https://expressbydgoski.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Kontrola drogowa w czasie pandemii - kiedy kierowca musi mieć maseczkę? Sprawdź, jak zachować się w czasie rozmowy z policją

Grzegorz Okoński
W czasie kontroli policyjnej nie trzeba opuszczać całej szyby - wystarczy tyle, by można było prowadzić rozmowę.Zobacz kolejne zdjęcie --->
W czasie kontroli policyjnej nie trzeba opuszczać całej szyby - wystarczy tyle, by można było prowadzić rozmowę.Zobacz kolejne zdjęcie ---> Waldemar Wylegalski
Gdy jedziemy samochodem bez pasażerów, nie musimy mieć założonej maseczki, ale w przypadku kontroli drogowej musimy ją założyć. O czym jeszcze musi pamiętać kierowca w czasie obowiązujących obostrzeń? Sprawdź, jak zachować się w czasie rozmowy z policjantami.

Od 15 marca do dwóch objętych ostrymi obostrzeniami województw – pomorskiego i warmińsko-mazurskiego - dołączyły województwo mazowieckie i lubuskie. Nie można wykluczyć rozszerzenia tej listy, jeśli fala zachorowań będzie rosła w takim tempie jak w ostatnich dniach. Niezależnie jednak od tego, czy jesteśmy na terenie jednego z tych czterech, czy innego województwa, obowiązuje wszystkich nakaz noszenia maseczek ochronnych.

Dla kierowców oznacza to, że choć nie mają obowiązku mieć założonej maski, gdy są sami w samochodzie, to muszą ją mieć przy sobie, aby móc założyć przed kontaktem z inną osobą, np. policjantem.

Przewożenie w samochodzie przyłbicy, szalika czy chusty nic nie da – dozwolonym przedmiotem ochronnym jest tylko maseczka. Jeśli kierowca jedzie razem z członkami własnej rodziny, mieszkającymi z nim pod jednym dachem, nie musi mieć założonej maski, tak samo jak jego pasażerowie. Jeśli jednak przewozi pasażerów w taksówce czy w autobusie, maskę musi mieć założoną.

Zużyte maseczki budulcem dla dróg? Zobacz wideo:

od 16 lat

Tak samo musi mieć maseczkę w sytuacji, gdy wychodzi z samochodu na stacji benzynowej, na stacji diagnostycznej czy w warsztacie samochodowym. W sytuacji, gdy zatrzymuje się do kontroli drogowej i będzie miał kontakt z policjantem – również musi mieć założoną maseczkę ochronną.

Sprawdź, jak zachować się podczas kontroli drogowej:

W czasie kontroli policyjnej nie trzeba opuszczać całej szyby - wystarczy tyle, by można było prowadzić rozmowę.Zobacz kolejne zdjęcie --->

Kontrola drogowa w czasie pandemii - kiedy kierowca musi mie...

O czym należy pamiętać podczas policyjnej kontroli drogowej?

Obostrzenia nie zmieniły głównych zasad postępowania w czasie kontroli drogowej. Tak jak przedtem, tak i teraz trzymamy ręce na kierownicy, nie wkładamy ich pod kurtkę, nie odwracamy się od policjanta, ani bez polecenia – nie wychodzimy z samochodu. Tym samym, możemy opuścić samochód, tak samo pasażerowie, dopiero na polecenie kontrolującego policjanta.

Bezpieczeństwo antywirusowe zapewnimy, jeśli do minimum zmniejszymy kontakt słowny z funkcjonariuszem: okno uchylamy nie całkowicie, ale tylko na tyle, by słyszeć, co mówi i zapewnić policjantowi możliwość słyszenia naszych słów. Nie podajemy także dokumentów – wystarczy, że przyłożymy je do szyby tak, by policjant mógł je odczytać w ten sposób.

Kiedy wolno zdjąć maseczkę?

W sytuacji identyfikacji osoby z dokumentami, może zdarzyć się, że policjant poprosi o zdjęcie na moment maski ochronnej: możemy ją zdjąć na wystarczający do rozpoznania moment, ale pozostawajmy przegrodzeni szybą okna samochodowego. Tak jak z wyjściem z samochodu – maskę zdejmujemy dopiero na polecenie policjanta.

Obostrzenia dla kierowców

Inne obowiązujące obostrzenia to:

  • ograniczenie ilości osób jadących samochodem konstrukcyjnie przystosowanym do przewozu 7-9 osób – może nim jechać tyle osób, ile wynosi połowa miejsc, wliczając w to kierowcę. Wyjątek stanowią osoby mieszkające lub gospodarujące wspólnie, przedstawiciele służb mundurowych (wojsko, policja, straż pożarna), osoby uczestniczące w zawodach, wydarzeniach i zajęciach sportowych, osoby dializowane i ich opiekunowie,
  • konieczność parkowania na co drugim miejscu na zbiorowych parkingach przed centrami handlowymi, marketami,
  • konieczność spożywania posiłków w samochodzie, zamiast w części restauracyjnej stacji benzynowej.

Wolno za to nadal korzystać z myjni samochodowych, warsztatów czy punktów zmiany opon.

Kierowcy których aut mają najwięcej wypadków i kolizji? Specjalny ranking przygotowali eksperci porównywarki rankomat.pl, którzy przeanalizowali deklaracje ubezpieczających się za jej pośrednictwem. Sprawdzili, ilu posiadaczy danego modelu samochodu zgłosiło wypadek lub kolizję i wytypowali właścicieli najbardziej szkodowych aut. Co ciekawe w czołówce zabrakło BMW. Sprawdź ranking ------>

Kierowcy BMW powodują najwięcej wypadków? To mit! Oto samoch...

Sprawdź też:

Wideo

Komentarze 1

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

G
Gość

Pranie mózgu od rana do wieczora... Sąd Najwyższy wyraźnie wykazał że rozporządzenia bez wprowadzenia konstytucyjnego stanu wyjątkowego nie mogą być podstawą do egzekwowania jakichkolwiek przepisów!

Przestańcie pouczać naród. To jest śmieszne.

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na expressbydgoski.pl Express Bydgoski