Koronawirus w Kujawsko-Pomorskiem. Kontrowersje wokół zgonu inowrocławianki w bydgoskim szpitalu. Sanepid wyjaśnia

Paweł Kaniak
Paweł Kaniak
Tomasz Czachorowski
Wojewódzka Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Bydgoszczy wydała w piątek (10 kwietnia) oświadczenie w sprawie zgonu 69-letniej pacjentki z Inowrocławia, która zmarła 30 marca 2020 r. w Szpitalu Uniwersyteckim im. Jurasza w Bydgoszczy.

Oświadczenie Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Bydgoszczy w związku z zapytaniami medialnymi dotyczącymi zgonu 69-letniej pacjentki z Inowrocławia oraz statystyk zgonów osób z podejrzeniem/stwierdzeniem COVID-19:

Sprawdź koniecznie

"Każdy zgon potwierdzony jest aktem zgonu, który wystawia lekarz na podstawie przeprowadzonych badań, wykonanych przez siebie. Aktu zgonu nie wystawia Inspektor Sanitarny ani inni urzędnicy. Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna właściwa dla miejsca zameldowania pacjenta ujmuje zgon z powodu COVID-19 w statystykach po otrzymaniu zgłoszenia podejrzenia/zgonu spowodowanego chorobą zakaźną (w tym przypadku COVID-19).
Państwowa Inspekcja Sanitarna, aby móc podjąć działania, musi otrzymać informację od lekarza (obowiązek zgłaszania podejrzenia zachorowania z powodu choroby zakaźnej wynikający z Rozporządzenia Ministra Zdrowia z dnia 10 grudnia 2019 r. w sprawie zgłaszania podejrzeń i rozpoznań zakażeń, chorób zakaźnych oraz zgonów z ich powodu). Szpital, przychodnia oraz inne podmioty działalności leczniczej przesyłają do Inspekcji Sanitarnej zgłoszenia na właściwym formularzu ZLK-5. Zgon jest uwzględniony w statystykach Inspekcji Sanitarnej w momencie otrzymania zgłoszenia na druku ZLK-5.
Powyższa procedura miała zastosowanie w przypadku zgonu 69-letniej kobiety z Inowrocławia, która z objawami duszności trafiła do Wojewódzkiego Szpitala Obserwacyjno-Zakaźnego w Bydgoszczy, a następnie, w związku z nagłym zatrzymaniem krążenia – do szpitalnego oddziału ratunkowego Szpitala Uniwersyteckiego nr 1 w Bydgoszczy, gdzie zmarła. Lekarz dyżurny stwierdził zgon, którego przyczyną było nagłe zatrzymanie krążenia w przebiegu obrzęku płuc u pacjentki z nadciśnieniem tętniczym. Podczas reanimacji pacjentce pobrano wymaz do badania na obecność COVID-19. To badanie dało wynik ujemny, natomiast wynik badania wymazu pobranego podczas pobytu pacjentki w WSOZ okazał się dodatni.
Zgodnie z procedurą lekarz był zobowiązany zgłosić druk ZLK-5 dotyczący tej pacjentki do Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Bydgoszczy, ta następnie do Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Inowrocławiu, która miała w obowiązku zaraportować ten przypadek do Ministerstwa Zdrowia za pośrednictwem Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Bydgoszczy. W statystyce ten zgon figuruje więc jako zgon spowodowany COVID-19. Inspektor sanitarny nie otrzymuje aktu zgonu. Jest to dokument poufny, przekazywany przez lekarza rodzinie osoby zmarłej.
Rozbieżności w statystykach zgonów w związku z COVID-19 wynikają z tego, że istnieją obecnie dwie odrębne ścieżki zgłaszania zgonów – jedna medyczna (wystawianie aktów zgonu), druga epidemiologiczna (zgłaszanie formularzy ZLK-5). Mogą zatem występować sytuacje, jak opisana wyżej, kiedy lekarz stwierdza zgon nie z powodu COVID-19, ale na podstawie późniejszego wyniku badania jest zobowiązany wypełnić druk ZLK-5 i przekazać go PSSE. Samo wypełnienie druku jest czasochłonne i często trafia on do właściwego sanepidu nawet z pewnym opóźnieniem, co z kolei opóźnia pojawienie się przypadku w statystykach Ministerstwa Zdrowia."

O kontrowersjach w związku ze zgonem inowrocławianki pisaliśmy kilka dni temu: Koronawirus w Inowrocławiu? Pacjentka zmarła w bydgoskim Juraszu. Jest komunikat szpitala w Bydgoszczy

Czy wzrośnie opłata za ZUS?

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie