Podczas piątkowego briefingu prasowego Rzecznik Konferencji Episkopatu Polski ks. Leszek Gęsiak tłumaczył, że "nikt nie chciałby zamknięcia kościołów i nikt nie chciałby, żeby dostęp do nich był ograniczony". - Jest to rzecz niezwykle ważna dla dobra duchowego każdego z nas. Tym niemniej musimy podjąć wspólny wysiłek, by do takiej sytuacji nie doszło- mówił.
Rzecznik KEP zaprezentował Apel wystosowany przez abp Stanisława Gądeckiego, w którym przewodniczący KEP apeluje do kapłanów i wiernych świeckich o skrupulatne przestrzeganie zasad bezpieczeństwa sanitarnego podczas celebracji liturgicznych. - Obchody Wielkiego Tygodnia, kończące się Uroczystością Zmartwychwstania Pańskiego, to, dla nas katolików i innych chrześcijan na całym świecie, najważniejsze święta. Kolejny już raz będziemy obchodzić je w okolicznościach pandemii- cytował ks. Gęsiak.
Abg Gądecki w dalszej części, zwrócił się z apelem do kapłanów i wiernych świeckich o "skrupulatne przestrzeganie zasad bezpieczeństwa sanitarnego podczas celebracji liturgicznych" w związku z rosnącą liczbą zachorowań. - Apeluję do wszystkich o przestrzeganie aktualnego limitu uczestników zgromadzeń religijnych, o zachowywanie dystansu społecznego, zakrywanie ust i nosa oraz dezynfekcję dłoni i respektowanie zasad higieny w obiektach sakralnych- napisał.
Jak podkreślił przewodniczący KEP, osoby, które nie będą mogły osobiście uczestniczyć w celebracjach, poprosił aby "łączyły się duchowo ze wspólnotą Kościoła poprzez modlitwę domową i transmisje medialne". przypomniał także, że biskupi udzielili dyspensy od obowiązku udziału we Mszy św., "jednakże trzeba pamiętać, że transmisje nigdy nie zastąpią pełnego uczestnictwa w Eucharystii i przyjmowania sakramentów".
Na koniec dodał, że wierzy, iż "dzięki odpowiedzialnej i solidarnej trosce nas wszystkich, przeżyjemy nadchodzące Święta Zmartwychwstania Pańskiego pełni ufności i nadziei".
Dopytywany podczas konferencji o przestrzegania obostrzeń, rzecznik KEP przyznał, że to w jaki sposób zostanie przeprowadzona weryfikacja liczby osób zależy od "gospodarza miejsca". - Każdy proboszcz jest zobligowany do tego, by te wszystkie nałożone ograniczenia wprowadzić w życie i ich przestrzegać- mówił.
Jednocześnie dodał, że nie ma jednej, wspólnej metodologii. - Parafie są bardzo różne, miejsca są bardzo różne, wspólnoty parafialne są bardzo różne ale zazwyczaj każda wspólnota jest na tyle dobrze zorganizowana, że może znaleźć praktyczny sposób, żeby to wprowadzić- wyjaśnił.
Niedzielski: Władze Kościoła zadeklarowały pilnowanie reżimu
Podczas piątkowej konferencji prasowej minister zdrowia Adam Niedzielski przyznał, że "po stronie władz Kościoła padła deklaracja pilnowania tego reżimu, który mówi o liczbie osób mogących przebywać w kościele: - Oczywiście dobór środków będzie odpowiedni do tego z jakim kościołem, z jaką wielkością parafii mamy do czynienia i to jest pozostawione władzom kościelny- mówił.
- Niemniej chcę powtórzyć, że ze strony władz Kościoła padła deklaracja nie pasywnego, tylko aktywnego przestrzegania limitów, które zostały wprowadzone – mówił Niedzielski.
Obostrzenia w kościołach na Wielkanoc
Premier Mateusz Morawiecki i minister zdrowia Adam Niedzielski ogłosili w czwartek, 25 marca, nowe obostrzenia. Obowiązują od 27 marca 2021 r. do 9 kwietnia 2021 r. W kościołach będzie obowiązywał limit liczby wiernych - 1 osoba na 20 m kw.
Minister Adam Niedzielski przypomniał przy okazji o środowych ustaleniach z Kościołem w Polsce.
