Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Krokusowa polanka powstała przy bydgoskiej budowlance. Jaki był powód? [zdjęcia]

Małgorzata Pieczyńska
Małgorzata Pieczyńska
Uczniowie Zespołu Szkół Budowlanych jesienią ubiegłego roku posadzili przy szkole krokusy. Było to jedno z zadań w ramach międzynarodowego projektu "Krokus". Zobaczcie, jak kwiaty pięknie zakwitły.
Uczniowie Zespołu Szkół Budowlanych jesienią ubiegłego roku posadzili przy szkole krokusy. Było to jedno z zadań w ramach międzynarodowego projektu "Krokus". Zobaczcie, jak kwiaty pięknie zakwitły. Nadesłane
Uczniowie Zespołu Szkół Budowlanych w Bydgoszczy już po raz drugi wzięli udział w międzynarodowym projekcie "Krokus". W efekcie na terenie przy szkole zakwitło niedawno blisko 200 żółtych krokusów nazwanych imionami żydowskich dzieci, ofiar Holokaustu.

Zobacz wideo: Tir załadowany po sufit wyjechał z Bydgoszczy do Lwowa.

W tak oryginalny sposób młodzież budowlanki uczy się historii. Pierwszy raz posadzono prawie 100 krokusów przy szkole w listopadzie 2020 r. Mieli to zrobić wtedy sami uczniowie, ale pandemia pokrzyżowała plany. Młodzież uczyła się zdalnie, więc w ich imieniu zrobili to nauczyciele z dyrektor budowlanki na czele. Jesienią ub. roku w drugiej edycji projektu kolejne 100 cebulek tych kwiatów posadziła już młodzież.

- No i mamy teraz przy szkole piękną polankę krokusową. Radość była ogromna, gdy kwiaty zakwitły - mówi Magdalena Popielewska, dyrektor Zespołu Szkół Budowlanych w Bydgoszczy. - Postanowiliśmy kontynuować ten projekt, bo chcemy pielęgnować pamięć o dzieciach, które były ofiarami Holokaustu. Przy okazji możemy też cieszyć oczy widokiem pięknych kwiatów.

Sadzenie kwiatów poprzedziły lekcje o cierpieniu dzieci podczas wojen

Program "Krokus" został zapoczątkowany w 2005 r. przez Irlandzkie Towarzystwo Edukacji o Holokauście. W Polsce koordynuje go Żydowskie Muzeum Galicja w Krakowie. Bydgoską szkołę do projektu po raz kolejny zgłosiły dwie nauczycielki historii Dominika Kosińska i Aleksandra Wachowiak.

- W tym roku szkolnym uczestniczyli w nim uczniowie z 31 klas - mówi Dominika Kosińska. - Jesienią 2021 r. Żydowskie Muzeum Galicja w Krakowie przysłało nam cebulki około 100 krokusów. Sadzenie kwiatów poprzedziły lekcje wprowadzające młodzież w temat Holokaustu i cierpienia dzieci podczas wojen. Te lekcje miały nie tylko wymiar historyczny, ale też wychowawczy i emocjonalny. W nauce historii ten walor wychowawczy i emocjonalny jest niezwykle ważny. Uczniowie uczestnicząc w projekcie uczyli się szacunku do życia w pokoju oraz szacunku do innych ludzi. Na lekcjach przygotowywali też prezentacje na podstawie relacji osób, które przeżyły Holokaust. Wymagało to od nich wysiłku, bo musieli informacje wyszukać na różnych stronach internetowych.

Krokusy zostały nazwane imionami żydowskich dzieci, ofiar Holokaustu

Krokusy zakwitły w połowie lutego br. I tu uczniowie także dostali zadanie.

- Mieli wykonać zdjęcia wybranych kwiatów z naszej polanki krokusowej, ale w ujęciu artystycznym - mówi Dominika Kosińska. - Każdemu z krokusów należało też nadać imię. Musiały być to imiona nawiązujące do tradycji lub kultury żydowskiej. Zdjęcia zamieściliśmy także na fanpage’u The Crocus Club na Facebooku, gdzie wstawiane są fotografie krokusów wykonane przez uczestników projektu z wielu państw na całym świecie.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo