Zobacz wideo: Czy Polacy pielęgnują tradycje Wszystkich Świętych i Zaduszek?

Cmentarz Nowofarny w Bydgoszczy - położenie i historia
Cmentarz Nowofarny, usytuowany między ulicami Artyleryjską, Zaświat, Powstańców Warszawy i Powstania Listopadowego, jest jednym z ważniejszych miejsc pamięci w Bydgoszczy. Jego bliskość z cmentarzem komunalnym, gdzie spoczywają czerwonoarmiści oraz jeńcy z II wojny światowej, a także z cmentarzem ewangelicko-augsburskim, dodaje temu miejscu szczególnego charakteru. Zabytkowy cmentarz ewangelicki, wpisany do rejestru zabytków w 1994 roku, podkreśla historyczną wartość tego miejsca.
Cmentarz Nowofarny rozciąga się na powierzchni 7,94 ha, z kolei wraz z częścią komunalną zajmuje 11,9 ha. Teren jest podzielony na 28 pól grzebalnych, a w jego sercu stoi świątynia parafialna św. Krzyża, która nadaje temu miejscu sakralny charakter. Historia cmentarza jest świadectwem wielu ważnych wydarzeń, które miały miejsce w Bydgoszczy i okolicach.
Wspomnienie zasłużonych mieszkańców Bydgoszczy
W dniu Wszystkich Świętych cmentarz Nowofarny wypełnia się nie tylko kwiatami i zniczami, ale przede wszystkim pamięcią o tych, którzy odeszli.
Wśród pochowanych tutaj znajdują się postacie, które miały niebagatelny wpływ na historię Bydgoszczy. To tutaj spoczywa dr med. Władysław Baranowski, historyk i literat Witold Bełza, dziennikarz Jerzy Bartnicki oraz dr med. Jan Biziel. Nie można zapomnieć o wybitnym aktorze Hieronimie Konieczce, , księdzu Ryszardzie Markwarcie, architekcie Józefie Święcickim czy pisarce Stefani Tuchołkowej. Każdy z tych grobów kryje w sobie historię oddanego życia dla miasta i jego mieszkańców.
Cmentarz Nowofarny jest także miejscem spoczynku żołnierzy z różnych epok – od I wojny światowej, przez wojnę polsko-bolszewicką, aż po bohaterów walk o wyzwolenie Bydgoszczy w 1945 roku.
W dniu Wszystkich Świętych 2024 roku, cmentarz ten był świadkiem wielu wzruszających scen, kiedy mieszkańcy Bydgoszczy oraz przybyli goście zatrzymywali się na chwilę refleksji, oddając hołd tym, którzy odeszli, ale nadal żyją w pamięci kolejnych pokoleń.