Zobacz wideo: W Polsce około 200 zachorowań na koronawirusa, a w Niemczech tysiące. Dlaczego?
Resort zdrowia przedstawił najnowsze dane dot. sytuacji epidemiologicznej w Polsce. W środę, 1 września, w całym kraju odnotowano 366 nowych przypadków zakażenia koronawirusem. Ostatniej doby z powodu COVID-19 zmarło 5 osób, natomiast z powodu współistnienia COVID-19 z innymi schorzeniami zmarło 8 osób. Od początku pandemii, w Polsce potwierdzono 2 mln 889 tys. 36 zakażeń. Do tej pory zmarło ponad 75 tys. osób.
W których regionach Polski odnotowano najwięcej zakażeń? Przedstawiamy raport z 1 września dot. liczby zachorowań na COVID-19 z podziałem na województwa:
- mazowieckie (47)
- małopolskie (37)
- zachodniopomorskie (32)
- śląskie (31)
- podkarpackie (28)
- pomorskie (25)
- podlaskie (25)
- dolnośląskie (22)
- łódzkie (21)
- lubelskie (19)
- wielkopolskie (16)
- kujawsko-pomorskie (15)
- warmińsko-mazurskie (12)
- opolskie (12)
- świętokrzyskie (9)
- lubuskie (5)
- bez adresu (10)
Adam Niedzielski: może jest to sygnał, który ma nas zdyscyplinować
Minister zdrowia Adam Niedzielski był w środę (1 września) gościem Roberta Mazurka w Porannej rozmowie w RMF FM. Szef resortu zdrowia mówił o aktualnej sytuacji epidemiologicznej w Polsce, powrocie uczniów do szkół oraz planach rządu na walkę z czwartą falą pandemii.
- Dzisiaj będzie ponad 350 przypadków, co oznacza ponad 50-proc. wzrost w stosunku do poprzedniego tygodnia. Może dobrze, że jest to sygnał, który ma nas zdyscyplinować - mówił w środowy poranek minister Niedzielski podczas rozmowy z Robertem Mazurkiem.
Przypomnijmy, tydzień temu (25 sierpnia) Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 234 zakażeniach koronawirusem.
Nauka zdalna już nie wróci?
Minister Adam Niedzielski w rozmowie z Robertem Mazurkiem zadeklarował, że nauka w roku szkolnym 2021/22 ma się odbywać przede wszystkim w szkołach. - Zdecydowanie będziemy robili wszystko, żeby nauczanie stacjonarne jednak było jak najdłużej. Nawet założenie jest takie, żeby w zasadzie nie było przerwy w tej stacjonarnej nauce, ale oczywiście te założenia można sobie robić, a potem pandemia może wszystkie te plany pokrzyżować - powiedział Niedzielski.
Robert Mazurek dopytywał ministra zdrowia, co musiałoby się stać, aby do szkół powróciło nauczanie zdalne. - To muszą być naprawdę bardzo duże liczby zakażeń i na dodatek przekładające się rzeczywiście na hospitalizację - powiedział Adam Niedzielski na antenie RMF FM.
Kiedy szczepienia w szkołach?
Adam Niedzielski został również zapytany o akcję szczepień przeciwko COVID-19 dla chętnych uczniów. Szczepienia w szkołach mają się rozpocząć jeszcze we wrześniu. - Akcja szczepień będzie tak zorganizowana, że celujemy w trzeci tydzień września, żeby się szczepienia odbyły, a do tego czasu po prostu będą zbierane deklaracje - powiedział minister zdrowia.
Jak poinformował szef resortu zdrowia, w szkołach szczepieni będą uczniowie w wieku 12-15 lat. Do tej pory w tej grupie wiekowej zaszczepionych zostało ok. 700 tys. dzieci spośród 3 milionów, co daje wyszczepialność na poziomie 31 proc.
