Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Konsultant województwa kujawsko-pomorskiego uważa, że pulsoksymetry są bardzo przydatne, system DOM się sprawdza

Hanna Walenczykowska
Hanna Walenczykowska
Jeśli saturacja spada poniżej 95 procent, pojawiają się objawy; kaszel. duszności i ból w klatce piersiowej należy wezwać pogotowie.
Jeśli saturacja spada poniżej 95 procent, pojawiają się objawy; kaszel. duszności i ból w klatce piersiowej należy wezwać pogotowie. Tomasz Czachorowski
Pulsoksymetry mogą uratować życie osób, które przechodzą zakażenie koronawirusem bezobjawowo lub skąpoobjawowo. Jednak, przed ich użyciem warto sprawdzić działanie urządzenia, czyli założyć je osobie zdrowej.

Tyle wody powinniśmy pić jesienią - najważniejsze informacje.

W ubiegły piątek (18 grudnia 2020 r.) w ramach systemu Pulsocare Ministerstwo Zdrowia uruchomiło możliwość przesyłania pomiarów wykonanych pulsoksymetruem za pośrednictwem infolinii automatycznej.

- Umożliwi to przekazywanie pomiarów przez pacjentów, którzy nie posiadają internetu lub nie mają możliwości zainstalowania aplikacji na telefonie – wyjaśnia Agnieszka Pochrzęst-Motyczyńska z Ministerstwa Zdrowia.

Pulsoksymetry docierają też do bydgoszczan

Uruchomienie infolinii wpisuje się w realizację projektu Domowej Opieki Medycznej (DOM). Jest to system zdalnego monitoringu pacjentów z COVID-19. W jego ramach każdy, kto ma pozytywny wynik testu na koronawirusa, może otrzymać pulsoksymetr. Urządzenie bada poziom saturacji, czyli nasycenia krwi tętniczej tlenem i przekazuje dane do centrum monitoringu. Dzięki temu, w razie pogorszenia parametrów, do pacjenta szybko zostanie wezwane pogotowie ratunkowe.

Ministerstwo do końca ubiegłego tygodnia:

  • wydało pacjentom 41.616 pulsoksymetrów
  • podłączyło się do systemu 7.550 osób
  • wysłano zespół ratownictwa medycznego do 112 chorych,
  • udzielono 4.325 telekonsultacji i teleporad.

Pulsoksymetry otrzymują też te osoby, które przeszły COVID-19 i ukończyły 55 rok życia. Urządzenie dostarczane jest przez Pocztę Polską. Poza tym, można kupić je w aptece.

Jak interpretować wskazania?

- Pulsoksymetry są bardzo przydatne zwłaszcza dla tych osób, które przechodzą COVID-19 bezobjawowo lub skąpoobjawowo – przyznaje dr Paweł Rajewski, specjalista chorób wewnętrznych i chorób zakaźnych, konsultant wojewódzki w dziedzinie chorób zakaźnych.

Zanim urządzenie zostanie użyte warto sprawdzić jakość pomiaru, czyli założyć pulsoksymetr osobie zdrowej.
Wskazania pulsoksymetru mogą być błędne wtedy, kiedy:

  • urządzenie zostanie źle założone,
  • palec jest zimny lub mokry,
  • paznokieć jest pomalowany lakierem o ciemnym kolorze,
  • na opuszkach palców znajduje się tatuaż.

Pomiary należy wykonywać trzy razy dziennie; rano, w południe i wieczorem. Saturacja u zdrowego człowieka wynosi od 95 do 100 proc.
- Jeśli saturacja spada poniżej 95 procent, to jest to sygnał ostrzegawczy – podkreśla dr Paweł Rajewski i podkreśla, że przy wystąpieniu dodatkowych objawów (kaszel, ból w klatce piersiowej, duszności) jak najszybciej należy wezwać zespół ratownictwa medycznego.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo