https://expressbydgoski.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Koronawirus w Polsce. Zastrzeżenia CBA do połowy kontrahentów Ministerstwa Zdrowia. Sprawdzono ponad 150 ofert

Aleksandra Kiełczykowska
Koronawirus w Polsce. Zastrzeżenia CBA do połowy kontrahentów Ministerstwa Zdrowia. Sprawdzono ponad 150 ofert
Koronawirus w Polsce. Zastrzeżenia CBA do połowy kontrahentów Ministerstwa Zdrowia. Sprawdzono ponad 150 ofert fot. uniwersytecki szpital kliniczny opole
Co druga firma, która oferowała sprzęt resortowi zdrowia, była niewiarygodna - podała we wtorek "Rzeczpospolita".

„Rzeczpospolita” dotarła do sprawozdania Centralnego Bura Antykorupcyjnego za ubiegły rok. Jest w nim poruszona kwestia między innymi zakupów dokonywanych przez Ministerstwo Zdrowia podczas pandemii koronawirusa.

„Ustawa antycovidowa, która pozwala rządowi na zakup sprzętu medycznego z wolnej ręki, przyciągnęła masę nieuczciwych lub nieprzejrzystych firm. Centralne Biuro Antykorupcyjne miało zastrzeżenia do połowy potencjalnych kontrahentów Ministerstwa Zdrowia” – napisała gazeta.

Media od początku pandemii, która rozpoczęła się w Polsce na początku 2020 roku, dotarły tylko do dwóch transakcji, które wzbudziły kontrowersje i miały w sobie nieprawidłowości. Chodzi o zakup tysięcy maseczek z Chin, które miały sfałszowane certyfikaty jakości od znajomego ówczesnego ministra zdrowia Łukasza Szumowskiego, a także niezrealizowana transakcja zakupu respiratorów od handlarza bronią.

Z raportu CBA wynika, że skala nieprawidłowości w tej sferze była znacznie większa. CBA zweryfikowało 152 oferty, które wpłynęły do Ministerstwa Zdrowia.

"Najwięcej zgłoszeń odnotowano w okresie marzec-maj, w kolejnych miesiącach dynamika ta wyraźnie spadła. W ponad połowie przypadków wydano opinię negatywną lub wskazano na zastrzeżenia dotyczące bądź samego podmiotu, bądź złożonej oferty" - podkreślono w raporcie.

Oprócz tego CBA skontrolowało potencjalnych kontrahentów Agencji Rezerw Materiałowych, czyli obecnej Państwowej Agencji Rezerw Strategicznych, na prośbę Michała Kuczmierowskiego, prezesa tej Agencji.

Służba zweryfikowała 45 potencjalnych kontrahentów. 4 z nich zaopiniowano negatywnie, a wobec 10 sformułowano zastrzeżenia.

"Wirus Delta", czyli indyjski wariant koronawirusa przybiera na sile i coraz więcej mówi się o powrocie obostrzeń, a niektóre kraje już zdecydowały się wprowadzić pewne restrykcje. Lockdown to raczej ostateczność. Co zatem wprowadziły lub planują wprowadzić państwa w UE i poza nią oraz jakie są plany Polski?

Obostrzenia dla niezaszczepionych czy lockdown? Wariant Delt...

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Ostatnia droga Franciszka. Papież spoczął w ukochanej bazylice

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na expressbydgoski.pl Express Bydgoski