https://expressbydgoski.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Kościół będzie miał wieżę

Paweł Antonkiewicz
Nakło ma kolejny zabytek. Do rejestru wpisany został kościół pod wezwaniem świętego Stanisława Biskupa Męczennika.

Nakło ma kolejny zabytek. Do rejestru wpisany został kościół pod wezwaniem świętego Stanisława Biskupa Męczennika.

<!** Image 2 align=right alt="Image 139552" sub="Obecny kościół św. Stanisława zbudowany został jako świątynia ewangelicka, poświęcona w 1887 roku. / Fot. Muzeum Ziemi Krajeńskiej">- Bardzo się cieszę. Może teraz uda się spełnić moje marzenie i odbudować wieżę kościoła - nie kryje zadowolenia proboszcz parafii, ksiądz kanonik Marian Wróblewicz.

„Dawny kościół ewangelicki, obecnie parafialny rzymsko-katolicki posiada wartość historyczną, jako materialne świadectwo historii nakielskiej gminy ewangelickiej, istniejącej w latach 1799-1945 oraz architektoniczną ze względu na oryginalność zachowanej bryły, rozplanowania wnętrza, detalu i wyposażenia” - napisał w decyzji o wpisaniu do rejestru Sambor Gawiński, wojewódzki konserwator zabytków.

<!** reklama>Szansa na wsparcie z Unii

Dzięki wpisaniu świątyni do rejestru zabytków realna staje się odbudowa zburzonej w styczniu 1945 roku strzelistej wieży kościoła.

<!** Image 3 align=left alt="Image 139552" sub="Pozbawiona wieży budowla nie ma jej dawnej urody / Fot. Paweł Antonkiewicz">- Decyzja o wpisie jest już w bydgoskiej kurii, a ja zwracam się do diecezjalnego konserwatora z prośbą o ocenę stanu technicznego budowli. Po jej dokonaniu, jeśli okaże się, że można odbudować wieżę, rozpoczniemy o to starania - dodaje proboszcz.

Nadanie kościołowi rangi zabytku ułatwi pozyskanie pieniędzy na jego remont.

- Parafia będzie mogła starać się o środki unijne na budowę wieży - mówi radny Bolesław Kalisz, który z ramienia Rady Miejskiej zabiegał o wpis do rejestru. - Rozmawiałem o tym w Urzędzie Marszałkowskim, gdzie poinformowano mnie, że to będzie możliwe. Teraz jest bardzo dobry klimat dla remontów zabytkowych obiektów sakralnych, uznawanych za dziedzictwo historii, świadczących o naszej tożsamości.

Można się spodziewać, że wieża przywróci dawną urodę świątyni - o której świadczą stare fotografie, i korzystnie wpłynie na wygląd miejskiej panoramy.

Widoki z wieży

- Może by przy okazji budowy postarać się o stworzenie atrakcji, jakiej nie mamy i urządzić na wieży punkt widokowy? Latem byłem w Trzebiatowie i z kościelnej wieży podziwiałem piękne widoki - mówi pan Zygmunt, pamiętający kościół z wieżą.

- Za wcześnie o tym mówić, najpierw musi powstać ekspertyza, potem konserwator określi, w jakim kształcie wieża będzie budowana - odpowiada na taką sugestię ksiądz kanonik Marian Wróblewicz.

Nakielskie zabytki

Do rejestru zabytków, oprócz kościoła św. Stanisława, wcześniej w Nakle wpisano: spichlerze przy ulicy Pocztowej 13 i placu Konopnickiej 6, siedzibę muzeum, zespół liceum im. Krzywoustego (szkoła i sala gimnastyczna), zespół dawnych koszar pruskich przy ul. Sądowej, zespół cmentarza rzymsko-katolickiego przy ul. Bohaterów.

Wróć na expressbydgoski.pl Express Bydgoski