Od środy 8 stycznia idąc do lekarza przekonamy się, że ten nie będzie już drukował i podpisywał papierowych recept. Te trafią - w zależności od wyboru pacjenta - na jego konto e-mail lub dotrą SMS. Wiadomość z kodem wystarczy pokazać w aptece farmaceucie, by sprzedał odpowiednie leki. Nowy system przyniesie wiele korzyści i nie chodzi tylko o oszczędność papieru. Będzie bowiem możliwość wystawiania recept wielokrotnych, które pozwolą kupować leki cyklicznie, bez konieczności pojawiania się za każdym razem u lekarza. To z kolei może ograniczyć długość kolejek do lekarzy pierwszego kontaktu. Jakie będą jeszcze korzyści? Wymienia je rządowy serwis pacjent.gov.pl
E-recepty. Dzięki IKP...
- - otrzymasz e-receptę SMS-em lub e-mailem — wystarczy, że podasz swój numer telefonu lub adres e-mail
- - wykupisz leki z recepty w różnych aptekach nie tracąc refundacji
- - udostępnisz bliskiej osobie lub lekarzowi informację o stanie zdrowia i historię przepisanych leków
- - masz dostęp do danych medycznych swoich dzieci do 18. roku życia
- - otrzymasz kolejną e-receptę bez wizyty w gabinecie (w przypadku choroby przewlekłej, po ustaleniu z lekarzem)
Aby jednak otrzymywać e-recepty, trzeba założyć Internetowe Konto Pacjenta. Można to zrobić poprzez założenie i zalogowanie się w Profilu Zaufanym (można to robić tutaj https://obywatel.gov.pl/zaloz-profil-zaufany) albo przez e-dowód (https://www.gov.pl/web/e-dowod).
NFZ zapewnia, że pomóc w założeniu IKP mogą również lekarze rodzinni podczas pierwszej wizyty po wprowadzeniu nowego systemu. Co z osobami, które nie mają internetu ani telefonu? Dla takich osób lekarz może wydrukować papierowe potwierdzenie wydania e-recepty ze specjalnym kodem. To ten kod należy pokazać później w aptece, by wykupić leki.
