Kotły automatyczne – ich zalety i działanie...

Kotły automatyczne – ich zalety i działanie

.

Express Bydgoski

Aktualizacja:

Express Bydgoski

Kotły automatyczne – ich zalety i działanie
Obsługa kotłów i cały okres grzewczy zazwyczaj wiąże się z dodatkową pracą. Dokładanie opału, regulacja powietrza oraz usuwanie popiołu to najczęstsze zadania, które dochodzą do naszych codziennych obowiązków. Jednak obecnie rynek stale się rozwija i od niedawna oferuje zakup kotłów automatycznych. Kotły automatycznie praktycznie nie wymagają żadnej pracy, są łatwe przy eksploatacji i funkcjonalne.
Kotły automatyczne – ich zalety i działanie

Nowoczesne kotły automatyczne


Obecnie produkowane na polski rynek kotły automatyczne na paliwa stałe wszystkie muszą spełniać rygorystyczne wymagania normy PN-EN 303-5:2012 w zakresie emisji zanieczyszczeń i sprawności. Tego typu kotły bardzo mocno różnią się od starych pieców i kotłów, jakie można najczęściej spotkać w domach jednorodzinnych. Największą zaletą odróżniającą kotły automatyczne od starych modeli jest mniejszy stopień przyczyniania się do powstawiania smogu, zużywanie mniejszej ilości paliwa oraz znacząco łatwiejsza i mniej pracochłonna obsługa. Opał w przypadku nowoczesnych kotłów automatycznych wystarczyć podłożyć raz na kilka dni, dodatkowo cały zabieg przebiega dużo sprawniej i czyściej.


Kotły automatyczne na ekogorszek


Bardzo często właściciele domów i inwestorzy wybierają kotły automatyczne . W kotłach tego typu dochodzi do spalania węgla typu ekogroszek o określonej jakości i wielkości ziaren odpowiednim do tego, żeby paliwo mogło być uzupełniane w kotle za pomocą mechanizmu przenośnika śrubowego, inaczej określanego podajnikiem ślimakowym. Kotły automatyczne na ekogorszek transportują węgiel do paleniska z zasobnika umieszczonego w okolicach kotła. Wystarczy, zatem raz na kilka dni uzupełnić zbiornik ekogroszkiem i nie musimy wykonywać żadnych dodatkowych działań. Czasami w okresie zmożonych mrozów i stałej eksploatacji kotła należy uzupełnić zapas opału raz na dobę.

Kotły automatyczne na ekogroszek wymagają od użytkownika dosypywania paliwa oraz rozpalenia węgla. Rozpalanie płomienia w kotle trzeba wykonywać za pomocą rozpałki, gdy powstanie mały żar resztą spalania zajmuje się elektroniczny sterownik.

Elektroniczny sterownik


Elektroniczny sterownik zarządza całą pracą podajnika paliwa i wentylatora dostarczającego do paleniska powietrze, które jest potrzebne do efektywnego spalania. Dodatkowo za pomocą nowoczesnego i łatwego do obsługi panelu sterującego można dowolnie regulować siłę nadmuchu oraz częstotliwość włączania i wyłączania podajnika. Tutaj warto pamiętać, aby regulacje były przeprowadzane tak, aby następne porcje opału zapalały się od obecnego w palenisku żaru oraz żeby do popielnika nie było wypychane paliwo, które jeszcze nie zostało wypalone.
Kotły automatyczne na ekogroszek posiadają dwa tryby pracy, dzięki którym są o wiele wydajniejsze
  • tryb pracy
  • tryb podtrzymania


Tryb pracy zostaje włączony natychmiast po rozpaleniu, głównie służy do podgrzania wody do ustawionej na sterowniku temperatury. Odpowiednie uzyskanie temperatury jest wykrywane za pomocą termostatu, który przełącza sterownik w tryb podtrzymania. Tryb podtrzymania sprawia, że spalanie jest efektywniejsze, dochodzi do krótkich i dłuższych przerw w pracy podajnika oraz atematycznie dopasowuje się siła nawiewu. Dzięki temu paliwo stale jest spalanie w odpowiedniej ilości, zaś temperatura wody powoli się obniża do osiągnięcia ustawionej wartości minimalnej. Po osiągnięciu danej temperatury sterownik znów przechodzi w tryb pracy, a temperatura wody zaczyna rosnąć i cały cykl się powtarza. Nowoczesna technologia w kotłach automatycznych pozwala na bezustanną i wydajną pracę, aż do momentu skończenia się paliwa w zbiorniku. Brak paliwa w zasobniku powoduje uruchomienie trybu wygaszania i zakończeniu pracy podajnika.


Kotły automatyczne na pellet


Działanie kotłów automatycznych na pellet jest bardzo podobne do działania podajnikowego na węgiel. Różnicę daje jedynie rodzaj opału, pellet powstaje z granulatu z trocin. Taki typ surowca powoduje, większą łatwość rozpalania ognia w kotle automatycznym. Kocioł automatyczny na pellet posiada nieco inną konstrukcję niż te na ekogroszek. Wykonany jest w taki sposób, aby nie doszło do zapalenia się zapasu paliwa w zasobniku.

W przypadku kotłów automatycznych na pellet użytkownik ma jeszcze mniej pracy przy jego eksploatacji. Rozpalanie paliwa odbywa się w kotle za pomocą nadmuchu gorącego powietrza podgrzewanego przez elektryczną grzałkę znajdującą się w palniku. Przy tym zabiegu użytkownik nie musi brać udziału. Wystarczające jest jedynie uruchomienie cyklu rozpalania, wówczas płomień zostaje wykryty przez fotokomórkę i kocioł zaczyna swoją pracę.

Czytaj treści premium w Expressie Bydgoskim Plus

Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

Komentarze (1)

Dodajesz komentarz jako: Gość

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

Liczba znaków do wpisania:

zaloguj się

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
pelet jest ok

peletopalacz (gość)

Zgłoś naruszenie treści

Serdecznie polecam kotły na pelet. sam taki posiadam. Wygoda użytkowania. Warto jeszcze nadmienić o kotle. Kocioł powinien mieć certyfikaty. Na rynku do wyboru jest naprawdę dużo różnych. Stając...rozwiń całość

Serdecznie polecam kotły na pelet. sam taki posiadam. Wygoda użytkowania. Warto jeszcze nadmienić o kotle. Kocioł powinien mieć certyfikaty. Na rynku do wyboru jest naprawdę dużo różnych. Stając przed wyborem należy rozważyć, ekologiczne aspekty, tj. niska misja spalin. Posiadam Mini Bio Luxury z palnikiem Bio platinum VG. Posyłam link dla zainteresowanych www.youtube.com/watch?v=JhU-WSVL8YYzwiń

Najnowsze wiadomości

Zobacz więcej

Najczęściej czytane

Wideo