Od 5 marca 2020 roku w stanie podwyższonej gotowości są: Oddział Obserwacyjno-Zakaźny Szpitala Obserwacyjno-Zakaźnego w Toruniu przy Wojewódzkim Szpitalu Zespolonym im. L. Rydygiera oraz Oddział Obserwacyjno-Zakaźny w Nowym Szpitalu Sp. z o.o. w Świeciu. Wcześniej w takim trybie zaczęły funkcjonować: Wojewódzki Szpital Obserwacyjno-Zakaźny w Bydgoszczy i Kujawsko-Pomorskie Centrum Pulmonologii w Bydgoszczy.
Wszystkim szpitalom w podwyższonej gotowości na bieżąco przekazywane są środku ochrony bezpośredniej. Poza tym od poniedziałku 16 marca działa jako jednoimienny szpital zakaźny w Grudziądzu (Regionalny Szpital Specjalistyczny im. dr Władysława Biegańskiego), do którego w środę 18 marca zostały dostarczone środki ochrony bezpośredniej z Agencji Rezerw Materiałowych (gogle wielokrotnego użytku, 1000 kombinezonów, 1000 masek).
BĄDŹ NA BIEŻĄCO:
- W tej chwili w szpitalu w Grudziądzu jest w sumie 660 wolnych łóżek, w tym 70 miejsc respiratoryjnych. Zgodnie z zaleceniami Ministerstwa Zdrowia takich miejsc (tj. z respiratorem) powinno być minimum 10 proc. wszystkich łóżek przeznaczonych dla zakażonych koronawirusem. Zalecenia te są w szpitalu w Grudziądzu wypełniane. W razie potrzeby istnieje możliwość zwiększenia liczby łóżek i miejsc respiratoryjnych - informuje Adrian Mól, rzecznik prasowy Wojewody Kujawsko-Pomorskiego.
Środki ochrony bezpośredniej przekazywane są na bieżąco do szpitali. - I tak np. na wniosek pani dyrektor bydgoskiego szpitala niezwłocznie 17 marca br. przekazano m.in. gogle, maski i kombinezony - dodaje Adrian Mól.
Jak informuj marszałek województwa kujawsko-Pomorskiego Piotr Całbecki, szpitale w naszym regionie, które są szpitalami o podwyższonej gotowości otrzymały dodatkowe środki z budżetu państwa. Blisko 5 milionów złotych przeznaczono na aparaturę używaną w intensywnej terapii, urządzenia i odczynniki do diagnostyki laboratoryjnej, środki ochrony osobistej dla personelu medycznego i zakażonych pacjentów - m.in. maski z zestawem filtrów i kombinezony - oraz środki dezynfekcyjne. Kujawsko-Pomorskie Centrum Pulmonologii kupi m.in. respirator transportowy, zestaw do oksydacji zewnątrzustrojowej, urządzenie do terapii nerkozastępczej i pulmonologiczną karetkę transportową. Zestaw do oksydacji zewnątrzustrojowej i respirator oraz ambulans zakupi też Wojewódzki Szpital Obserwacyjno-Zakaźny w Bydgoszczy. Wojewódzki Szpital Zespolony w Toruniu wzbogaci się m.in. o respiratory i izolatory transportowe.
Przeczytaj też: Sesja Rady Miasta Bydgoszczy w dobie koronawirusa. Czy to bezpieczne?
