Tyle wody powinniśmy pić jesienią - najważniejsze informacje.
W ubiegły piątek (18 grudnia 2020 r.) w ramach systemu Pulsocare Ministerstwo Zdrowia uruchomiło możliwość przesyłania pomiarów wykonanych pulsoksymetruem za pośrednictwem infolinii automatycznej.
- Umożliwi to przekazywanie pomiarów przez pacjentów, którzy nie posiadają internetu lub nie mają możliwości zainstalowania aplikacji na telefonie – wyjaśnia Agnieszka Pochrzęst-Motyczyńska z Ministerstwa Zdrowia.
Pulsoksymetry docierają też do bydgoszczan
Uruchomienie infolinii wpisuje się w realizację projektu Domowej Opieki Medycznej (DOM). Jest to system zdalnego monitoringu pacjentów z COVID-19. W jego ramach każdy, kto ma pozytywny wynik testu na koronawirusa, może otrzymać pulsoksymetr. Urządzenie bada poziom saturacji, czyli nasycenia krwi tętniczej tlenem i przekazuje dane do centrum monitoringu. Dzięki temu, w razie pogorszenia parametrów, do pacjenta szybko zostanie wezwane pogotowie ratunkowe.
Ministerstwo do końca ubiegłego tygodnia:
- wydało pacjentom 41.616 pulsoksymetrów
- podłączyło się do systemu 7.550 osób
- wysłano zespół ratownictwa medycznego do 112 chorych,
- udzielono 4.325 telekonsultacji i teleporad.
Pulsoksymetry otrzymują też te osoby, które przeszły COVID-19 i ukończyły 55 rok życia. Urządzenie dostarczane jest przez Pocztę Polską. Poza tym, można kupić je w aptece.
Jak interpretować wskazania?
- Pulsoksymetry są bardzo przydatne zwłaszcza dla tych osób, które przechodzą COVID-19 bezobjawowo lub skąpoobjawowo – przyznaje dr Paweł Rajewski, specjalista chorób wewnętrznych i chorób zakaźnych, konsultant wojewódzki w dziedzinie chorób zakaźnych.
Zanim urządzenie zostanie użyte warto sprawdzić jakość pomiaru, czyli założyć pulsoksymetr osobie zdrowej.
Wskazania pulsoksymetru mogą być błędne wtedy, kiedy:
- urządzenie zostanie źle założone,
- palec jest zimny lub mokry,
- paznokieć jest pomalowany lakierem o ciemnym kolorze,
- na opuszkach palców znajduje się tatuaż.
Pomiary należy wykonywać trzy razy dziennie; rano, w południe i wieczorem. Saturacja u zdrowego człowieka wynosi od 95 do 100 proc.
- Jeśli saturacja spada poniżej 95 procent, to jest to sygnał ostrzegawczy – podkreśla dr Paweł Rajewski i podkreśla, że przy wystąpieniu dodatkowych objawów (kaszel, ból w klatce piersiowej, duszności) jak najszybciej należy wezwać zespół ratownictwa medycznego.
