kilkuletni pobyt u Krzyżaków, a potem bystra obserwacja poczynań militarnych, politycznych i dyplomatycznych ojca, wyrobiły w Mściwoju przekonanie, że tylko skuteczne działania na wszystkich tych polach mogą przynieść korzyść. W nieznanym bliżej momencie, prawdopodobnie tuż po powrocie z niewoli, Mściwój otrzymał od ojca w zarząd dzielnicę świecką.

Pan Pomorza

W 1266 r., kiedy zmarł Świętopełk, pomiędzy jego synami, starszym Mściwojem i młodszym Warcisławem II, doszło do sporów w kwestii zwierzchniej władzy nad całym Pomorzem. Śmierć Warcisława w 1271 r., uczyniła panem Pomorza jego starszego brata. Faktycznie zaś od roku 1278, po śmierci Sambora i Racibora, jego stryjów, zapanował niepodzielnie nad Pomorzem.

Modnym i powszechnym zjawiskiem były fundacje możnych na rzecz kościoła. Nie inaczej było w przypadku księcia Mestwina. W 1274 r. podarował cystersom wieś Pelplin. Niecałe 10 lat później także cystersom nadał rybacką osadę Sopot. W roku 1284 nastąpiło kolejne nadanie księcia na rzecz żeńskiego klasztoru norbertanek w Słupsku.

Ciało zmarłego 25 grudnia 1294 roku Mestwina, złożono do grobu w oliwskim klasztorze.

<!** Image 3 align=left alt="Image 102792" sub="W 1860 roku w Świeciu znaleziono pieczęć, którą posługiwał się książę (na zdjęciu: jej reprodukcja)">Historycy zgodnie podkreślają znaczenie rządów księcia Mściwoja dla Pomorza i jego starania o powiązaniu tej dzielnicy z resztą ziem polskich.

Wróć na expressbydgoski.pl Express Bydgoski