https://expressbydgoski.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Koniec konsultacji ws. parku w Bydgoszczy. Drastyczny raport archeologów

Co dalej z parkiem? - W tej chwili trudno powiedzieć, jaka jest jego przyszłość - mówi Sztybel. - Niewykluczone, że trzeba będzie zweryfikować plany dotyczące już remontowanej części.
Co dalej z parkiem? - W tej chwili trudno powiedzieć, jaka jest jego przyszłość - mówi Sztybel. - Niewykluczone, że trzeba będzie zweryfikować plany dotyczące już remontowanej części. Arkadiusz Wojtasiewicz
Miały być trzy etapy konsultacji, skończy się na dwóch. Przyszłość parku Witosa w Bydgoszczy stoi pod znakiem zapytania.

30 czerwca zakończył się pierwszy etap konsultacji społecznych w sprawie zagospodarowania tej części parku Witosa, w której znajdowała się muszla koncertowa. Do ratusza wpłynęło 100 propozycji. Wstępnie planowano, że spośród nich specjalnie utworzona komisja wybierze 4, które w trzeciej części konsultacji zostaną poddane pod głosowanie bydgoszczan. Do tego jednak nie dojdzie.

- Ta decyzja jest spowodowana wynikami badań archeologicznych - mówi Marta Stachowiak, rzeczniczka prezydenta Bydgoszczy. - Prezydent zdecydował, że nie odbędą się kolejne etapy konsultacji społecznych, a o kwestii przyszłej formy zagospodarowania parku zdecyduje komisja ekspercka.

Czytaj też: W parku Witosa w Bydgoszczy trwa remont. Co po muszli? Zbliżają się konsultacje

- Musimy zrezygnować z kolejnych etapów konsultacji ze względu na drastyczny raport archeologów - tłumaczy Michał Sztybel, dyrektor Biura Obsługi Mediów i Komunikacji Społecznej UMB. - Wynika z niego, że na terenie parku - dawnego cmentarza, nie dokonano nigdy żadnych ekshumacji. Znajduje się tam około 80 tys. trumien ze szczątkami, ułożonych po sześć rzędów w głąb ziemi.

Badania rozpoczęto przy okazji termomodernizacji Pałacu Młodzieży. Ich wyniki dały podstawę do bardziej szczegółowych, zleconych już przez MWiK, które planowało umieścić na terenie parku kolektory deszczowe. Wodociągi odstąpiły jednak od pierwotnych planów, ponieważ ekspertyza archeologów nie pozostawia wątpliwości.

Co dalej? - Archeolodzy nie rekomendują ekshumacji - odpowiada Sztybel. - W związku z tym odstępujemy od dalszych konsultacji. W tej chwili trudno powiedzieć, jaka jest przyszłość Witosa. Niewykluczone również, że trzeba będzie zweryfikować plany dotyczące już remontowanej części parku.

Do tematu wrócimy.

AGRO-TECH 2018 - relacja z targów w Minikowie, największych w północnej Polsce.

Komentarze 4

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

R
Ryszard

Chyba tylko idioci o tym nie wiedzieli ! Tam był i jest ogromny cmentaż zniszczony jako wraży. Ale cmentarze to rzecz święta. Po śmierci wszyscy ludzie są tacy sami. A gdzie byli historycy czy architekt miejski,czy to same jełopy !?To miejsce jest święte i pewnie nikt by nie chciał aby po kilku latach w miejscu swego pochówku utworzyć np. wesołe miasteczko !!!  Łapska precz od cmentarzy !!!

13bimp

Tak marnuje się pieniądze podatników na bzdetne remonty.

 

w
wybe
Dla bydgoszczan od zawsze było to "park sztywnych" i nie trzeba było ruszać tego miejsca.
d
doradca
Ogrodzic i cmentarz dla zasluzonych
Wróć na expressbydgoski.pl Express Bydgoski